براي مسافرکربلاقبل ازرفتن وپس ازبازگشت چه کارهايي مستحب است انجام دهيم

براي مسافرکربلاقبل ازرفتن وپس ازبازگشت چه کارهايي مستحب است انجام دهيم واينکه آيا يک گوسفندروهم به نيت عقيقه وهم به نيت قرباني کردن براي مسافرکربلامي شود انجام داددراينصورت گوشت قرباني راميشود خودمان هم مصرف کنيم ياخيرباتشکرمرجع رهبرعزيز

پاسخ:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم

برای اینکه در سفر کربلا حال بهتري داشته باشيد و از بركات زيارت امام حسين عليه‌السلام بهره‌مند شويد، نکاتی را در نظر داشته باشید.

اول نكته اعتقادي است و آن اين كه با اعتقاد به اين كه امام حسين علیه السلام امام و حجت خداست به زيارت ايشان برويد. يعني امام را به عنوان امام و واسطه فيض حضرت حق و اين كه زنده هستند و ما را مي‌بينند و كلام ما را مي‌شنوند و جواب سلام ما را مي‌دهند زيارت كنيم.

همچنانکه قرآن فرموده كساني كه در راه خدا شهيد مي‌شوند مرده نيستند بلكه زنده‌اند... (۱) و همان‌طور كه در اذن دخول زيارت امام رضا عليه السلام مي‌خوانيم مي‌دانم كه پيامبر و اهل بيت زنده‌اند و نزد تو روزي مي‌خورند مرا مي‌بينند كلام مرا مي‌شنوند و جواب سلام من را مي‌دهند. اين بينش و اعتقاد براي زيارت با معرفت امام عليه السلام لازم است.

نكته دوم براي معرفت پيدا كردن و بهتر درك كردن زيارت امام حسين‌عليه السلام مطالعه در باره فضيلت زيارت امام حسين عليه السلام است. هر چه بيشتر فضائل زيارت امام حسين را مطلع شويم، بيشتر قدر زيارت‌مان را مي‌دانيم. براي اطلاع بيشتر از فضائل زيارت امام حسين عليه السلام توصيه مي‌كنم كتاب مفاتيح الجنان شيخ عباس قمي (ره) و بخش زيارت امام حسين و فضائل زيارت امام حسين را مطالعه كنيد. براي نمونه ۲ روايت از فضائل زيارت ذکر می شود:

۱- امام باقر عليه السلام: شيعيان ما را توصيه كنيد به زيارت قبر امام حسين عليه السلام چون رفتن به زيارت امام حسين روزي را زياد مي‌كند و عمر را طولاني مي‌كند و حادثه‌هاي بد را دفع مي‌كند و رفتن زيارت بر هر مؤمني كه اقرار به امامت امام حسين عليه السلام از خدا دارد، واجب است (۲)

۲- راوي سؤال كرد كه ثواب زائر قبر حسين عليه السلام چيست؟ امام صادق عليه السلام فرمود: مثل كسي است كه خدا را در عرش زيارت كرده است گفتم ثواب زائر قبر احدي از شما ائمه چيست؟ فرمود: مثل ثواب كسي كه زيارت پيامبر صلی الله علیه و آله و سلم را كرده (۳)

نكته سوم: آداب زيارت امام حسين علیه السلام را اگر كامل مراعات كنيد بسيار به بهره‌مندي شما از زيارت كمك مي‌كند و حالات بسيار خوبي را براي زائر ايجاد مي‌كند.

در اين جا به طور مختصر و فهرست‌وار آداب زيارت را متذكر مي‌شوم :

۱-سه روز روزه گرفتن قبل از اين كه از خانه خارج شود.
۲-آن حضرت را محزون و غم‌ناك و ژوليده مو و غبار آلوده و گرسنه و تشنه زيارت كند چون امام با اين حالات به شهادت رسيده‌اند.
۳-در سفر توشه و غذاهاي لذيذ مثل برياني و كباب و ... همراه خود نبرند و در كربلا از نان و غذاهاي ساده استفاده كنند.
۴-تواضع و خشوع و فروتني و راه رفتن مانند عبد ذليل و تكبر نداشتن سواره نسبت به پياده‌ها.
۵-كمك كردن و اهتمام كردن به حاجات زائراني كه در بين راه وامانده و خسته شده‌اند و كمك به زائران ناتوان.
۶-مصاحبت نيكو با رفيقان- كم سخن گفتن مگر در خير- ذكر و ياد خدا- و دوري از حرام‌ها و مواظبت بر نگاه- نماز و صلوات بسيار- احسان به برادر مؤمن- خرجي دادن به كساني كه خرجي آنها تمام شده.
۷-روغن بر خود نماليدن، سرمه نكشيدن، گوشت نخوردن در كربلا.
۸-غسل با آب فرات.
۹-خواندن نماز واجب و مستحب در حائر شريف امام.
۱۰- عمده اعمال در روضه مطهره حضرت دعا است و دعا تحت قبه و گنبد حضرت مستجاب است.
۱۱- صلوات فرستادن بر حضرت حسين عليه السلام
۱۲- دعا كردن براي مظلومين
۱۳- استخاره تحت گنبد حضرت يعني طلب خير كردن از خدا زير گنبد امام حسين عليه السلام براي خود و خانواده و دوستان و اقوام.
۱۴- سكوت مگر در تكلم كردن در امور خير يعني در حرم صحبت زياد و بلند نكردن.
۱۵- تبرك به قبر و ضريح مطهر حضرت
۱۶-كربلا را وطن قرار ندادن و اقامت طولاني نكردن در كربلا

با رعايت اين آداب حالات بسيار خوبي براي زيارت براي انسان حاصل مي‌شود و در انتها خدمت‌تان عرض كنم چيزي كه در زيارت ائمه و هر كار خيري از امور مهم است دوري از ريا و اخلاص داشتن است. ان شاء ا... در زيارت حال خوشي داشته باشيد و ما را نيز از دعاي خيرتان محروم نكنيد.

در مورد عقیقه و احکام و آداب آن، با همکاران گروه فقه و احکام شرعی صحبت کنید.

پي نوشت‌:
۱-آل عمران، آیه۱۶۹
۲-كامل الزيارات، ص۱۵۱
۳-همان، ص۱۴۷

موفق باشید

 

افزودن دیدگاه