بهترین ملاک ها و سن ازدواج چیست؟

ر ازدواج و در بین خواستگارانم به چه معیارهایی بیشتر توجه کنم؟ و بهترین سن برای ازدواج دختر و پسر چه سنی ست؟

سلام پرسشگر محترم

سؤال شما در مورد معیارها و خصوصا سن ازدواج، پرسش مهمی ست. طبیعی ست پاسخ گرفتن نیازهای ما، یک اصل غیر قابل انکار است و نمی شود به نیازها بی توجه بود و از آن ها صرف نظر کرد. اساسا انسان در یک نگاه یعنی موجودی نیازمند؛ اما نیازها در همه جا حاکم بر انسان نیستند بلکه این انسان است که می تواند به نیازهای خود جهت دهد و امیر بر آن ها باشد نه اسیر آن ها. نیازها باید در زمان مناسب پاسخ مناسب داده شوند.
گفته می شود فرصت سنی ازدواج برای آقایان معمولا از ۲۴ سالگی شروع می شود و خانم ها معمولا از ۱۸ سالگی آمادگی ازدواج را دارند. یادآوری می شود که تعیین سن بر اساس غالب افراد است؛ خلاف این سن نیز ممکن است ازدواج صورت گیرد و موفقیت آمیز باشد. مهم، حاصل شدن شرائط ازدواج است. گاهی برای برخی، قبل از این سال ها بلوغ ازدواج محقق می شود. هرکس باید خود و شرائط دیگر را مد نظر بگیرد و البته نباید از مشورت با مشاوران باتجربه غافل بود. فراموش نکنیم ازدواج زود هنگام و دیر هنگام غلط است و ازدواج بهنگام صحیح است.
برای گزینش همسر می توان به این جهات توجه کرد:
۱. سن خود و همسر و تفاوت سنی ۲. تحصیلات ۳. خانواده ۴. محل زندگی و شهری که منتسب به آن است ۵. مذهب ۶. شغل همسر و همچنین شغل پدر همسر و مادر همسر؛ یعنی متوجه این باشیم که مادر خانواده شاغل است یا خانه دار ۷. وضعیت اقتصادی ۸. ظاهر شخص از نظر سلامت و زیبائی که هر کسی با سلیقه و روحیات خود می سنجد و…
در یک پسر، غیر از سن و بلوغ جسمی و اجتماعی و عقلی؛ غیرت کار و شغل، بسیار مهم است و نیز مشخص شدن وضعیت سربازی تعیین کننده است.
در پایان یادآوری این نکته لازم است که:
زیاد سختگیر نباشید و چشم بسته نیز انتخاب نکنید از مشاوره حضوری نیز بهره بگیرید تا ازدواج موفقی داشته باشید.

برای این که شما بهتر و بیشتر با این گونه مسائل درباره ازدوج آشنا شوید شما را به چند کتاب ارجاع می دهیم:
۱. کتاب بیست گام در انتخاب همسر.
۲. جوانان و انتخاب همسر.
۳. امروز من فردا ما.
همچنین اگر می خواهید نظرات مختلف در این زمینه را ببینید می توانید چند مجله خانواده را انتخاب کنید و قسمت مشاوره آن ها را مطالعه نمایید.

 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.