بالاترین خسارت برای کشور

نفت برای ایران و بسیاری از کشورهای نفتی به جای اینکه طلای سیاه رسیدن به توسعه و اقتصاد خودکفا شود، بلای سیاه و سبب ادامه میراث وابستگی به نفت سوزی شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای> در 29بهمن ماه 1393 در دیدار مردم آذربایجان به مناسبت سالگرد قیام بیست و نهم بهمن سال 1356در حسینیه امام خمینی رحمه الله بر لزوم درمان بیماری این کهنه اقتصاد ایران تأکید کردند و گفتند: نفت را که سرمایه ماندگار ما است و امکان ارزش افزوده چندین برابری در آن وجود دارد، از زیر زمین بکشیم بیرون، خام خام بفروشیم به دنیا، پولش را بگیریم و صرف امور جاری کشور بکنیم؛ از این بدتر واقعاً چیزی نمی شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی افزودند: اقتصاد نفتی این جوری است. خب، نفت را می شود تبدیل کرد به فرآورده. بنده احتمال می دهم - بعضی از دقّتهای علمی هم همین را تأیید می کند - شاید؛ این نفتی که آن را تبدیل می کنیم به بنزین و گازوئیل و نفت سفید و مثلاً مصرف این جوری می کنیم، با تولید فراورده هایی که تا امروز، بشر آن فراورده ها را تولید نکرده است، تا صدبرابرِ این بشود ارزش افزوده برای نفت به وجود آورد؛ ما از اینها غافلیم؛ نفت خام را از درون چاه ها بکشیم بیرون و این ذخیره را - این ذخیره که دوباره در زیر زمین تولید نمی شود؛ جزو چیزهای پایان پذیر است؛ اینها تبدیل پذیر نیست که بگوییم تمام [آن را] می کِشیم، جای آن می آید؛ نه، وقتی کشیدیم، تمام می شود؛ نفت این جور است، گاز این جور است - بفروشیم، پول آن را صرف کنیم در مصارف جاری کشور؛ از این بدتر واقعاً چیزی نمی شود؛ این جزو میراثهای شوم رژیم طاغوت و رژیم گذشته است.[1]

دستور رهبر انقلاب به حذف بخشي از متن خوشامدگويي مهمانداران هواپيما

هنگامي که مهماندار هواپيماي مسافربري پرواز عادي تهران ـ مشهد در خوش آمدگويي ابتدايي به مسافران به سبک معمول براي شادي روح امام و شهدا دعا و سلامتي رهبر انقلاب را آرزو کرد، رهبرانقلاب نيز که مسافر اين پرواز بودند، با شنيدن اين خوش آمدگويي از بخش آرزوي سلامتي براي رهبرانقلاب ناراحت شدند و دستور حذف سريع اين بخش از متن خوش آمدگويي مهمانداران توسط مسئولان مربوط را صادر کردند.[2]

شعری که مقام معظم رهبری> را به گریه انداخت

مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای> در بازدید از منزل یکی از خانواده‎های شهدا، عکس شهید را طلب می‎کنند. با آوردن عکس نزد ایشان، چشمانشان به رباعی زیر عکس می افتد و آن را برای جمع قرائت می‎کنند و پس از قرائت شعر، منقلب گشته و گریه می کنند؛

شعر مذکور عبارت است از:

ما سینه زدیم، بی صدا باریدند

از هر چه که دم زدیم، آنها دیدند

ما مدعیانِ صفِ اول بودیم

از آخر مجلس شهدا را چیدند[3]

جدیدترین کتاب مقام معظم رهبری>

کتاب «دشمن شناسی»، حاوی بیانات رهبر معظّم انقلاب اسلامی پیرامون دشمن شناسی و روشهای مقابله با آن است که در روزهای پایانی سال گذشته از چاپ خارج شد.

دشمن شناسی از مفاهیمی است که در آیات و روایات اسلامی مورد توجه قرار گرفته و بر هوشیاری همیشگی مؤمن و دشمن شناسی او تأکید شده و تبرّی از دشمن که لازمۀ آن دشمن شناسی است، در زمرۀ فروع دین قرار دارد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی بخش قابل توجهی از بیانات حضرت امام خمینی) و مقام معظّم رهبری> به این موضوع اختصاص داشته است. رهبر انقلاب بارها بر کسب بصیرت، بصیرت  زایی و بصیرت  افزایی که از ضروریات دشمن  شناسی به خصوص در طوفان حوادث  اند تأکید کرده اند. ایشان شناخت انواع و اقسام حیله  های دشمن و معرفی آنها و آگاه کردن ملت را بارها و بارها به مسئولان و مردم گوشزد کرده اند.

این کتاب به منظور شناخت روشهای دشمن و راه های مقابله با آن در چهارده فصل «تعاریف»، «ضرورت شناخت دشمن»، «علل و دلایل دشمنی»، «ماهیّت و ویژگیهای دشمن»، «اهداف دشمن»، «شیوه ها»، «ابزارها و زمینه های دشمن»، «برنامه ریزیهای دشمن»، «شیوه ها و ابزارهای مقابله با دشمن»، «اقشار مورد هدف دشمن»، «عوامل کمک به دشمن»، «نقش امام راحل در مقابله با دشمن»، «ایستادگی در برابردشمن»، «رسانه ها و دشمن»، «استعمار فرانو و صهیونیسم»، «بزرگ ترین دشمن ملّت ایران» و کلام آخر تحت عنوان «پایان رویارویی ما با دشمنان چه وقت خواهد بود؟» تنظیم شده و توسط انتشارات مسجد مقدّس جمکران عرضه می شود.[4]

بازدید اعضای محترم شورای عالی حوزه های علمیه از معاونت تبلیغ حوزه

برخی از اعضای محترم شورای عالی حوزه های علمیه در ابتدای سال 1394 از معاونت تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه بازدید کردند و به بررسی فعالیّتها و عملکرد این مجموعۀ حوزوی پرداختند.

در این بازدید حضرات آیات «استادی»، «مقتدایی» و «غروی» و حجج اسلام و المسلمین «نوّاب» و «اخویان» حضور داشتند.

آیت الله مرتضی مقتدایی دبیر شورای عالی پس از این بازدید فرمودند: شنیده بودیم که خدمات و زحمات پرمحتوا و خوبی در این معاونت انجام شده و امروز از نزدیک گزارش آنها را دیدیم و این مایۀ خوشحالی بود.

در این دیدار حجت الاسلام و المسلمین نبوی معاون محترم تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه و مدیران این معاونت گزارشی از فعالیّتهای معاونت تبلیغ حوزه را به استحضار اعضای محترم شورای عالی حوزه رساندند.[5]

جایزه ۱۰ هزار دلاری برای فرزندآوری در غرب

بر خلاف سبك زندگي اسلامي در فرزندخواهي، سبك زندگي غربي به سمت تنفّر از داشتن فرزند پيش مي رود. امروزه برخي زوجهاي جوان در غرب، شرط ازدواج خود را نداشتن و یا نياوردن فرزند قرار مي دهند و در تفكّر آنان، فرزند «انگل» جامعه بوده و بايد از آوردن این انگل براي جامعه خودداري كرد؛ اين تفكّر باطل، باعث چالش جدّي جمعيتي در غرب شده و رشد جمعيتيِ آنان را متوقف، بلكه منفي نموده است.

سياست مداران غربي براي مبارزه با اين تفكّر، تشويقهاي فراواني را براي خانواده ها قرار مي دهند تا فرزند بياورند؛ در برخي از كشورهای غربی برای فرزندآوری، جایزه ای تا 10 هزار دلار قرار داده شده و تمامي هزنيه هاي زايمان به صورت رايگان مي باشد؛ اما همۀ این تشويقها اثري نداشته و خانواده هاي اروپايي بيش تر ترجيح مي دهند، به جای فرزند، حيواني را نزد خود نگه دارند!.

در برخي از كشورهاي اروپايي كه بررسي آماري از خانواده ها صورت گرفته، متوجه شدند كه خانواده ها به تربيت سگ علاقۀ بيش تري نسبت به تربيت فرزند دارند و اين كار براي آنان بسيار نگران كننده است.[6]

عربها از ایران یاد بگیرند

شیخ هاشم منقاره رئیس شورای رهبری جنبش التوحید الاسلامی لبنان، گفت: توافق هسته ای میان ایران و قدرتهای بزرگ جهان، ثمرۀ ایستادگی رهبر و ملت ایران بر حقوق خویش است و درسی است برای ملتها و کشورهایی که می خواهند در جهان کنونی حضور داشته باشند.

او از عربها و مسلمانان جهان خواست از عملکرد ایران در حفظ حقوق مشروع خود درس بگیرند تا کشورهای اسلامی در جنگ و فتنه غرق نشوند.

وی خاطر نشان کرد که ایران توانست دیگران را وادار سازد به استقلال و آزادی این کشور در برنامه هسته ای و مسائل دیگر احترام بگذارند.[7]

شهدای بسیج عراق کجا دفن می شوند؟

شهردار نجف اشرف اظهار داشت: در قبرستان وادی السلام نجف اشرف، قطعۀ زمینی به مساحت دو هکتار برای دفن شهدای بسیج مردمی عراق اختصاص داده شده و نام «روضة الشهدا» نیز برای این قطعه در نظر گرفته شده است.

ایشان گفت: این قطعه روضة الشهدا نام دارد تا نامی شایسته برای محل دفن شهدا داشته باشد و در آینده نیز امکانات لازم و ضروری قبرستان و راه های دسترسی لازم در این قطعه احداث خواهد شد تا بستگان شهدا بتوانند به راحتی به زیارت قبور شهدای خود بیایند.[8]

تشویق ائمه جماعات کردستان ایران به پیوستن جوانان کُرد به داعش

برخی از ائمه جماعات وابسته به جریان تندرو مذهبی در شهرهای بوکان (ملامحمد علوی)، سقز (ملاحسین در مسجد صالح آباد، ملا هادی هرمیدول)، مریوان (ملاعبدالحمید هادی) به صورت آشکار برای جهاد با کافران و پیوستن به داعش تبلیغ می کنند. تعداد کُردهای ایرانی پیوسته به داعش تا بحال 100 نفر بوده که برخی از آنها همسران خود را نیز به این گروه ملحق کرده اند.[9]

ایجاد گروه های تکفیری جدید در افغانستان

سرویس اطلاعاتی انگلیس در نظر دارد با همراه ساختن عربستان و اشرف غنی احمد زی (رئیس جمهور افغانستان) گروه های تکفیری جدیدی را در افغانستان با محوریت تاجیکها و ازبکها شکل دهد. سفارت انگلیس به طور نامحسوس زمینۀ جذب دانشجو در رشته های شرعیات را در بین جوانان غیر پشتون فراهم می نماید؛ در حال حاضر اغلب دانشجویان این رشته ها در دانشگاه های دولتی و خصوصی از اقوام تاجیک و ازبک می باشند.[10]

تفاوتهای امام خمینی) با سایر سران انقلابی جهان

«ریچارد آندرسن فالک»[11] پیرامون شخصیّت و ویژگیهای رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی) گفت: وقتی ایشان با سران انقلابی کشورهایی که بهار عربی در آنها از سال 2011 آغاز شد، مقایسه می شود، آنگاه متوجه می شویم چه قدر امام خمینی) در مسیر خود موفق بوده  و با وجود فشارهای بیرونی در داخل ثبات را به وجود آورده است.

او رژیم اسرائیل را به نقض فاحش حقوق بشر و کاربرد تسلیحات پیشرفته علیه مردم بی دفاع فلسطین، متهم کرد و در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفت: «بر اساس قوانین بین المللی، جنایت جنگی بزرگی در غزه اتفاق افتاده است.»

فالک 3 ماه پیش از این گزارش، برای انجام مأموریتش به اسرائیل رفت، اما مقامهای صهیونیستی او را بازداشت و یک روز بعد اخراج کردند.

وی بارها از سوی «سوزان رایس» سفیر وقت آمریکا در سازمان ملل متحد و «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل به خاطر اتخاذ مواضع ضد اسرائیلی مورد انتقاد قرار گرفته و هنوز نیز این مسئله ادامه دارد.

فالک همچنین در سال 79 میلادی در نوفل لوشاتو به خدمت امام راحل رسید و به خاطر حمایت از ایشان مورد انتقاد مقامهای آمریکا قرار داشت.[12]

نگاهی به روند مسلمان شدن ستاره های غربی

هر روز که می گذرد، پرتو اسلام بیش تر و بیش تر در سراسر این کرۀ خاکی نورافشانی می کند. اسلام، دین حق، صلح و رحمت، به شیوه خود در قلب و جان مردم نفوذ کرده و آنها را از خواب غفلت بیدار می کند.

ورزشکاران، سوپراستارها، خوانندگان، نوازندگان و ستارگان هم از این قاعده مستثنی نیستند و آنهایی که فطرت حقیقت جوی خود را حفظ کرده اند، با قرار گرفتن در معرض اولین رایحۀ اسلام، شیفتۀ آن شده و مسلمان می شوند.

بعضی اذان را عامل علاقه مندی خود به اسلام می دانند و برخی دیگر به وسیلۀ قرآن کریم با این دین الهی آشنا شده اند. عده ای را نهج البلاغه مسلمان کرده و دیگری را دوستان و اطرافیانِ مسلمان. گاهی یک سفر باعث آشنایی با اسلام حقیقی شده و زمانی تنها یک سوال؛ در اینجا به برخی از این افراد و علت اسلام آوردن آنها اشاره می شود:

1. اریک شرودی، معروف به اورلست، خواننده رپ ایرلندی- آمریکایی است که در سال ۱۹۹۶، شهادتین گفت و به اسلام گروید. شرودی دلیل مسلمان شدنش را آشنایی با استادی مسلمان به نام بشیر می داند. همراهی با بشیر باعث شده بود که نزدیک ترین دوست شرودی اسلام آورد و تحت تأثیر وی، اورلست نیز به مرور با اسلام آشنا و به آن علاقمند شد. به گفته شرودی، او تا پیش از اسلام آوردن فکر می کرد اسلام تنها متعلق به سیاهپوستان است. او پس از مسلمان شدن به عنوان یک آمریکایی سفیدپوست، اعلام کرد از این مسئله هیچ گونه ناراحتی ندارد و عقیده دارد خدا متعلق به تمام جهانیان است. این خواننده تازه مسلمان، علاوه بر به جا آوردن نمازهای خود، روزه می گیرد و پرداخت زکات را آسان می داند. وی در انتظار رفتن به حج و دیدار خانه خداست.

2. دیو چاپل، کمدین، بازیگر و نویسندۀ آمریکایی، در سال ۱۹۹۸ اسلام آورد. چاپل درباره دین خود زیاد صحبت نمی کند؛ چون دوست ندارد شایعات و حرفهای دیگران لذتش از دین را خراب کند. او می گوید اسلام زیباست به شرطی که حقیقت آن را درست دریابید. این کمدین معروف، پس از اعلام مسلمان شدنش از بیش تر پروژه های بزرگ کنار گذاشته شد و بعدها تنها توانست در یکی دو فیلم نقش کوچکی ایفا کند. با این حال وی هرگز از مذهبش دست برنداشت.

3. فرانک ریبری، ستاره فرانسوی تیم فوتبال بایرن مونیخ آلمان، یکی دیگر از افرادی است که پس از آشنایی با اسلام، این دین آسمانی را برای خود انتخاب کرد. ریبری به گفته خودش، دوران کودکی اش را با مسلمانان گذراند و سالها بعد، پس از آشنایی با همسر آینده اش و با تشویق وی، به اسلام گروید. این فوتبالیست باتجربه، پیش از هر بازی دستان خود را به آسمان بلند کرده و دعا می کند. وی ترجیح می دهد درباره علت مسلمان شدنش صحبت نکند، اما می گوید در برهه ای که با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کرد و به دنبال آرامش می گشت؛ اسلام را بهترین دین برای آرامش خود دید.

4. پوجا لاما، هنرپیشه و مدل نپالی، با اعلام خبر مسلمان شدن خود، هوادارانش را شوکه کرد. پوجا در خانواده ای بودایی بزرگ شده بود. وی پس از سفری کوتاه به دُبی، اسلام آورد. وی چند سال پیش تصمیم گرفت در مورد سایر ادیان از جمله هندو، مسیحیت و اسلام تحقیق و مطالعه کند و به این ترتیب با اسلام آشنا شد. لاما پس از اسلام آوردن حجاب را ترک نکرد.

5. مایکل وولف، شاعر و نویسنده آمریکایی، پس از تحقیقات و مطالعات فراوان درباره اسلام، مسلمان شد. وولف بزرگ ترین آرزوی خود را رفتن به حج عنوان می کند. این نویسنده، کتابها و مقالات بسیاری در رابطه با اسلام و مسلمانان نوشته و سفرهای متعددی به کشورهای مسلمان چون مراکش داشته است.

6. نیکلا آنلکا، بازیکن فرانسوی تیم فوتبال یوونتوس ایتالیا، در سال ۲۰۰۴ اسلام آورد. او در زمان بازی در تیم اماراتی، پس از بحث و گفتگو با دوستان دوران کودکی خود درباره اسلام، مسلمان شد. آنلکا می گوید در سال ۲۰۰۴، گاهی با دوستانم تا ۴ صبح دربارۀ اسلام صحبت می کردیم و این گفتگوها ذهن مرا باز کرد. وی زندگی در کشورهای مسلمان را بر اقامت در کشورهایی چون انگلیس و فرانسه ترجیح می دهد.

7. ماشا آلالیکینا، خواننده و مدل روس، با وجود موفقیت بسیار در کار خود و محبوبیت زیاد در بین هواداران، به ناگهان اسلام را برگزید و محجّبه شد. طبق گفته ماشا، روزی یکی از دوستانش به کما رفت و او نمی دانست چطور به دوستش کمک کند، بنابراین برای اولین بار دست به دعا بلند کرد و به خدا پناه برد. روز بعد همان دوستش با وی تماس گرفت و گفت وقتی بیهوش بوده او را در حال عبادت دیده است. ماشا بسیار گریست چون این اولین باری بود که از خدا چیزی می خواست. همین ماجرا مقدمه ای شد بر اسلام آوردن آلالیکینا.

8. شان استون، فرزند اولیور استون کارگردان معروف آمریکایی، در سفرش به ایران شهادتین را به جا آورده و در نماز جماعت شرکت کرد. استون اسلام را دین حق و مکمّل ادیان گذشته نامید.

9. ویل اسمیت، ستاره معروف هالیوودی، در سال ۲۰۰۱، پس از بازی در فیلم محمدعلی کلی، به اسلام علاقمند شد و تحت تأثیر شیوۀ زندگی «کلی» از آن روز به بعد در خانه اش قرآن و سجاده نگهداری می کند.

10. لیام نیسون، بازیگر ایرلندی هالیوود، هنگام سفر به ترکیه برای بازی در فیلم۲taken، با شنیدن صدای اذان، تحت تأثیر اسلام قرار گرفت. وی بعدها در مصاحبه های خود اعلام کرد: اذان زیباترین نوایی است که تا به حال شنیده و آرزو دارد مذهب کاتولیک خود را رها کرده و مسلمان شود.[13]

برگزاری همایش شهید علامه بلخی

همایش یادبود علامه شهید سیداسماعیل بلخی، اسفند1393 در دانشگاه مفید قم برگزار شد.

یکی از سخنرانان این همایش پیرامون برگزاری اینگونه برنامه ها گفت: اینگونه همایشها می تواند، در راستای انتقال اندیشه ها و تقویت اتحاد میان دو ملّت ایران و افغانستان، مؤثر باشد، زیرا این دو ملت، در واقع از یک ریشه اند. احیای قومیت گرایی و برتری جویی اقوام بر یکدیگر، بزرگ ترین خطر برای جهان بشریت است؛ که امام علی در نهج البلاغه، به خطرات این تفکر یعنی برتری جویی پرداخته اند.

علامۀ بلخی، شخصیتی با تفکر جهانی بود و حرکتهای گستردۀ بین المللی را در تفکّر خود، مورد توجه قرار می داد. شهید بلخی با اقدامات گستردۀ خود، با تمام توان و ظرفیّت در برابر یهود ایستاد؛ اما اکنون صهیونیست ها به دنبال اسلام هراسی هستند؛ و به همین دلیل باید سعی کنیم، تضادها را کنار بگذاریم و با هم متحد شویم.[14]

نگاهی به بیانیة لوزان

مدیر مسئول روزنامه کیهان در ستون یادداشت روز این روزنامه با انتقاد از وارونه جلوه دادن مفهوم «توافق بُرد بُرد» نوشت:

1. سال ۱۳۹۴ در نخستین روزهای خود با رخدادهای سرنوشت سازی همراه بود. بیانات رهبرمعظم انقلاب در حرم رضوی(ع) که باید از آن با عنوان «نقشه راه جمهوری اسلامی ایران» نه فقط برای سال ۹۴ بلکه برای همه سالها یاد کرد و سه رویداد بزرگ دیگر که هر یک از آنها به تنهایی می تواند در فهرست وقایع تاریخ ساز دنیای امروز جای گیرد. اول؛ حمله وحشیانه راهزنان شترسوار آل سعود با جنگنده های اهدایی آمریکا و اجاره ای اسرائیل به مسلمانان مظلوم یمن که در ادامه آرزوی برباد رفته اجدادشان، ابولهب و ابوجهل و ابوسفیان صورت گرفته است. دوم؛ قلع و قمع تروریستهای تکفیری داعش در سوریه و عراق که نطفه حرام آنها در رحم اجاره ای و مشترک غربی، عبری و عربی بسته شده بود و فرزندان روح الله در سوریه و عراق و لبنان با قلع و قمع آنها داغشان را بر دل والدین حرامی آنان گذاردند و سوم؛ مذاکرات هسته ای در لوزان که متأسفانه نتیجه آن کام ملت را تلخ کرد. چرا که حریف به فریب و خدعه، خواسته های نامشروع خود را که طی ۱۲ سال گذشته بر زمین مانده بود به ایران اسلامی تحمیل کرد و کلاه  گشاد توافق ژنو را در پوشش بیانیه مطبوعاتی بر سر فعالیّت هسته ای کشورمان گذاشت. در ادامه یادداشت پیش روی شرح بیش تری از این ماجرا خواهیم داشت.

2. سه رخداد یاد شده و بیانات نوروزی رهبر معظم انقلاب اگرچه ممکن است در نگاه اول، چهار موضوع جداگانه تلقّی شوند، ولی با نگاهی دقیق تر می توان رشته ای را دید که هر چهار رویداد مورد اشاره را به یکدیگر گره زده است به گونه ای که فقط در یک جغرافیا و فضای واحد قابل ارزیابی هستند.

الف: انقلاب اسلامی مردم یمن، الگو گرفته از انقلاب اسلامی در ایران است و حمله وحشیانه آل سعود به مردم مسلمان این دیار به اعتراف آمریکا و متحدانش یک جنگ نیابتی از سوی قدرتهای بزرگ است که تنها با هدف پیش گیری از تکثیر ایران اسلامی آغاز شده و ادامه دارد.

ب: هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا در کتاب خاطرات خود با عنوان «گزینه های دشوار» اعتراف می کند که داعش را سازمان «سیا» برای مقابله با بیداری اسلامی پدید آورده و می نویسد؛ برای جلب حمایت دولتها از داعش به یکصد و چند کشور سفر کرده و آنها را متقاعد ساخته بود که پس از اعلام موجودیت داعش، این جریان را به رسمیّت شناخته و از آن حمایت کنند، که دیدیم چنین کردند.

ج: چالش هسته ای ۱۲ ساله اگرچه تابلوی هسته ای دارد، ولی این تابلو فقط بهانه ای برای تحریمهاست و تحریمها حربه ای برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران است، نکته ای که مقامات رسمی غرب و مخصوصاً آمریکا بارها به صراحت از آن یاد کرده اند و دقیقاً به همین علت است که به قول حضرت آقا؛ آمریکاییها نمی خواهند چالش هسته ای تمام شود و «دیوید فروم» تصریح می کند که هدف اصلی تحریمها در گام اول تغییر رفتار و در گام بعدی تغییر ساختار ایران است و صدها و بلکه هزاران نمونه دیگر از این دست که شرح آن به درازا می کشد.

بخشی از بیانات نوروزی رهبر معظم انقلاب و مخصوصا انتخاب شعار «دولت و ملت، همدلی و همزبانی» به عنوان شعار سال و اهمیت ویژه و سرنوشت ساز آن را باید در این عرصه به ارزیابی نشست. حضرت آقا با توصیه به ملّت برای همدلی و همزبانی با دولت و توصیه های بیش تر به دولت برای همسویی با ملت، در پی آنند که دولت و ملت را به صورت «امت واحده» به مقابله با تهدیدها و توطئه های دشمنان بیرونی فراخوانند. دشمنان ریز ودرشتی که در دشمنی با ایران اسلامی با یکدیگر به ائتلاف رسیده اند.

3. و اما، درباره نتیجه مذاکرات لوزان گفتنیهایی هست که به چند نمونه از آن اشاره می کنیم و گزارش مستندی از این ماجرا نیز یکی از دو تیتر اصلی کیهان امروز است؛

اول: آقایان ظریف و عراقچی اعضای محترم تیم هسته ای کشورمان تا آخرین دقایق قبل از اعلام نتیجه مذاکرات تصریح می کردند که آنچه قرار است منتشر شود «بیانیه مشترک مطبوعاتی» است! گفتنی است، بیانیه در تعریف حقوقی آن یک سند توضیحی یا توصیه ای است که اجرای مفاد آن الزام آور نیست و چنانچه تعهّد و الزامی در آن باشد، دیگر «بیانیه» نخواهد بود، بلکه نام آن «توافق» است، ولی انتشار این - به قول آقایان بیانیه - نشان داد سند یاد شده حاوی تعهداتی است که ایران ملزم به اجرای آن است. بنابراین دولت محترم، برخلاف آنچه ادعا می کند، به یک توافقنامه تن داده است و سؤال این است که چرا واقعیت را از مردم پنهان می کنند؟!

دوم: در بندهای مربوط به ایران در متن اصلی توافقنامه، از عبارت (IRAN HAS AGREED TO) «ایران موافقت کرده است که...» استفاده شده است و باید پرسید در کدام فرهنگ رسمی و شناخته شده حقوقی یا سیاسی،AGREEMENT  مفهوم و معنایی غیر از «توافق» دارد؟ بنابراین چرا در مواجهه با مردم، این «توافقنامه» را بیانیه قلمداد کرده اید؟!

سوم: قرار بود و به صراحت اعلام شده بود که ایران به توافق دومرحله ای تن نمی دهد؛ ولی آقایان به شرحی که گذشت ابتدا یک توافق با چارچوب تعهّدآور را پذیرفته اند و بحث و توافق دربارۀ جزئیات را به بعد موکول کرده اند! چرا این خط قرمز را که همان کلاه گشاد توافق ژنو است نادیده گرفته اند؟!

چهارم: تأکید شده بود که فردو مرکز تحقیق و توسعه باشد و در آن دستکم ۱۰۰۰ دستگاه سانتریفیوژ برای غنی سازی به کار گرفته شود اما، آقایان موافقت کرده اند که در این مرکز حداقل برای ۱۵ سال نه فقط غنی سازی اورانیوم صورت نپذیرد، بلکه هیچگونه فعالیّت تحقیق و توسعه ای که مرتبط با غنی سازی اورانیوم باشد نیز انجام نشود و معلوم نیست جناب رئیس جمهور با چه توجیهی در گزارش تلویزیونی خود از حفظ تحقیق و توسعه در فعالیّت هسته ای کشورمان به مردم خبر می دهد؟!

پنجم: در توافقنامه لوزان تعهّد کرده اند که از حدود ۲۰ هزار سانتریفیوژ فعّال، فقط تعداد ۵۰/۶۰ دستگاه آنهم از نوع IR1 ـ که نسل اول سانتریفیوژهاست ـ در تأسیسات نطنز استفاده شود و متعهّد شده اند دستکم برای مدت ۱۰ سال از سانتریفیوژهای پیشرفته مدلهای ۲ و ۴ و ۵ و ۶ و ۸ که دستاورد دانشمندان هسته ای کشورمان است، استفاده ای نشود! آیا می توان از این تعهّد که به معنای از دست دادن دستاوردهاست با عنوان دستاورد لوزان یاد کرده و به آن افتخار کرد؟!

ششم: ایران در توافق لوزان متعهّد شده است که حداقل برای مدت ۱۵ سال ذخایر اورانیوم غنی شده خود را از ۱۰ هزار کیلوگرم کنونی به ۳۰۰ کیلوگرم کاهش دهد و ۹۷۰۰ کیلوگرم دیگر را اکسیده کرده و از تیپ اورانیوم غنی شده خارج کند، آیا کاهش ۹۷۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده از ذخایر کشورمان که حاصل زحمات شبانه روزی و ایثار و شهادت دانشمندان هسته ای است، درخور تقدیر است یا...؟!

هفتم: فقط نیم نگاهی به متن توافق لوزان به وضوح نشان می دهد امتیازاتی که ایران سخاوتمندانه تقدیم حریف کرده است، شفاف و قابل اندازه گیری است اما، آنچه حریف بر عهده گرفته است، مبهم، چندپهلو و تفسیرپذیر است به گونه ای که «وعده نسیه» گویاترین تعریف برای آن است.

هشتم: قرار بود و مسئولان هسته ای بارها اعلام کرده بودند که هیچ توافقی را بدون لغو همۀ تحریمها نمی پذیریم. ولی در متن توافق لوزان اولا؛ سخن از تعلیق در میان است و نه لغو، ثانیا؛ فقط بخشی از تحریمها تعلیق می شود، ثالثا؛ همین تعلیق نیز قرار است در فاصله ۱۰ تا ۱۵ ساله صورت پذیرد و رابعا که از همه با اهمیت تر است، اینکه تعلیق بخشی از تحریمها به گزارش آژانس و راستی آزمایی تعهّدات ایران موکول شده است و دربارۀ بند اخیر گفتنی است که؛

الف: آژانس طی ۱۲ سال گذشته علی رغم همۀ بازرسیها و اطمینان از صلح آمیز بودن فعالیّت هسته ای کشورمان، حاضر به تأیید آن نشده است.

ب: از متن توافق برمی آید و پذیرش اجرای پروتکل الحاقی ـ بازرسی از هر مکان در هر زمان ـ نیز حاکی از آن است که این بازرسیها تحت عنوانPMD ـ ابعاد احتمالی نظامی ـ صورت می پذیرد، یعنی آژانس باید اعلام کند که در فعالیتهای نظامی ایران، هیچ نمونه ای که احتمال ـ دقت کنید فقط احتمال ـ بهره گیری از آن در سلاح هسته ای وجود داشته باشد، دیده نشده است! و این در حالی است که به قول خانم وندی شرمن بسیاری از موشکهای ساخت ایران قابلیت حمل کلاهک هسته ای دارند و باید نابود شوند! به بیان دیگر، گزارش آژانس از یک سو مشروط به آن است که از تولید موشکهای بالستیک دست بکشیم و موشکهای تولید شده را نابود کنیم و از سوی دیگر تعلیق تحریمها مشروط به همین گزارش آژانس خواهد بود و از آنجا که آژانس موشکهای بالستیک را تحت گزارهPMD ارزیابی می کند! تحریمهای تعلیق شده نیز در اولین بازه زمانی مجددا برقرار خواهد شد. یعنی امتیازات را داده ایم و تحریمها نیز به جای خود باقی مانده اند! آیا این، همان فرمول «بُرد بُرد»! مورد نظر است؟!

و گفتنیهای دیگری که بعدها خواهیم نوشت...[15]

__________________________________

[1]. خبرگزاری ایرنا، کد خبر: 81552825.

[2]. خبرگزاری شبستان، کد خبر: 448280.

[3]. جام نیوز، کد خبر 461251

[4]. خبرگزاری رسا، کد خبر: 252835.

[5]. روابط عمومی معاونت تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه‏های علمیه.

[6]. خبرگزاری حوزه، کد خبر: 347165.

[7]. خبرگزرای حوزه، کد خبر: 347204.

[8]. خبرگزاری حوزه، کد خبر: 347202.

[9]. خبرنامه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، شماره: 1245.

[10]. خبرنامه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، شماره: 1245.

[11]. گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر، استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه پرینستون آمریکا و مؤلف بیش از 40 کتاب در زمینه‌های جنگ، حقوق بشر و حقوق بین‌الملل که آثارش مورد استناد حقوق‏دانان سراسر دنیاست.

[12]. خبرگزاری فارس، کد خبر: 13931202000788.

[13]. پایگاه اطلاع رسانی جبهه جهانی مستضعفین به آدرس: www.mwfpress.com  ، کد مطلب: ۱۴۲۱.

[14]. پایگاه اطلاع رسانی افق حوزه، کد خبر: 359523.

[15]. خبرگزاری رجا، کد خبر: 206839.

افزودن دیدگاه جدید

.