ابر کامپیوتر چیست و به چه چیز ابر کامپیوتر می گویند

 

آیا تا بحال نام ابر رایانه را شنیده اید؟ ابر رایانه چیست؟ به چه چیزی ابر رایانه می گویند؟ یک رایانه یا آرایه و مجموعه ای از رایانه ها که به عنوان یک دستگاه جمعی عمل می کنند و قادر به پردازش اطلاعات فراوان هستند را ابر رایانه می گویند. ابر کامپیوترها برای مشاغل بسیار پیچیده مانند تحقیق هسته ای یا پیش بینی الگوهای آب و هوایی استفاده می شوند. در این مقاله برای شما در مورد ابر رایانه ها و کاربرد آن ها سخن می گوییم.

اندازه ابرکامپيوتر مي تواند به طور گسترده اي متفاوت باشد، بسته به اینکه یک ابر کامپیوتر از چه تعدادي کامپيوتر تشکیل شده باشد در ابعاد مختلفی تولید می شوند. یک ابر رایانه می تواند از 10، 100، 1000 رایانه یا بیشتر ساخته شود که همگی با هم کار می کنند. از سال 2016، بزرگترین ابر رایانه Sunway TaihuLight در چین است.

این ابر کامپیوتر که در حال حاضر بزرگترین ابر کامپیوتر دنیاست شامل 40960 پردازنده RISC است که هر یک دارای سی پی یو 256 هسته است و مجموع آنها 10،649،600 هسته است. Sunway TaihuLight توانایی 93 پتافلپس از پردازش قدرت را دارد و از یک سیستم عامل سفارشی استفاده می کند که Sunway RaiseOS نامیده می شود.

تصویر زیر یک ابررایانه را در آزمایشگاه علوم مولکولی محیطی ویلیام رولی ویلی نشان می دهد؛ سیستم مبتنی بر لینوکس شامل تقریبا 2000 پردازنده است.

ابر رایانه چیست | ابر کامپیوتر چیست و به چه چیز ابر کامپیوتر می گویند | کاربرد ابر رایانه ها

Courtesy: آزمایشگاه ملی شمال غربی اقیانوس آرام.

 

اولین ابرکامپیوتر رسمی CDC 6600 بود که در سال 1964 منتشر شد. اما ایده ابر کامپیوترها در دهه 1920 شروع شد، زمانی که تابلوهای IBM در دانشگاه کلمبیا استفاده شد.

 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.