دفاع از فرهنگ پيامبران(ع)

محمود مهدي‌پور – عالمان دين و مبلّغان اسلام، رسالت بزرگ آموزش، اطلاع‌رساني و دفاع از اهداف، آرمانها و فرهنگ پيامبران الهي را بر دوش دارند؛ چرا كه آنان وارث علوم و وظايف رسولان و انبياء(ع) هستند. امام صادق(ع) از قول پيامبر اعظم- چنين نقل فرموده است كه: «إِنَّ الْعُلَمَاءَ وَرَثَةُ الْأَنْبِيَاءِ إِنَّ الْأَنْبِيَاءَ لَمْ يُوَرِّثُوا دِينَاراً وَ لَا دِرْهَماً وَ لَكِنْ وَرَّثُوا الْعِلْمَ؛[1] به راستي كه عالمان وارث پيام‌آوران الهي هستند؛ زيرا آنان درهم و دينار به ارث نگذاشتند؛ بلكه دانش به ارث گذاشتند.»

شناخت دين و اصول آن در جوامع بشري مرهون كار دو گروه است؛ يكي كار عالمان كه شناخت دين است و دیگری کار مجاهدين كه اجرا، فداكاري و جهاد مي‌باشد. در كنار هم قرار گرفتن مركب قلم دانشمندان و خون مجاهدان پيوند نزديك اين دو عامل حيات‌بخش را نشان مي‌دهد.

بدون ترديد عالمان دين در خط مقدم شناخت اجراي دين و دفاع از فرهنگ پيامبران قرار دارند.

فرهنگ قرآن و معارف مكتب انبياء( و مجموعه احاديث معصومين( ميراث معنوي پيامبران است كه تفسير، تبليغ و اجراي آن، رسالت بزرگ حوزه‌هاي علوم اسلامي است.

دفاع از سرماية گرانبهاي عقايد،‌ اخلاق و قوانين الهي و نمادهاي آن؛ يعني پيام آوران، امامان، و كتب آسماني، رسالت و مأموريت مقدس حوزه علوم اسلامي است. معابد و مساجد و مشاهد مقدّسه پايگاه‌هاي پيوند زمين و آسمان و كانون ارتباط انسان و خدا هستند كه تخريب، تعطيل و قطع ارتباط انسان با مكه، مدينه، مسجد الاقصي، ‌نجف اشرف، مسجد كوفه، كربلا، كاظمين، سامرا و مشهد مقدس رضوي، ظلمي بزرگ به بشريت است.

ابعاد دفاع

دفاع از مقدسات عالَم مثل:

 – دفاع از خداي تبارك و تعالي؛

 – دفاع از عموم پيامبران الهي؛

 – دفاع از پيامبر اعظم-؛

 – دفاع از قرآن كريم؛

 – دفاع از ميراث فرهنگي انبياء، سخن و سيرة پيامبران؛

 – دفاع از دين الهي؛

 – دفاع از تك تك عقايد اسلامي؛

 – دفاع از اخلاق ديني؛

 – دفاع از احكام و قوانين آسماني؛

 – دفاع از امام و امامت و رهنمودهاي اهل بيت(ع)

 – دفاع از ولايت فقيه و نظام اسلامي؛

 – دفاع از دولت اسلامي و مردان مؤمن؛

 – دفاع از روحانيّت و پاسداران فرهنگ پيام‌آوران؛

 – دفاع از جان و مال مسلمانان جهان؛

 – دفاع از مجروهان و مستضعفان گيتي و در يك سخن، دفاع از حق و عدالت، وظيفة تمام خدا باوران و موحدان عالم و در صدر همه بر دوش عالمان و حاكمان امّت اسلامي است، ‌پس دفاع هم وظيفة عقلي است و هم وظيفة شرعي.

كوتاهي در انجام اين وظايف مقدس و بزرگ، كوتاهي در دفاع از اسلام،‌ استقلال،‌ عدالت، آزادي و جمهوري اسلامي است.

ممكن است برخي فقيهان در عصر غيبت امام معصوم(ع)، جهاد ابتدايي را مجاز ندانند؛ ولي در دفاع از ارزشهاي اسلامي و مقدسات عالم هيچ فقيه و حقوقدان عاقلي ترديد ندارد.

كلمه «جهاد» يكصد و هشت بار در قرآن كريم آمده است و جهاد و دفاع از قوانين مورد وفاق تمام فرق اسلامي است و واژه‌هاي قتال و جهاد يا دفاع و ياري خدا و دين الهي، بخش گسترده‌اي از فرهنگ قرآن و عترت مي‌باشد.

البته دفاع و جهاد فقط رنگ نظامي و جنگ و خون‌ريزي ندارد؛ بلكه حدّاقل سه ضلع نظامي، اقتصادي و فكري ـ فرهنگي دارد. جهاد جاني، مالي و زباني، در فرهنگ اسلامي مقدس و محترم شمرده شده و از ضروريات جامعة اسلامي است. در حديثي از امير المؤمنين(ع) آمده است: «فَإِنَ‏ اللَّهَ‏ فَرَضَ‏ الْجِهَادَ وَ عَظَّمَهُ وَ جَعَلَهُ نُصْرَةً لَهُ وَ اللَّهِ مَا صَلَحَتْ دُنْيَا قَطُّ وَ لَا دِينٌ إِلَّا بِه؛[2] همانا خداوند جهاد را واجب فرموده و بزرگ دانسته و آن را یاری دادن به خود قرار داده به خدا سوگند! دين و دنيا جز در ساية جهاد اصلاح نمي‌شود.»

هيچ كس حق ندارد به بهانة عمران و آبادي يا سازندگي و رفاه اقتصادي، روحيه و انديشة انقلابي و جهادي را از امت اسلامي بازستاند و آن را تعطيل و متوقف سازد. «انقلاب اسلامي» مولود جهاد و ايثار و انديشة جهادي و انقلابي و سازش‌ناپذيري فرهنگ اسلام با كفر و شرك و ظلم بين‏المللي است و انقلاب اسلامي در مرزهاي ايران محدود نمي‌گردد.

قرآن کریم هيچ‌گاه آب‌رساني، سدّسازي، و سازندگي و حتي آبرساني حاجيان و توسعه و تعمير مسجد الحرام را با ارزشهاي ايماني و جهادي برابر نمي‌داند و صريحاً اعلام مي‌دارد: ]أَ جَعَلْتُمْ سِقايَةَ الْحاجِّ وَ عِمارَةَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ كَمَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ وَ جاهَدَ في‏ سَبيلِ اللَّهِ لا يَسْتَوُونَ عِنْدَ اللَّهِ وَ اللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمينَ[؛[3] «آيا آبرساني حاجيان و آبادسازي مسجد الحرام را معادل و مساوي ايمان بر خدا و روز قيامت و جهاد در راه خدا قرار داديد؟ هرگز در نزد خدا اين دو برابر نيست و خدا ستمگران را هدايت مي‌كند.»

آل سعود به بهانة خدمت به حاجيان و توسعة حرمين شريفين تاكنون يك گلوله به سمت كفر و شرك جهاني و صهيونيزم و غاصبان قدس شليك نكرده است.  در عوض در سوريه، عراق، بحرين، يمن و…. ده‌ها گروهك تروريستي را تجهيز مي‌كند و به تكفير مسلمانان مي‌پردازد و گروهكهايي فريب‌خورده را به نام «البصره»، «داعش»، «طالبان»، «القاعده»، «سپاه چهامه» و «بوكوحرام» براي جنگهاي داخلي فعال مي‌كند. انفعال تدريجي و دست‌بوسي شياطين در انتظار تمام كساني است كه از جهاد و مقاومت فرار كنند.

جهادی که مقدس و محترم است، جهاد با دشمنان خدا و پيامبر(ص)و ستمگران بين‏المللي و منطقه‌اي است و هرگز نمي‌توان مثل برخي شيوخ عرب از يك سو به دشمنان اسلام، پايگاه نظامي بخشيد و كفار را بر تمام امور كشور اسلامي حاكم كرد و از سوي ديگر، از جهاد و توحيد و خدمت به حرمين شريفين دم زد.

هجوم نظام سرمايه‌داري به امت اسلامي

فرياد ز افرنگ و دل آويزي افرنگ

عالم همه ويرانه ز چنگيزي افرنگ[4]

قرنهاست كه نظامهاي كافر، حيله‌گر و بي‌رحم غربي به بلاد اسلامي و اموال مسلمانان حمله‌ور شده‌اند و در پي غصب و غارت و استعمار آشکار و پنهانِ سرزمينهاي اسلامي هستند. بوي نفت و معادن گرانبها هوش از سرشان ربوده و مستقيم و غير مستقيم و با ياري مزدوران داخلي خود، اموال مسلمين را به غارت مي‌برند، و در حالي كه كالاهاي توليدي خود را هر روز گران‌تر عرضه مي‌كنند، نفت كشورهاي اسلامي را به يك سوم قيمت معمولي آن كاهش داده‌اند.

غرب غارتگر به تعاليم عيساي مسيح(ع)و حضرت موساي كليم(ع) ذرّه‌اي ايمان ندارد. بانكها، بيمه‌ها و شركتهاي رباخوار صهيونيستي فقط و فقط به سرمايه، پول، اقتصاد آزاد و كالاهاي دنيوي ايمان دارند.

سرانجام غرب در قرون گذشته موسي و مسيح' را به درون كليساها و كنيسه‌ها تبعيد كرد و به فرهنگ انبياء( اجازة حضور در بازار، فرهنگ و سياست نداد.

فقر علمي، ضعف اخلاقي و فقدان مديريت اجتماعي روحانيون مسيحي و تحريف كتب انجيل و تورات، زمينه را براي انزوا و گوشه‌نشيني اديان الهي قبل از اسلام فراهم آورده و فرهنگ مادي‏گري در غرب بر فرهنگ پيامبران پيروز شد.

با پيشرفت علوم و فنون و صنايع نظامي و مخابراتي و غفلت پادشاهان و عالمان و با ياري خاورشناسان خويش به بلاد اسلامي يورش آورند، جهان را زير گامهاي خويش رام و تسليم ديدند. در آغاز بخشي از مردم جهان با شعارهاي كمونيستي و سوسياليستي در برابر سرمايه‌داري و غارتگريهاي آنها مقاومت كردند؛ ولي از آنجا كه در مادي‏گري و استثمار توده‌هاي محروم غرب و شرق، مشابهت فراواني وجود دارد و به تعبير استاد شهيد مرتضي مطهري): «كمونيزم و سرمايه‌داري همچون دو تيغة يك قيچي در بريدن رگهاي محرومان عالمان همكاري دارند و هيچ‌كدام با فطرت الهي و اصل آزادي و نيازهاي راستين بشر هماهنگ نبودند.» سرانجام نظام سوسياليستي و كمونيستي فرو پاشيد و بسياري كشورهاي وابسته به اتحاد شوري، در دامان سرمايه‌داري فرو غلتيدند.

مقاومت امت اسلامي

از آغاز هجوم غربيان به بلاد اسلامي، مقاومتهايي توسط برخي عالمان دين و مردم بيدار و تحصيل‌كردگان دانشگاهي پديد آمد؛ سيد جمال الدين اسد آبادي، ميرزاي شيرازي، اقبال لاهوري، عبد الرحمن كواكبي، آيت الله كاشاني، آيت الله محمدتقي خوانساري، آقا نجفي اصفهاني، نواب صفوي و شهيد سيد حسن مدرس، آواي استقلال و آزادي برآوردند و نظام اسلامي سرانجام با رهبري امام خميني! به پيروزي رسيد.

ايران با انقلاب اسلامي خود سدّي بزرگ در برابر اهداف و آرمانهاي پليد غربي و شرقي پديد آورد. امام! براي نجات بشريت در نامه‌اي خطاب به «ميخائيل گورباچف» آخرين دبير كل حزب كمونيست اتحاد جماهير شوري، از وي خواست بر سیاست مذهب‌ستيزي پايان دهد، و دربارة دو انديشة مادي و الهي بيش‌تر بيانديشد. اين نامه كه توسه سه چهرة درخشان (حضرت آيت الله جوادي آملي، محمدجواد لاريجاني و خانم مرضيه حديدچي دباغ) به گرباچوف تحويل شد، جهان بشریت به ويژه شرق‏نشینان را به مطالعة اسلام و رهايي از تفكر مادي‌گري فرا مي‌خواند.

دفاع امام! از پيامبر رحمت(ص)

امام با آگاهي و شجاعت و تكيه بر قدرت لايزال الهي، در برابر قدرت آن روز ايستاد و به دفاع از فرهنگ پيامبران( پرداخت. انتظار او از فرزندان اسلام و انتظار مسلمانان از دولتمردان همين بوده است؛ امّا با كمال تأسف اين روزها برخي دولتمردان كشور، به تكدّيِ گفتگو و مذاكره پرداخته و شجاعت و توكّل لازم در دفاع از فرهنگ پيامبران را نشان نمي‌دهند و در حالي كه غارتگران غرب در ماجراي روزنامة هتاک «شارلي‌ابدو» توهين آشكار به پيامبر آزادي و رحمت و عدالت را در دستور کار قرار می‏دهند و نام اين امانت و اتهام را «آزادي» مي‌گذراند، با حاميان توهين هیچ برخورد شايسته‏ای نمي‌شود.

امام خميني! با وجود فراخوان دوازده سفير كشورهاي اروپايي، بر فتواي قتل «سلمان رشدي» اصرار كرد و توهين به رسول خدا- را تحمل‌ناپذير دانست؛ ولي امروز (در روزهاي اهانت به گل سرسبد خلقت و محبوب امّت و تمام آزادگان و عدالت‌خواهان عالم؛ يعني پيامبر اعظم-) برخي سياستمداران ما با اهانت‌گران، قدم مي‌زنند، و در پايگاه توهين، به اميد رفع تحريمها مذاكره مي‌كنند.

دفاع از رسول خدا- با تمام امكانات نظامي، سياسي و فرهنگي وظيفة تمام امت و در رأس همه، وظيفة دولتمردان و عالمان دين است و كم‌ترين گام دفاع، قطع هرگونه رابطة اقتصادي، سياسي و فرهنگي با اين شياطين هتّاك است. مبلّغان دين بايد روش برخورد عزّت‌مدارانه و پاسداري از «استقلال» را به مدّعيان تدبير و اميد بياموزند. ما بيش از اينگونه تدابير، به توكّل بر خدا و اعتماد به نيروهاي امت اسلامي نياز داريم تا هرگز مقدسات ديني را در بنايِ‌ مذاكرات با شيطان فدا نكنيم. قرآن صريحاً اعلام مي‌دارد: ]وَ إِذا رَأَيْتَ‏ الَّذِينَ‏ يَخُوضُونَ فِي آياتِنا فَأَعْرِضْ عَنْهُمْ حَتَّى يَخُوضُوا فِي حَدِيثٍ غَيْرِهِ وَ إِمَّا يُنْسِيَنَّكَ الشَّيْطانُ فَلا تَقْعُدْ بَعْدَ الذِّكْرى‏ مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمِين‏[؛[5] «چون گروهي راديدي كه براي خرده‌گيري و طعن زدن در آيات ما گفتگو مي‌كنند از آنان دوري گزين تا در سخني ديگر وارد شوند و چنانچه شيطان البته فراموشت ساخت بعد از آن كه متذكر كلام خدا شدي ديگر با گروه ستمگران مجالست مكن.»

امروز غارتگران غربي با فشار و تهديد و نويد و تطميع، خواهان عقب‌نشيني امت اسلامي از تمام مواضع علمي و انقلابي و تسليم در برابر مطامع شيطاني خويش‌اند. غيرت‌زدايي، متهم كردن امت به خشونت‌طلبي، بد نام كردن جهاد و مقاومت، مسخره و اهانت به انبياء و امامان معصوم(ع) توسط عناصري مفلوك همچون سلمان رشدي، شاهين نجفي، كاريكاتوريست دانماركي و نشريه «شارلي ابدو»،‌ همه و همه، گامهاي شيطاني هستند که در قالب فيلم، ترانه، كتاب، بازي كامپيوتري، و كاريكاتور و… براي قداست‌شكني و تحقير و اهانت به انبياي الهي( برداشته می ‏شوند.

لشكر فرهنگي شيطان، يك بار ديگر با پرچم «شارلي ابدو» و در سرزمين فرانسه به مانور قدرت پرداخت و با اهانت به ساحت قدسي رسول مهرباني و آزادي و عدالت و توهين و استهزاي محبوب قلب بشريت، بر چهرة خورشيد چنگ انداخت و تمام حاميان شرارت، به دفاع از اين توهين پرداختند.

برخي سردمداران امروز اروپا و آمريكا، گرفتار يك بيماري بزرگ شده‌اند. بيماري خطرناكي كه كل زمين را به عذاب اليم و كينة جديد گرفتار مي‌كند.

قداست‌شكني

بيماري لجاجت با خدا و مقدسات، ستيز با خداي مهربان، ستيز با پيامبران، ستيزه‌جويي با اولياي الهي و ارزشهاي معنوي و اصول معقول و مقبول خرد جمعي، بيماري قدرتمندان امروز اروپا و آمريكا است و در عوض دين الهي و اخلاق و فطرت پاك انساني و تعقّل و آگاهي، از موانع بزرگ در برابر نظام سرمايه‌داري بي‌رحم و رباخوار صهيونيزم جهاني است،‌ و چون از حجت فرو مانند، سلسلة خصومت بجنبانند.

مغرب‌زمين گرفتار بيماريهاي كفر و شرك و مادي‏گري است كه در آغاز با غفلت و ناآگاهي آغاز مي‌شود؛ ولي وقتي با غرورِ قدرت و ثروت و لذت‌پرستي آميخته گردد، درمان ناپذير مي‌شود. «كفر بدخيم» با لجاجت و عِناد و هوس‌بازي همراه است، و اين نوع كفر درمان‌پذير نيست.

انسان مي‌تواند نداي حق و عدالت و اخلاق و فرياد عقلانيّت و معنويت پيامبران را بشنود يا نشنود؛ بپذيرد يا نپذيرد، ولي خصومت و توهين چيز ديگري است. دشمنی با رسول اعظم(ص) و پيامبران الهي، دشمني با خورشيد است كه اوج حماقت و لجاجت مناديان دروغين آزادي را نشان مي‌دهد.

انسان مي‌تواند به پزشك مراجعه نكند و يا حتي نسخة پزشك را نپذيرد؛ ولي خصومت با پزشك و دارو و درمان و توهين به پزشك و بيمارستان و داروخانه، نوعي جهل و جنون آميخته با غرور و زورگويي است. غوغاسالاري رسانه‌هاي غرب و غبار پراكني براي سياه‏نمايي سيماي زيباي حضرت محمد- و قرآن، نشان «حماقت»، «هراس‌آفريني» و «زورگويي» قبيلة شيطان در برابر اسلام و مسلمين است.

قرآن داروي بيماريهاي عقيدتي،‌ اخلاقي، اجتماعي و سياسيِ انسانهاي مظلوم و محروم جهان است. رسول اكرم- پزشك دلسوز، آگاه و نجات‌بخش بشريت از هزاران بيماري اجتماعي و اخلاقي است. استهزاي پيامبر- و قرآن، همان تمسخر همراه با حماقت و خصومت ديرينه است كه قرآن از آن سخن مي‌گويد: ]وَيْلٌ لِكُلِّ هُمَزَةٍ لُمَزَةٍ * الَّذي جَمَعَ مالاً وَ عَدَّدَهُ * يَحْسَبُ أَنَّ مالَهُ أَخْلَدَهُ * كَلاَّ لَيُنْبَذَنَّ فِي الْحُطَمَةِ…[؛[6]«واي بر هر عيب‏جوي هرزه زبان، همان كسي كه مال جمع كرده و دائم به حساب و شماره‌اش سرگرم است؛ پندارد كه مال و دارايي دنيا عمر ابدش خواهد بخشيد * چنين نيست بلكه محققاً به آتش دوزخ سوزان درافتد.» وقتي شخصي از روي غفلت و جهل و لج‌بازي، آتش بزرگي پديد مي‌آورد و هستي خود و گروهي بي‌گناه را با خطر مواجه مي‌سازد و هر لحظه بر شرارت و آتش‌افروزي مي‌افزايد، وظيفة خردمندان جهان چيست؟

امروز كه سردمداران سياست و اقتصاد غربي با اهانت به مقدسات اسلام و پيامبران و كتابهاي آسماني، مأموران و ناجيان شعله‌هاي حريق را مورد هجوم قرار مي‌دهند و آنان را به خشونت و جهل و بي‌سوادي متهم مي‌كنند، وظيفة انديشمندان چيست؟ امروز افشاي چهرة زشت نظام سرمايه‌داري و غبارزدايي از سيماي نبوّت نجات‌بخش، وظيفة حوزه‌هاي علوم اسلامي و تمام انديشمندان جهان است.

پيامبران الهي، در سطح بين المللي مأمور نجات غريق و اطفاي حريق و به عبارتی نوح دوران‌‌اند. آنها كشتي نجات انسان هستند. رهبري هوشمند انقلاب اسلامي> با نامة نوراني خويش در اوج هراس‌افكني غرب براي نسل جوان و انسانهاي حق‌جو، روزنه‌اي به سوي نور گشود. مسئولان نهادهاي تبليغي در سطح بين الملل بايد از اين فرصت استفاده كنند و هماهنگ و پرتلاش، ندا و سيماي اسلام و قرآن و رسول اعظم- را به زبانهاي گوناگون، نشان دهند و جهان را براي اقامة نماز به امامت مهدي موعود(ع) آماده نمايند. و از هياهو و استهزاي غرب‏زدگان نهراسند.

در پایان گوش‏جان را به شنیدن آیه‏ای از کلام الله مجید می‏ سپاریم که می ‏فرماید: ]يا حَسْرَةً عَلَى الْعِبادِ ما يَأْتيهِمْ مِنْ رَسُولٍ إِلاَّ كانُوا بِهِ يَسْتَهْزِؤُنَ[؛[7] «واي بر حال اين بندگان كه هيچ رسولي براي هدايت آنها نيامد جز آنكه او را به تمسخر گرفتند.»

______________________________________

[1]. اصول كافي، کلینی، دار الحدیث، قم، 1429 ق، ج1، ص 77.

[2]. فروع كافي، ج 5، ص 8، ح 11.

[3]. توبه/19.

[4]. اقبال لاهوري.

[5]. انعام/68.

[6]. همزه/1 ـ 5.

[7]. يس/30.