آيا نام اصلي حضرت علي اصغر (ع) ، عبدالله بوده ؟

با عرض سلام و تحيت به محضر شريف حضرت عالي 1- آيا نام اصلي حضرت علي اصغر (ع) ، عبدالله بوده ؟ و يا حضرت اباعبدالله ، فرزند ديگري به نام عبدالله داشته است ؟ 2- مي دانيم كه حضرت اباالفضل علمدار لشكر اباعبدالله (ع) بوده است ، لطفا بفرماييد كه كيفيت علم حضرت قمر بني هاشم چگونه بوده است ؟ 3- آيا امام حسن مجتبي (ع) به امام حسين (ع) وصيت كرده بودند كه فرزندش قاسم را داماد كند ؟ با تشكر فراوان

پاسخ: با سلام در پاسخ به سوال‌هاي شما بايد گفت:
الف: در منابع كهن تاريخي نام حضرت علي‌اصغر،عبدالله رضيع ثبت شده است كه به عنوان نمونه مي‌توانيد به اين كتاب‌ها مراجعه فرماييد:
[1] . بَلاذُري، انساب الاشراف، ج 3، ص 407.
[1] . ابونصر سهل‌بن‌عبدالله بخاري، سر السلسلة العلوية، ص 30.
[1]. مقاتل‌الطالبيين، ص89-90.
[1] . سليمان‌بن‌احمد طبراني، المعجم الكبير، ج3، ص 103.
[1] . شرح الاخبار، ج3، ص177.
ب: در منابع تاريخي مطلبي كه بيان كننده ويژگي‌هاي علم حضرت عباس عليه‌السلام باشد نيامده است اما در مجوع علم هاي آن زمان پارچه‌اي بودند كه بر تكه چوبي يا بر سر نيزه بسته مي‌شد.
ج: در مورد حضرت قاسم نيز بايد گفت: ايشان در سال 44 هجرى در مدينه متولد شده است و چون شهادت پدرش امام حسن عليه‌السلام در سال 50 هجرى بوده است،[1] بايد گفت تا سن شش سالگى تحت نظر پدر بزرگوارش پرورش يافت و پس از آن طبق وصيتى كه پدرش هنگام شهادت به امام حسين عليه‌السلام نمود مبني بر اينكه «همه فرزندان و خاندانم را به تو مى‏سپارم پس نسبت به آنها پدرى كن»[2] تحت سرپرستى عموى بزرگوارش امام حسين عليه‌السلام قرار گرفت. قاسم را جواني زيبا چهره و ماه روي توصيف كرده‌اند.[3]
نكات فوق مطالبي است كه در مورد ايشان در منابع ثبت شده است. در نتيجه با توجه به آنكه ايشان هنگام شهادت پدرشان تنها شش سال داشتند ، چنين وصيتي از جانب امام حسن عليه‌السلام در مورد فرزندش قاسم، بعيد به نظر مي‌رسد.

[1] . خطيب بغدادي، تاريخ بغداد، ج1، ص150.
[2] . شيخ طوسى، الامالى، ص160.
[3] . طبري، تاريخ الأمم و الملوك، ج5، ص447؛ ابوالفرج اصفهاني، مقاتل‌الطالبيين، ص88؛ شيخ مفيد، الإرشاد، ج2، ص107.

منبع : پرسمان دانشجویی

افزودن دیدگاه جدید

.