زبيده خاتون بنت الجواد(علیه السلام) نگين شهر نراق

علي محمّد مظفّری 
مختصري از شهر نراق
شهر كوچك و زيباي نراق از نظر تقسيمات كشوري بخشي از شهرستان دليجان و در محدوده استان مركزي قرار دارد. اين شهر،  حد فاصل شهرهاي قم، كاشان و دليجان و از مناطق كوهستاني و سردسير است. 
نراق از شهرهاي قديمي و تاريخي ايران اسلامي بوده و ابن بطوطه، قدمت اين شهر را 700 سال بيان كرده است. صاحب بستان السياحه  نيز يكصد و ده سال پيش درباره اين شهر گفته است: «نراق بر وزن عراق،  قريه اي است قصبه مانند و محلي است خاطرپسند از توابع كاشان، آبش كم و باغاتش فراوان. آن قريه در دامن كوه اتفاق افتاد و سه طرفش في الجمله گرفته و سمت مغربش به غايت گشتاده است. قريب هزار باب خانه در اوست و چند مزرعه، مضافات اوست و مردمش شيعي مذهب و ... مولانا مهدي صاحب تصانيف مفيده از آنجا بوده است.» نراق،  شهري باستاني،  مذهبي،  عالم پرور و داراي مردمي ولايي است و با جمعيت 3600 نفري خود ، 80 شهيد گلگون كفن را به نظام مقدس جمهوري اسلامي تقديم كرده است.
از جمله علماي بزرگ اين ديار مي توان به مرحوم ملا محمّدمهدي نراقي و ملااحمد نراقي از مفاخر بزرگ حوزه علميه در جهان اسلام و تشيع و نوابغ دهر در علوم نقلي و عقلي اشاره كرد. اين شهر داراي حوزه علميه الغدير و دانشگاه آزاد اسلامي تا مقطع عالي علمي بوده و همچنان بستر توليد علم و فرهنگ ناب اسلامي است.
از جمله بقاع متبركه و امامزادگان نراق، حضرت بي  بي زبيده خاتون (فاطمه صغري)(علیها السلام) بنت الجواد(علیه السلام)، امامزادگان شاهزاده يحيي از نوادگان اميرالمؤمنين علي(علیه السلام)، شاهزاده سليمان (كه بقعه، شامل شش امامزاده) به نامهاي هادي و سليمان از احفاد اميرالمؤمنين(علیه السلام) و مهدي، مطهر، طاهر و حسين(علیهم السلام) از نوادگان امام موسي كاظم(علیه السلام) مي باشند.
خورشيد نراق، بي بي زبيده خاتون بنت الجواد(علیها السلام)
در ذكر نام فرزندان امام جواد(علیه السلام)، مرحوم شيخ مفيد(رحمه الله) در كتاب الارشاد ، در فصل «شهادة الإمام الجواد(علیه السلام) و أولاده» آورده است: «وَ خَلَّفَ بَعْدَهُ مِنَ الْوُلْدِ عَلِيّاً ابْنَهُ الْإِمَامَ مِنْ بَعْدِهِ وَ مُوسَى وَ فَاطِمَةَ وَ أمَامَةَ ابْنَتَيْهِ وَ لَمْ يُخَلِّفْ ذَكَراً غَيْرَ مَنْ سَمَّيْنَاه؛  و فرزندان آن حضرت يكي پسرش علي بن محمد است كه بعد از او امام بود و ديگري موسي پسر ديگرش بود، و دو دختر داشت به نام فاطمه و امامه، و پسر ديگري جز آن دو كه گفتيم نداشت.» در قولي ديگر مرحوم شيخ طبرسي(رحمه الله)، دختران امام جواد(علیه السلام) را 3 نفر نقل كرده و در إعلام الوري بأعلام الهدي  چنين آورده اند كه: «وَ مِنَ الْبَنَاتِ حَكِيمَةَ وَ خَدِيجَةَ وَ أُمَّ كُلْثُومٍ وَ قَدْ قِيلَ إِنَّهُ خَلَّفَ فَاطِمَةَ وَ أُمَامَةَ ابْنَتَيْهِ وَ لَمْ يُخَلِّفْ غَيْرَهُ؛  و دختران آن جناب هم حكيمه، خديجه و أمّ  كلثوم نام داشته و بعضي هم گفته اند كه وي دو دختر به نام فاطمه و امامه از خود باقي گذاشته است.» كه در عبارت «وَ قَدْ قِيلَ إِنَّهُ خَلَّفَ فَاطِمَةَ وَ أُمَامَةَ» مرحوم ملا احمد نراقي(رحمه الله) در  خزائن ، صفحه 128 دختران امام جواد را فاطمه و امامه ذكر مي كنند؛ همچنين علامه اربلي نيز در كشف الغمه، بر نامهاي «فاطمة و أمامة» اتفاق نظر دارد. 
محقق و مؤلف محترم اسماعيل محمدي ، مدير كتابخانه آستانه مقدسه حضرت معصومه(علیها السلام) در تحليلي تاريخي از دوران امامت امام علي النقي(علیه السلام)، يكي از رخدادهاي عصر امام هادي(علیه السلام) را هجرت سادات به ويژه فرزندان امام جواد(علیه السلام) به سمت ايران و قم مي دانند. ايشان در تحليل خود آورده اند: همچنين زبيده خاتون (فاطمه صغري) نيز با تعدادي از سادات به سمت قم آمدند؛ امّا سپاه دشمن به آنان هجوم آوردند و ايشان به شهادت رسيدند. قبر شريف اين بانو در شهر نراق زيارتگاه شيعيان است.
طبق نقل مشهور از مردم منطقه و قدماي نراقي، شجره نامه گونه اي كه واعظ محقق، شيخ علي فلسفي(حفظه الله) درباره حضرت بي‏بي زبيده خاتون بنت الجواد(علیه السلام) نگاشته اند، وجود وقفيّات فراوان  در مزارع مختلف شهر نراق (از قبيل مزرعه بيدشك بالا و پايين، لانه،  حسين آباد، گنداب و...) جهت روضه خواني و عزاداري در امامزاده زبيده خاتون(علیها السلام)، گنبد سابق امامزاده با قدمت بيش از چند قرن كه در حال تخريب بوده و ساير شواهد تاريخي و نقلي، حرم مطهر حضرت بي بي زبيده خاتون (فاطمه صغري) بنت الجواد(علیها السلام) در 7 كيلومتري جنوب غربي شهر نراق در منطقه بيدشك واقع شده است.
در پايگاه اطلاع رساني امامزادگان  نام بي بي زبيده خاتون(علیها السلام) در رديف 128 امامزادگان و اماكن متبرّكه استان مركزي قرار دارد. همچنين اين بقعه شريف به شماره 6972 در آثار تاريخي ثبت شده است. در پايگاه دانش نامه اسلامي  و همچنين پايگاه دانش نامه تخصّصي گردشگري ايران  نيز آمده است: «به نقل مشهور، كارواني از سادات از مدينه به سوي ايران حركت مي كند كه در بين آنها دختر 9 ساله امام جواد(علیه السلام) كه از جايگاه بلندي در تقوا و علم برخوردار بوده است نيز وجود داشته است. حكومت وقت با كسب اطلاع از اين مهاجرت و ترس از نفوذ سادات علوي در ايران،  آنها را از مدينه تعقيب و در منطقه فعلي (نراق) تنها و غريب محاصره كرده و تعداد زيادي از بانوان مكرّمه بني هاشميان را كه در ركاب و ملتزم آن حضرت بوده اند به شهادت مي رساند، مظلوميت شهادت اين بزرگواران و دفن شدن پيكرهاي مطهر آنها در اطراف امامزاده به كل منطقه كه به خاك سفيد معروف است فضاي معنوي كم نظيري بخشيده است.»
حرم مطهر بي بي زبيده خاتون(علیها السلام) شهر نراق دارالشفاي عاشقاني است كه نه تنها از داخل كشور اسلامي ايران، بلكه زائران فراواني را از كشورهاي خارجي شيفته و دلباخته خود كرده است. هيأتها و كاروانهاي فراواني در شبهاي جمعه، مواليد و شهادتهاي حضرات معصومين(علیهم السلام) به ويژه تولد و شهادت امام جواد و امام رضا(علیهما السلام) از شهرهاي نراق،  اصفهان،  قم، كاشان،  خراسان،  يزد،  تهران و... به اين دارالنور مي آيند و از الطاف الهي و فضاي فوق ‏العاده معنوي كه به واسطه نور امام جواد(علیه السلام) بر آنجا حاكم شده، كسب فيض مي كنند و قلوب خود را در معرض تشعشعات رحمت، علم، حلم، كرم و جود بنت الجواد و اهل بيت(علیهم السلام) قرار مي دهند.
روز شهادت بي بي زبيده خاتون(علیها السلام) همزمان با اربعين سالار شهيدان ابا عبدالله الحسين(علیه السلام) است كه هر ساله در اين روز از سراسر كشور عاشقان و شيفتگان اهل‏بيت(علیهم السلام) خود را به آنجا مي رسانند و هيأتهاي فراواني با پاي پياده از نراق رهسپار حرم مطهر بي بي(علیها السلام) مي شوند و جمعيتي در حدود 5 هزار نفر از سفره با بركت بنت الجواد(علیه السلام) به صرف نهار پذيرايي مي‏شوند و اين در حالي است كه جمعيت عزادار در مراسم به بيش از 7 هزار نفر مي رسد.
روحاني و مبلّغ فاضل گرامي شيخ علي محمّد مهدي زاده نراقي توليت و عضو هيأت امناي بي بي زبيده خاتون(علیها السلام) سالها است كه خالصانه پيگير عمران و آباداني معنوي و مادي امامزاده است. آن بزرگوار در برگزاري نماز جماعت، احياي شعائر الله، تبليغ دين مبين اسلام و ترويج معارف و محبت اهل بيت(علیهم السلام)  اهتمام ويژه اي داشته است كه جاي تقدير و تشكر دارد.
كرامات و معنويت اهل بيت(علیهم السلام) بسيار عظيم و غير قابل وصف است؛ چرا كه به تعبير امام هادي(علیه السلام) در زيارت جامعه كبيره ائمه(علیهم السلام) «أُصُولَ الْكَرَمِ، وَ مَعْدِنَ الرَّحْمَةِ، وَ أَوْلِيَاءَ النِّعَم» ‏هستند و از اينرو تصرّفات و كراماتي جزئي در عالم ماده براي آنان امري ناچيز بوده و چه بسا بسياري از مراجع و بزرگان اهل معرفت، صاحب اين كرامات جزئيه بوده اند.
کرامات بی‏بی
جناب حجت الاسلام مهدي زاده نراقي در اشاره اي به كرامات بي بي زبيده(علیها السلام) نقل مي‏كنند كه حضرت، بسياري از بيماران لاعلاج را شفا داده اند. همچنين خانواده هاي مختلفي به كرامت حضرت صاحب فرزند شده اند.
خانمي انگليسي (همسر آقاي حميد امينيان نراقي) با سرطاني كه به تشخيص اطبّا 99% در وي اثر كرده بود به اين بانوي بزرگوار متوسل شد. بيماري وي به واسطه توسل و عنايت بي بي زبيده خاتون(علیها السلام) به طور كلي محو شد و آزمايش صحت كامل، تمام پزشكان را به حيرت آورده بود. اين خانم پس از شفا يافتن تعداد زيادي از لامپهاي انرژي خورشيدي را به حضرت هديه كردند. اين لامپها در بلنديها و گلدسته هاي حرم نصب شد. او هر ساله بنا بر نذرش به حرم مطهر بي بي(علیها السلام) مشرف مي شود و ابراز ارادت و تشكر مي كند. درخواست اين خانم از خادمان اين بوده است كه پارچه اي (يا روسري) را به خاكهاي ضريح و حرم بي بي زبيده(علیها السلام) تبرّك كنند و به وي بدهند تا هر زمان كه غمهاي دنيا به سراغش مي آيد، آن را روي قلبش بگذارد تا آرام شود.
درباره معرفت اين خانم انگليسي، با تمسك به آموزه هاي اسلام عزيزمان اعتراف مي كنيم كه آرامش جز با ياد خدا ايجاد نمي شود ((أَلا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ))؛  و حضرات معصومين و ذوي القرباي ايشان،  وسايل ((وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسِيلَة))؛  وصول به قرب الي الله و كسب معرفت و محبت الله اند؛ بنابراين توسل و تمسك به ائمه(علیهم السلام) و فرزندان آنان صراطي مستقيم در عبوديت و بندگي است.

 

افزودن دیدگاه جدید

.