چطور می توانم با خانواده همسرم سازش داشته باشم ؟

ر تمام دنيا بستگان مي توانند خوشي و آسايش زن و شوهرها را به خطر بيندازند. مشکل زن و شوهر با بستگان از همان ابتداي ازدواج شروع مي شود و گاهي اوقات با مرگ آنها خاتمه مي يابد. البته در اين مواقع مشاوران به زن و شوهرها توصيه مي کنند که اگر مي خواهند آرامش زندگي زناشويي خود را حفظ کنند بايد حق تقدم را به نيازهاي همسرشان بدهند نه به نيازهاي والدين شان. چون وقتي زن و شوهر رضايت يکديگر را در اولويت اول قرار مي دهند تقريبا امکان دخالت اطرافيان غير ممکن مي شود.
يادتان باشد که شما تنها با شوهرتان ازدواج نکرده ايد بلکه با فاميل او هم سر و کار داريد. کنار آمدن و مواجهه شدن با خويشاوندان سببي بايد به عنوان يکي از اصول اساسي و مهم زندگي مشترک شناخته شود. صرفنظر از اينکه شما چقدر دوستانه رفتار مي کنيد و يا چقدر آدم خوبي هستيد بايد بدانيد که ممکن است فاميل شوهرتان با شما رفتار مناسبي نداشته باشد و يا با دخالتها و سبک رفتاري خاص شان باعث ناراحتي و کدورت دايمي شما شوند. در هر حال مشکل شما با خانواده همسرتان هر چه که باشد مهم نيست، مهم اين است که شما بر اساس انتخابي که داشته ايد، خانواده همسرتان اين افراد هستند و شما براي اينکه زندگي شاد، عاشقانه و راحتي داشته باشيد، بايد با خانواده همسرتان هم ارتباطي آرام و مسالمت آميز برقرار کنيد. اين سياست به نفع هر دو طرف خواهد بود.
براي اين منظور:

- تصميم بگيريد که احساس آرامش و صلح در زندگي تان حکم فرما باشد نه دردسر و ناراحتي. بدانيد که عکس العمل هيجاني نشان دادن به رفتار نامناسب همسرتان تنها شرايط را بدتر خواهد کرد. شما سهم خودتان را براي ايجاد يک فضاي آرام و دوستانه انجام دهيد به ويژه اگر صاحب فرزند هستيد. دربرابر انرژي که به کانون زندگي مشترک تان مي بخشيد، احساس مسئوليت کنيد.

- در صورت نياز خودتان را تخليه کنيد. احساساتتان را درون تان نگه نداريد. درباره آنچه احساس مي کنيد و ناراحتتان مي کند با يک فرد امين و قابل اعتماد (ترجيحا يک مشاور و يا يک دوست بسيار امين) حرف بزنيد. اين تخليه هيجاني به شما کمک مي کند تا با برخي از هيجانات و مشکلات کنار بياييد و احساس تنش و فشار نکنيد.

- حمايت شوهرتان را به دست آوريد. با او درباره اينکه خانواده و اقوام او چه احساسي در شما به وجود مي آورند حرف بزنيد. از او بپرسيد به نظرش شما بايد چطور با اين موضوع مواجه شويد؟ ممکن است بتوانيد روي يک لغت رمزي يا يک علامت خاص به توافق برسيد که وقتي شوهرتان باعث ناراحتي و کدورت تان شدند بتوانيد فضا را بيشتر کنترل کرده و به نوعي جو را عوض کنيد و اگر اين مهم حاصل نشد، همسرتان بهانه اي پيدا کند و آنجا را ترک کنيد.
فراموش نکنيد که شما نمي توانيد سبک رفتاري همسرتان را تغيير دهيد، شما فقط مي توانيد مسئول رفتارهاي خودتان باشيد. شما سهم خودتان را براي بهبود اوضاع انجام دهيد. خودتان را مقيد کنيد که با شوهرتان خوب برخورد کنيد.

- چيزي را که به آن علاقمنديد بيابيد. فراموش نکنيد که شما نمي توانيد سبک رفتاري همسرتان را تغيير دهيد، شما فقط مي توانيد مسئول رفتارهاي خودتان باشيد. شما سهم خودتان را براي بهبود اوضاع انجام دهيد. خودتان را مقيد کنيد که با شوهرتان خوب برخورد کنيد. دنبال امتيازات خاص باشيد. آيا همسرتان مهربان و صبور است؟ روي ويژگيهاي مثبت متمرکز شويد. حتي اگر شدت هيجانات منفي باعث شود که نکته مثبتي نيابيد، يادتان باشد که والدين همسرتان، شوهر شما را به دنيا آورده و پرورش داده اند و هر نکته مثبت و خوبي در همسرتان است تحت تاثير زحمات، تربيت و آموزش والدين همسرتان است.

- دوست من واقعيت اين است که مرور زمان از شدت همه اين حساسيتها مي کاهد پس بهتر است که راهبرد مصالحه در پيش گرفته شود به شوهرتان بگوييد که چرا عصباني هستيد. اگر لازم است موارد و نمونه ها را يادداشت کنيد تا آنها را فراموش نکنيد. وقتي که درباره احساسات تان حرف مي زنيد آرام باشيد و از اسم گذاشتن روي ديگران، داد و فرياد کردن، کلمات زشت پرهيز کنيد که همگي باعث تنش و عصبانيت بيشتر مي شوند. سپس از شوهرتان بخواهيد که نقطه نظرش را بگويد. اگر درباره مشکل منطقي حرف بزنيد مطمئنا او نيز با شما همراهي خواهد کرد و مشکل حل خواهد شد

افزودن دیدگاه جدید

.