دختری كه خواستگار ندارد باید چكار كند تا وسیله ازدواجش فراهم شود؟

 دختری كه خواستگار نداره و واقعا به ازدواج احتیاج داره به خاطر اینكه به گناه نیفته، باید چكار كند وسیله  ازدواجش فراهم بشه ؟

از اینكه به باورهای دینی، ایمان و اعتقاد راسخ دارید و حوادث روزگار در هر حال باعث نگشته كه خطوط قرمز الهی و دینی را زیر پا نهاده و از مسیر حق فاصله بگیرید، خوشحالیم . از این بابت درایت و بصیرت شما را می ستاییم . امیدواریم كه در سایه الطاف خداوندی، با فرد متدین و مناسبی به زودی زود ازدواج كنید.

در پاسخ به سؤال شما مطالبی را در قالب نكات زیر تقدیم می داریم:

1. نیامدن خواستگار، به خودی خود دلیل بر وجود اشكال نیست؛ البته ویژگی‌های ظاهری و جسمانی یا صفات اخلاقی در این جهت تأثیر گذار است. در این میان تنها صفات اخلاقی بر عده شما است. خیلی از كارها،‌خارج از خواست انسان است . در این موارد نباید نگران بود؛ زیرا آدمی نمی‌تواند امكانات را بر وفق مراد خود فراهم نماید. می‌تواند خود را با اوضاع موجود همخوان كند و هماهنگ سازد؛ در صورت اول هميشه نگران و ناراحت و غمگين و افسرده خواهد بود . در صورت دوم با ابتكار و خلاقيت و بهره‏مند شدن از ديگر توانمندي هاي خود، شاد و با نشاط زندگي خواهد كرد . فعّال و سر زنده با همان امكانات و شرائط موجود، زندگي را بر خود سهل و آسان خواهد گرفت. بنابراين هيچ گاه نبايد اين موضوع مانع عمده‏اي بر راه ادامه زندگي و تحصيل و... شود؛ به هر حال خداوند خیر و صلاح بندگانش را بهتر از ما می‌داند، پس باید به او توكل كنید.  تمام امور زندگي خود را به او واگذار كنيد . خداوند به بهترين وجه و شكل به آن رسيدگي خواهد كرد . او خير و صلاح بندگانش را بهتر از من و تو مي‏داند. قرآن مجید می‌فرماید: «چه بسا چیزی را خوش ندارید، ولی خیرتان در آن است یا چیزی را دوست دارید، در حالی كه شر شما در آن است».(1)

2. اگرچه ازدواج و همسر گزینی، بهترین راه برای كنترل غریزه جنسی و شهوت است، ولی تنها و آخرین راه نیست، بلكه در جایی كه زمینه ازدواج برای فردی فراهم نیست، باید عفت پیشه كرد . با اتخاذ راهكارهایی، خود را از دام شیطان و گناه برهاند. در قدم نخست باید فكرتان را به طریقی از گناه منصرف كنید . با انجام كارهایی مختلف و متنوع، به ذهن تان اجازه و فرصت اندیشیدن به امور شهوانی و ازدواج را ندهید . هیچ گاه به خاطر خلاصی از رنج و فشار غریزه جنسی به ازدواج نامناسب تن ندهید. چه بسیار افرادی بودند كه ندانسته چشم و گوش خود را بستند . تنها برای ارضای تمایلات جنسی، به ازدواج نامناسب روی آوردند . بعد از چند صباحی كه آتش شهوت فروكش كرد، به اشتباه خود در تعجیل در ازدواج پی بردند. اما دریغ از راه برگشت كه به  سادگی ها میسّر نمی گردد.  

3. در ادامه نظر شما را به بعضی نظرات رایج افراد در مورد خواستگار نداشتن جلب می كنیم:

- من آدم بی ارزشی هستم كه كسی مایل به ازدواج با من نیست.

-  من آدم زشتی هستم كه كسی مرا دوست ندارد.

-  توانایی ها و صفات مرا كسی نمی شناسد، تا مرا انتخاب كند.

 - اگرچه ازدواج برای من مهم است، اما اگر خواستگاری متناسب و دلخواه خود پیدا نكنم، به هیچ وجه تن به یك ازدواج ناموفق نمی دهم.

- من قصد دارم با ازدواج به نیازهای خود پاسخ صحیح بدهم، اما بدون ازدواج نیز می توانم با مدیریت صحیح بر اساس اعتقاداتم و با برنامه ریزی دقیق، برنامه خود را تكمیل كنم.

- در صورت ضرورت اگر فرد مناسبی را یافتم ،خودم می توانم برای انتخابش اقدام كنم.

- من اگر چه قصد ازدواج دارم. اما به این معنی نیست كه اكنون ناقص هستم و حتماً باید مردی بیاید و مرا كامل كند. همین الان هم كامل و دوست داشتنی هستم، حتی اگر با هیچ مردی ازدواج نكنم.

- به خاطر بعضی ضرورت ها كه در ازدواج خود حس می كنم، حاضرم بدون در نظر گرفتن دیگران، خودم را با بعضی شرایط سخت و منحصر به فرد وفق بدهم.

- می توانم با هوشمندی كه در خود سراغ دارم، از بی نهایت متغیری كه در جهان هستی هست، سود ببرم . مشكل بی شوهری را با آن ها پر كنم. به نحوی كه رشد من نسبت به همسالانم بیش تر باشد.

- اگر مردی مرا انتخاب نكند، برای درد دل ها و نجواهایم تنها می مانم و كارم به جنون كشیده می شود.

- اصلاً برای من عدم وجود خواستگار مهم نیست.  این مسئله برایم یك مسئله جنبی است.

- خوشحال هستم كه مستقل خواهم ماند . می توانم برای زندگیم هر طور كه دوست دارم برنامه ریزی كنم.

- این همه درد و رنج های متاهلانی كه در انتخاب همسر اشتباه كرده اند  دیده ام. پس صبورم و فقط در صورتی تن به ازدواج می دهم كه فرد مناسب را بیابم.

- من برای ازدواج و خواستگار وقتی ندارم. مسائل مهم تری در زندگی من وجود دارد.

- من برای آینده خود نگران هستم، بدون همسر، آینده من نامعلوم است.

- من برای اینكه احساس كوچكی نكنم، به هر قیمتی باید با فردی رابطه داشته باشم.

- بی نهایت مجرا و كانال برای خوشبختی می شناسم ، به نحوی كه بدون در نظر گرفتن خواستگار و ازدواج، می توانم به آن ها برسم.

- امیدم برای یك ازدواج مناسب باقی خواهد ماند. اما آن قدر وظایف مهم در دست اقدام دارم كه چشم به راه نمانم.

با توجه به بعضی نقطه نظرات بالا،  ابتدا باید خودآگاهی خود را نسبت به خودتان و ازدواج افزایش دهید. وضعیت خانواده، وضعیت اقتصادی، وضعیت شغلی، مشكلات دیگر، نیازهای روانی، نیازهای جنسی، میزان مسئولیت ها و وظایفی كه به عهده دارید، برنامه های رشدی، برنامه های تحصیلی، اوقات فراغت، دوستان و مسائل خاص شما همه و همه روی نحوه برخورد شما با مشكل تان تاثیر دارد و باید روی آن ها تمركز شويد. برای همسریابی به جای اینكه منفعل باشید تا كسی بیاید و شما را بیابد، سعی كنید بر تلاش های فعالانه خود در جهت انتخاب بیفزائید. براي اين منظور راهكارهاي زير مفيدند:

1- تا زماني كه كسي به خواستگاري شما نيامده، بهتر است فكر و ذهن خود را از مسائل مربوط به ازدواج، خواستگاري، ارتباط با جنس مخالف و نظاير آن خالي كند. با كم‏تر فكر كردن به اين مسأله و توجه به تحصيل و مطالعه و پيشرفت‏هاي علمي، اعتماد به نفس تان بيش‏تر خواهد شد.

2 - مطمئن باشيد با حفظ شؤون اخلاقي و ديني و رعايت وقار، متانت و حجاب كامل بهتر خواهيد توانست خود را از دام خطا و لغزش حفظ كنيد. بي‏ترديد جوانان غيرتمند، اهل زندگي و وفا و عشق و متدين و هم شأن سراغ افرادي چون شما خواهند آمد و براي ازدواجي موفق از شانس بيش‏تري برخوردار خواهيد بود. غریزه جنسی خود را كنترل نمایید . با پرسه زدن در اینترنت و با غور در افكار شهوانی، غریزه خود را تقویت ننمایید ، بلكه تا قبل از ازدواج تا می توانید با اتخاذ راهكارهایی آن را كنترل كنید.

3- اعتقادات خود را نه تنها زير سوال نبريد ،بلكه آن ها را تقويت كنيد . هيچ تزلزلي به خود راه ندهيد. متانت، عفت و پاكدامني خود را همچنان به خوبي حفظ كنيد . با ارزش ترين متاع در پيشگاه الهي همين ارزش ها است:

 " ان اكرمكم عندالله اتقكم ". همواره در زندگي به خداوند مهربان - كه از مادر به انسان مهربان تر است - اميدوار باشيد. شخصيت خود را تخريب نكنيد . نسبت به خود منفي بافي نكنيد، بلكه بيش تر به جنبه هاي مثبت زندگي و شخصيت خود فكر كنيد. هميشه اين فكر را به خود تلقين كنيد كه " من خوشبخت هستم .خوشبخت تر نيز خواهم شد" . خود را در تنهايي و انزوا قرار ندهيد . سعي كنيد در كارهاي خانه و تمام كارهاي اجتماعي كه در خور شان يك زن مسلمان است با حفظ حيا و پاكي، مشاركت كنيد.

 به جاي اين كه ذهن تان را به كمبودها، نقص‏هاي خود معطوف داريد و از آن رنج ببريد، توانايي‏ها و استعدادها و موفقيت‏هاي گذشته و حال خود را به خاطر خود بسپاريد . با تكيه بر آن ها يأس و نااميدي را از خود دور كنيد . با نگرشي مثبت به زندگي و آينده اجازه ندهيد اين گونه مسائل جزئي كه در نهايت هم حل مي‏شود، زندگي را بر شما تلخ كند. اگر خواستگار نداريد، هزاران هزار نعمت و توانمندي خداوند در وجود شما و اطراف تان قرار داده است و از آن بهره‏مند هستيد .چه بهتر است به آن ها بيانديشيد . به بهره‏برداري از آن نعمت‏ها فكر كنيد و لذت ببريد. رابطه خود را با خداوند متعال و راز و نياز با او را فراموش نكنيد كه ياد خدا آرامش‏بخش است.

4- هيچ وقت تنها و بيكار نباشيد. اگر در حال تحصيل هستيد، تمام هم و غم خود را به تحصيل معطوف كنيد . به تحصیل تان در مقاطع بالاتر ادامه دهید . اگر در حال تحصيل نيستيد، با كارهاي هنري كه علاقه داريد ،خود را مشغول كنيد. 

5- در مجالس عمومي  مانند نماز جماعت مسجد محل خود و يا مجالس مخصوص زنان و هيئت هاي مذهبي زنان شركت كنيد . توانمندي هاي خود را بروز دهيد. زيرا خيلي از زنان از همين مجالس مورد براي ازدواج پيدا مي كنند. در هر حال بايد با حفظ حريم عفت و حيا ، خود را بيش تر به جامعه و مردم معرفي كنيد تا بيش تر شما را بشناسند و خواستگار شوند.

6- البته نباید از مسائلی كه زمینه ساز خواستگاری است غفلت كرد، مثلاً پاكیزگی و نظافت ، شادابی ، خوش اخلاقی ، خوش سخن بودن، شوخی های به جا میان همجنس ، رعایت كردن فرهنگ صحیح جامعه ، پرهیز از گرفتگی چهره و عبوس بودن ، ابتذال اخلاقی ، ژولیدگی و اظهارات دلسرد كننده، حالات افسردگی و...

البته در كنار این كارها می توانید به افراد موثق و مورد اطمینان بسپارید كه اگر پسر خوب و مجردی را سراغ دارند كه با شما همخوانی و تناسب دارد ،به خانواده تان معرفی كنند تا زمینه خواستگاری از شما به وجود آید.

7- هیچ وقت از دعا غافل نباشید .  دعاهایی كه در این جهت توصیه شده است بخوانید . از اثرات آن غافل نگردید. در زیر به برخی از دعاهای مجرب و مورد تأیید بزرگان اشاره می كنیم:

1. همواره استعاذه به خداوند داشته باشید.

2. خواندن و نوشتن آيات 75 تا82 سوره يونس و همراه داشتن آن.

3. دعا و تضرع به درگاه خداوند.

4. درخواست دعا از اولياي واقعي خداوند.

5. صدقه دادن.

6. در هر شبانه روز، يك بار زيارت عاشورا و دعاي توسل به نيت برآورده شدن اين حاجت قرائت كنید.

7. در شب جمعه غسل كنيد (غسل مستحبي) و بعد از نيمه شب، نماز امام زمان (عج) را بخوانيد (كيفيت آن در مفاتيح الجنان در ضمن اعمال شب جمعه آمده است)

8. سه روز چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه را روزه بگيريد . روز جمعه نماز جعفر طيار به جاي آوريد (كيفيت آن در مفاتيح الجنان در ضمن اعمال روز جمعه آمده است). اين عمل كه مورد توجه بزرگان دين بوده، در استجابت دعا بسيار مؤثر است. آیت الله بهجت برای ازدواج توصیه می كنند: نماز جعفر طیار بخوانید . پس از آن، دعائی كه در كتاب «زاد المعاد» مجلسی آمده كه در این هنگام خوانده می شود، بخوانید . در پی آن، به سجده روید . تلاش كنید كه حتماً گریه كنید. گر چه به مقدار كم و همین كه چشم تان را اشك فرا گرفت ،حاجت تان را از خدا بخواهید . این عمل را تا زمانی كه حاجت روا شوید، انجام دهید . اگر نشد، بدانید كه یا كم خوانده یا با اعتقاد كامل نخوانده اید!

آیه« رَبَّنَا هَب لَنَا مِنْ أَزْوَجِنَا وَ ذُرِّیَّتِنَا قُرَّةَ أَعْینٍ وَ اجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِینَإِمَاماً»  و آیه « رب لاتزرنی فرداً و انت خیرُ الوارثین-آل عمران» را (فراوان) بخوانید.

9.  سوره های ناس و فلق را زياد بخوانيد.

10.  به هنگام ورود به منزل سه بار سوره توحيد بخوانيد.

در پايان شاخه گلی از گلستان نبوی به شما هديه می كنيم: پيامبر فرمود: «آنچه از دنيا نصيب تو باشد، اگر ناتوان هم باشي، به تو مي رسد . آنچه به زيان تو باشد، به زور نمي تواني آن را از خود دور كني. هركس به آنچه از دستش رفته اميد نداشته باشد، آسوده است . هر كس به آنچه خداوند روزي اش كرده، خرسند باشد، شادمان مي گردد.» (2)

در پناه ایزد منان و در سایه الطاف حضرت بقیه الله الاعظم همواره موفق و كامروا باشيد.

پی‌نوشت‌ها:

1. بقره (2) آیه 216.

2. شيخ صدوق، الامالي، ص 225 و 393.

منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

افزودن دیدگاه جدید

.