چکار کنیم که همسر آینده مان به ما خیانت نکنه و یا معتاد نشه ؟

داوم زندگی زناشویی و بهره مندی همسران از یک زندگی رضایت بخش و لذت آفرین در گرو یادگیری و به کارگیری مهارت های مختلف زندگی است. اگر زوجین مهارت های زندگی را بیاموزند و در طول زندگی مشترک از آن ها استفاده کنند ، به زندگی با همسر خود امیدوار گشته و وفادار می مانند. البته همیشه یک سری افراد مریض و زیاده خواه و هوسران هم پیدا می شوند که با فراهم بودن بسیاری از نعمت ها باز قانع نیستند . در پی لذات حرام و مسموم می گردند .طبیعتاً روی سخن ما با این گونه افراد نیست بلکه سخن ما با همسران سالمی است که گاه بر اساس ندانم کاری و عدم آگاهی به مهارت های زندگی، کجروی هایی دارند . دچار یأس و ناامیدی گشته از زندگی با همسر خود لذت نمی برند.

اگر علل برخی از خیانت ها و کج رفتاری های همسران را بررسی کنید ،متوجه می شوید که یکی از علل انحراف زوجین از مسیر درست زندگی، عدم ارضای صحیح و به موقع نیازهای عاطفی، کلامی و جنسی در بستر خانواده است؛ وقتی همسران ارتباط عاطفی با هم ندارند ، نسبت به هم روی خوش نشان نمی دهند ، از یکدیگر دلگیر و ناراحتند ، احترام و حرمت یکدیگر را نگه نمی دارند ، آرامش از زندگی آنان، که هدف ازدواج است، رخت بر می بندد و از بین می رود .طبیعی است زوجین برای تسکین درد های آشکار و پنهان خود و رسیدن به آرامش نسبی، به خارج از چارچوب خانواده پناه می آورند یا به اعتیاد روی آورده و با مواد مخدر و افیونی، آرامش و تسکین کاذب پیدا می کنند و یا اینکه با افراد دیگری رابطه برقرار می کنند و نیاز های شان را تا حدودی با ارتباط با آنان برطرف می کنند.

به هر حال باید از زندگی زناشویی مراقبت کنید . مدام آن را تقویت کنید تا زندگی شما پایدار و موفق بماند. بدانید که هر گونه اهمال کاری و کم کاری در زندگی مشترک با همسرتان موجب خسارت های بعضاً جبران ناپذیری می شود که به  سادگی ها قابل اصلاح و ترمیم نیست. بنابراین لازم است از  ابتدای زندگی به هوش  و در پی تقویت و ارتقای زندگی باشید.

 امروزه  جای بسی امیدواری و خوشحال است چرا که بسیاری از مهارت های زندگی را اولیای دین برای ما بیان کرده اند . دانشمندان آن ها را به صورت مدون و مکتوب در اختیار علاقمندان قرار داده اند. کافی است برخی از نوشته های در این زمینه را فراهم کنید . با عمل به رهنمودهای روشنگرانه و عالمانه به تقویت زندگی زناشویی خود بپردازید.

در ادامه توجه شما را به گوشه هایی از برخی نکته ها و مهارت های زندگی جلب می کنیم:

کلیدهای طلایی برای زنانی که خواهان زندگی و ارتباط موفق با شوهر خود هستند:

۱ – همسرتان را به عنوان یک مرد بپذیرید . برای شناخت دنیای مردانه او دانش و آگاهی خود را افزایش دهید.

۲ – همسر خود را به چشم یک شی‌ء مسؤول ننگرید ، بلکه به شخصیت وجودی او احترام بگذارید.

۳-جنبه یا بخش‌هایی از شخصیت شوهرتان را که باعث تمایز او از سایرین می‌شود ،مورد توجه و تحسین قرار دهید.

۴ – برای این که همسرتان با شما رو راست باشد، سعی کنید او را درک کرده و برای افکار و احساساتش ارزش قایل شوید . اگر حرف‌ها و گفته‌های او مطابق میل شما نیست، از خود واکنش تند نشان ندهید ، زیرا به این وسیله بذر بی‌اعتمادی را در زندگی خود می‌کارید.

۵ – به طور مداوم از شوهرتان انتقاد نکنید ، زیرا انتقاد پیاپی باعث می‌شود که شوهرتان از شما فاصله بگیرد .

۶ – او را به درک نکردن‌، عدم صمیمیت و بی‌احساس بودن متهم نکنید . زیرا درک کردن‌، صمیمیت و با احساس بودن را به شیوه مردانه نشان می‌دهد .

۷ – نیازهای واقعی شوهرتان را دریابید . این امر اتفاق نمی‌افتد مگر این که همسرتان نیازها را باز گوید . به همین جهت در مواقع مناسب با لحن ملایم در مورد نیازهایش از وی سؤال کرده و دیدگاه های واقعی وی را نسبت به خود و زندگی‌تان دریابید . در نهایت جوابی را که شوهرتان می‌دهد ،بدون انتقاد و جبهه‌گیری بپذیرید.

۸ – زمانی که همسرتان با شما صحبت می‌کند، به دقت به حرف های او گوش فرا دهید . عدم توجه شما به گفته‌های او عدم علاقه شما را نشان می‌دهد .

۹ – هیچ وقت از کارهایی که همسرتان برای جلب محبت شما انجام می‌دهد، انتقاد نکنید . وقتی او به شما محبت می‌کند ، آن را بیش از اندازه لوس ندانید. او به شیوه خود ابراز محبت می‌کند .

۱۰ – او را به شیوه خودتان دوست نداشته باشید ،بلکه به وجود او نیز اهمیت بدهید .  اگر در سالگرد ازدواج‌تان‌، هدیه‌ای به او می‌دهید ، سعی کنید از قبل در مورد هدیه مورد علاقه‌اش اطلاعاتی به دست آورید.

۱۱ – از همسر خود انتظار نداشته باشید که با تمامی طرح‌ها و ایده‌ها و افکار شما موافق باشد و آن ها را تحسین کند. واقع بین باشید . به او اجازه دهید که نظرش را هر چند که برخلاف میل شما باشد ، بیان نماید.

۱۲ – برای همسر خود نقش یک زن حساس و شکننده را بازی نکنید . زیرا این حالت شما باعث می‌شود که همسرتان فکر کند  ضعیف و بی طاقتید . اگر چیزی بگوید، باعث رنجش‌تان می‌شود. بنابراین سعی می‌کند که ارتباط کلامی کم تری داشته باشد و همین امر باعث ناراحتی شما می‌گردد.

۱۳ – سعی کنید که در ارتباط با همسرتان همواره هویت خود را به عنوان یک زن و همسر حفظ کنید. زنی که توجه به روابطش به قیمت از دست دادن هویتش تمام شود، به خود و روابطش صدمه می‌زند. زیرا این مسئله باعث می‌شود که وی خود را بخشنده‌تر و دوست داشتنی‌تر از شوهرش ببیند . فکر کند که همسرش بی‌نهایت خودخواه و ناسپاس است‌. مردها با زنی به عنوان همسر در ارتباط دایمی باقی خواهند ماند که هویت مستقل و قوی خود را حفظ کند.

۱۴ – در زندگی زناشویی خویش سعی کنید خود را مسؤول خوشبختی خود بدانید . زنی که مسؤولیت خوشبختی زندگی مشترک را فقط بر عهده شوهرش می‌گذارد ،یک همسر آزرده و افسرده به بار می‌آورد.

۱۵ – او را به دوست نداشتن و گریزان بودن از همسر و زندگی متهم نکنید. زیرا وی اعتقاد دارد که شریک زندگی‌اش را دوست دارد و از او گریزان نیست . به نظرش او را متهم به چیزی می‌کنید که در موردش صدق نمی‌کند . این مسئله موجب کدورت در روابط می‌شود.

۱۶ – وقتی در می‌یابید که در ایجاد مشکلات زندگی خود سهم داشته‌اید و آن را به همسرتان بگویید، عشق و محبت بار دیگر در زندگی‌تان شکوفا می‌شود. زیرا بعد از آن همسرتان نیز سهم خود را می‌پذیرد . با کمک شما درصدد رفع مشکل بر می‌آید.

۱۷- بدون اجازه شوهر در مال او تصرف نکنید . بدون اجازه و توافق وی از خانه بیرون نروید.

۱۸- خود را برای شوهرتان آرایش کنید . هیچ‏گاه از مردان دیگر نزد او تعریف نکنید . همیشه توانایی های او را بستایید.

۱۹- سطح توقعات و انتظارات خود را با میزان درآمد شوهر تنظیم کنید . از او چیزی که توان تهیه آن را ندارد نخواهید . دائماً مردان دیگر را در این زمینه به رخ او نکشید.

۲۰- هنگامی که همسر می‏خواهد از خانه خارج شود، او را تا دم در همراهی کنید . هنگام ورود او به خانه سعی کنید خود را از قبل آماده و مهیا نموده ،به استقبال او بروید. اگر مشکلی در خانه به وجود آمده ، در بدو ورود او مطرح نکنید.

۲۱- فراگیری نحوه ایجاد روابط سالم و سازنده بین همسران و به کارگیری آن در زندگی مشترک.

منبع : مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی