خواب دیدن مردگان در خواب چه تعبیری دارد ؟

با سلام و خسته نباشید.اگر کسی در خواب ببیند که مرده ای زنده است و نمرده ولی لال شده باشد و نتواند صحبت کند.آن مرده چه حالی در آن دنیا دارد و چه خواسته ای ازما دارد و تعبیرش چیست؟

باسلام خدمت شما پرسشگر محترم
روایات اسلامی تمام خواب‏ها را به یک چشم نگاه نمی‏کند، بلکه خواب‏ها را سه قسم می‏داند: قسمتی از خواب‏ها عبارت از افکار عادی یا اسرار نهانی انسان است که در خواب گاهی به صورت همان اندیشه‏ها ظاهر می‏شود، اما گاهی تغییر شکل داده ،با صورت دیگری خودنمایی می‏کند. این قسم خواب‏ها در روانکاوی و به نظر روانشناسان ارزش علمی بسیار دارد و به وسیله آن ها می‏توان به ضمیر مخفی اشخاص پی برد، نیز ریشه ناخوشی بیماران روانی را تشخیص داد.
قسمت دیگر از خواب‏ها عبارت از افکار آشفته‏ای است که گاهی در بیداری و به خصوص در مواقع ناخوشی گریبانگیر اشخاص می‏شود و دارای ارزش روانی و علمی نیست، که در روایات به اضغاث احلام خواب‏های آشفته و یا شیطانی تعبیر شده است.
قسم سوم خواب هایی است که جنبه الهامی دارد و گاهی به وسیله آن ها حقایقی که از هر جهت مجهول است، واضح و آشکار می‏گردد.
رسول اکرم(ص) می‏فرمود: خواب‏ها بر سه دسته ‏اند: بعضی بشارت الهی، دسته‏ای ترساندن از حوادث و رخدادهای بد، دسته سوم خواب‏های پریشان ناشی از افکار پریشان است .(۱)
در تعبیر خواب دو نکته لازم است:
۱ – عواطف مذهبی و فرهنگ عمومی اقوام و ملل جهان با یکدیگر متفاوت است. از این رو معبر خواب زمانی قادر است رؤیا را به درستی تعبیر کند که از عواطف مذهبی و فرهنگ ملی خوابدیده آگاه باشد.
۲ – اغلب اوقات درک وجدانی یا ادب و اخلاق عمومی اجازه نمی‏دهد که محتویات ضمیر و باطن به صورت واقعی در خواب ظهور کند، از این رو به صورت‏های مختلف و رمزگونه ظاهر می‏شود. تعبیر کننده خواب باید به قدری با هوش باشد که از صورت ظاهری خواب، واقع آن را درک کند و خوب بتواند خواب را تعبیر کند. از این رو خواب را هر کسی نمی‏تواند تعبیر کند. رسول اکرم (ص) فرمود: لا تقصّها الا علی واد أو ذی رأی؛ خوابت را یا برای دوست صمیمی خود نقل کن یا برای کسی که علم تعبیر خواب می‏داند .(۲) هم چنین از روایات استفاده می‏شود هر وقت کسی بخواهد تعبیر خواب کند، بهتر است برای آن تعبیر خوبی کند که می‏تواند تأثیر خوبی در روح و روان خوابدیده برجای گذارد و او را از نگرانی و اضطراب خارج سازد.
در هر حال معیار مشخص و معینی در تعبیر خواب وجود ندارد که بتوان براساس آن قضاوت نمود یا حتی به طور کامل قابل یادگیری باشد.
پی‏نوشت‏ها:
۱. گفتار فلسفی، کودک از نظر وراثت، ج۱، ص۳۷۵، به نقل از بحارالانوار، ج۵۸، ص ۱۸۰.
۲. همان، ص ۳۸۵، به نقل از بحارالانوار، ج ۵۸، ص ۱۷۵.

 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.