لطفا بفرماییددر محیط دانشگاه ماکه مسئولین فرهنگی هستیم چه کارهای فرهنگی انجام دهیم تا محیط دانشگاه محیطی ایمانی شود چند نمونه بصورت کامل توضیح دهید؟

ار فرهنگی بدون علم و دانش میسر نیست . تا انسان از نظر علمی بنیۀ قوی پیدا نکند، نمی تواند آن گونه که شایسته است کار فرهنگی انجام دهد. سزاوار است ابتدا بحث ها و جلسات علمی در موضوعات متعدد و متنوع برگزار شود .

 آنچه باید مد نظر مسؤولان فرهنگی باشد، کیفیت کار است ،نه کمیت آن و باید در خصوص ارتقای کیفی کوشید.

 مباحثی دینی که می توان به آن ها توجه نمود :

۱.مباحث توحیدی و خدا شناسی:

 منظور ما بحث های دلائل اثبات وجود خدا و … نیست، بلکه مراد ما حقیقت شناسی است که در این گونه مباحث باید به  کیفیت ارتباط انسان و خدا، محبت خدا به تمام موجودات، جایگاه انسان در نظام هستی و …توجه نمود.

۲.دین محوری و دین مدار بودن انسان:

 چون انسان موجودی ابدی است .باید به این شأن توجه خاصی شود . طوری زندگی نماید که خود را برای ابدیت بسازد و این در گرو دین مدار بودن است .

۳.توجه به مکتب اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله و احیای امر آنان.

 امام رضا علیه السلام فرمود:

«رَحِمَ اللَّهُ عَبْداً أَحْیا أَمْرَنَا قُلْتُ کیفَ یحْیی أَمْرَکمْ قَالَ یتَعَلَّمُ عُلُومَنَا وَ یعَلِّمُهَا النَّاسَ فَإِنَّ النَّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحَاسِنَ کلَامِنَا لَاتَّبَعُونَا؛

خدا رحمت کند و بیامرزد بنده‏ای را که کار (طریقه و روش) ما را زنده (و برپا) دارد، به آن حضرت گفتم: چگونه امر شما را زنده گرداند؟ فرمود: علوم و دانش های ما را یاد بگیرد و به مردم یاد دهد، زیرا مردم اگر سخنان نیکوی ما را بدانند، از ما پیروی  می‏کنند. (۱)

 شایسته است یک سری مباحث امام شناسی و روش های تربیتی آنان فرا گرفته شود.

۴.امر به معروف و نهی از منکر:

 مهم ترین عاملی که باعث رشد و تقویت ایمان می شود، امر به معروف است که البته به خاطر حساسیت آن باید از روش های عملی با ظرافت خاص خود استفاده نمود.یعنی صرفاً به تذکرات زبانی و… اکتفا نباید کرد.

 قرآن از زبان لقمان می فرماید:

 یا بُنَی أَقِمِ الصَّلاهَ وَ أْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَ انْهَ عَنِ الْمُنْکرِ وَ اصْبِرْ عَلی ما أَصابَک إِنَّ ذلِک مِنْ عَزْمِ الْأُمُور؛

پسرم! نماز را برپا دار، و امر به معروف و نهی از منکر کن، و در برابر مصایبی که به تو می ‏رسد، شکیبا باش که این از کارهای مهمّ است.(۲) 

 فرهنگ سازی عفاف و حجاب:

 متاسفانه یکی از اموری که دین گریزی و گمراهی و آلوده شدن به گناه را در دانشگاه ها فراهم کرده ،بدحجابی و ارتباط بدون قید و شرط دختر و پسر می باشد که مسؤولان فرهنگی باید این مورد را در رأس امور قرار داده و توجه خاصی بدان داشته باشند.

 

 پی نوشت ها:

۱. علامه مجلسی،بحارالانوار، ج۲،ص۳۰،  اسلامیه‏، تهران‏،مکرر.

۲. لقمان(۳۱)آیه۱۷ 

منبع : مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی