نجات از فتنه‌های عظیم با کشتی نجات بخش حسین(ع)

کشتی نجات

در صدر اسلام فتنه‌ای عظیم رخ داده است،‌ فتنه‌ای که خداوند برای آن واژه‌ی طُغْیَانًا كَبِیرًا را بکار می‌برد و این در حالی است که برای هیچ ماجرای دیگر حتی ماجرای فتنه ابلیس در قبال آدم(ع) این واژه بکار نمی‌رود. ماجرایی که در آیه 60 سوره اسراء طرح شده است از این قرار است که پیامبر اسلام در رؤیا می‌بینند که از منبر مبارک ایشان بوزینگان بالا و پایین می‌روند، ایشان ناراحت بیدار می‌شوند(1)  و این آیه در تبیین این ماجرا مطرح می‌شود که وَمَا جَعَلْنَا الرُّؤْیَا الَّتِی أَرَیْنَاكَ إِلَّا فِتْنَةً لِّلنَّاسِ که آنچه در خواب دیدی چیزی جز ترسیم فتنه‌ای که برای مردم(کل مردم) در آینده پیش می‌آید ‌نیست. در ادامه مشخصاتی از فتنه مطرح می‌شود وَالشَّجَرَةَ الْمَلْعُونَةَ فِی الْقُرْآنِ این فتنه مانند یک درخت است یعنی نظام دارد،‌ افراد و شاخه‌های زیادی به آن وصل هستند و طی زمان رشد می‌کند و حضور دارد. وَنُخَوِّفُهُمْ فَمَا یَزِیدُهُمْ إِلَّا طُغْیَانًا كَبِیرًا به مردم در مورد تبعات رفتارشان گفتیم اما آنها گوش ندادند و طُغْیَانًا كَبِیرًا روی داد.
خب مردم بعد از پیامبر دچار فتنه‌ای عظیم شدند که در پی همراهی نکردن با ولی الهی کار به جایی رسید که رفتار عده‌ای از مردم در قبال مسیر تبیین شده توسط پیامبر در غدیر به طغیان کبیر انجامید و کل بشریت(فِتْنَةً لِّلنَّاس) در فتنه فرو رفت. فتنه یعنی محیطی که حق و باطل به شدت مخلوط می‌شوند و مردم نمی‌توانند حق را از باطل جدا کنند. به این ترتیب در فتنه امکان حرکت وجود نخواهد داشت و راهی جز توقف نخواهد بود. این فتنه صدر اسلام تا حدی ادامه یافت که خلافت الهی و منبر پیامبر در دست سلاطین بنی‌امیه و بنی‌عباس (لعنت الله اجمعین) افتاد.
چه باید کرد؟ راه نجات چیست؟ فضای به شدت غبارآلود و مه‌آلود است و صراط بشریت گم شده است.  خورشید هدایت قابل دیدن نیست به حدی که هنگام شهادت امیر‌المؤمنین(ع) در محراب عده‌ای از مردم مسلمان می‌پرسند مگر علی نماز می‌خواند! موضوع در زمان امام حسن(ع) هم ادامه دارد. تا امام حسین(ع) برای اصلاح این ماجراها و باز کردن راه بهره مجدد  از امامت در امت رسول‌الله(ص)(2)  اقدامی را طرح‌ریزی می‌کنند.
امام حسین(ع) با جریان کاروان حسینی دوباره هدایت را در قالب چراغ هدایت بر صراط بشری می‌افکنند و راه را روشن می‌کنند. تأمل در ماجرای ایشان و سپردن خود به نور مصباح‌الهدایی ایشان نه تنها صراط مخفی شده در غبار فتنه را روشن می‌کند بلکه راه‌های فرعی ورود به صراط را هم روشن می‌کند. صراط امامت با فعل ایشان دوباره در معرض قرار می‌گیرد و همه افراد از راه‌های ساده می‌توانند وارد صراط شوند به شرطی که مقید به را‌ه‌ها باشند. امام(ع) به  این حد هم راضی نمی‌شوند بلکه سفینه‌ای جادار و سریع را فراهم می‌کنند که در دل فتنه‌ها وارد می‌شود،‌ فتنه‌ها را می‌شکند،‌ تاریکی‌ها را پس می‌زند انسان‌ها را سوار می‌کند و در نهایت سلام و سلامت به مقاصد عالی می‌رساند.
آری هر چند فتنه عظیم بود به حدی که صراط مبینی چون امیر‌المؤمنین(ع) را مردمِ در فتنه فرو رفته ندیدند اما رحمت خدا بر همه چیز گسترده است و همه چیز را تحت احاطه دارد. این‌طور بود که نماینده رحمه‌للعالمین دیوار عظیم فتنه را که چون درختی به همه جا ریشه و شاخه گسترانده بود را در هم نوردید. راه را نمایان کرد و دست مردم را گرفت. با این نگاه تازه آدم می‌فهمد که انا من حسین یعنی چه؟ امام حسین(ع) به نمایندگی رسول‌الله(ص) یک بار دیگر رحمت خدا را بر مردم گرفتار فتنه،‌ مردم طاغی تاباند و ایشان را به سمت صراط امامت هدایت کرد.
امروز ما بهره‌مندان از نور هدایت حسین(ع) و کشتی نجات او بار دیگر نورافشانی‌شان را می‌ّبینیم و می‌دانیم که اگر حرکت حسینی نبود از هدایت و امامت بهره‌ای نداشتیم و متوقف فتنه بودیم. علاوه بر فتنه بوزینگانی که امروز ادعای منبر رسول‌الله(ص) را دارند و در قالب داعش و جانبداران و دوستداران آنها جلوه می‌کنند با جلوات حسینی مانند اربعین یا اصلاح می‌شوند یا نابود.
الحمدلله رب العالمین بخاطر حسین(ع).

 

1. روایت این رویا را فخر رازی در تفسیر كبیر و قرطبی در تفسیر الجامع و طبرسی در مجمع البیان و جمعی دیگر نقل كرده‏اند.
2. عَنْ حَسَیْن بْن عَلی(ع): أَنِّی لَمْ أَخْرُجْ أَشِراً وَ لَا بَطِراً وَ لَا مُفْسِداً وَ لَا ظَالِماً وَ إِنَّمَا خَرَجْتُ لِطَلَبِ الْإِصْلَاحِ فِی أُمَّةِ جَدِّی(ص)/ بحارالانوار، ج44، ص329

منبع: سایت الاربعین

افزودن دیدگاه جدید

.