تاثير اربعين در برابر دشمنان و جهانيان بي طرف چيست؟

پیاده روی اربعین

  تاثير اربعين در برابر دشمنان و جهانيان بي طرف چيست؟

پاسخ مختصر(1):
این رویداد از چند جهت حائز اهمیت است: اين حضور عظيم خيل عاشقان نمايش قدرتي است که دشمنان را نسبت به شيعيان مايوس میکند و ترس در دل آن ها ايجاد می اندازد. از طرفی نیز حساس شدن مردم دنيا به چنين جمعي، انگيزه ايجاد مي‌کند که نسبت به عقايد شيعيان آگاهي بيشتري داشته باشند. علاوه بر اینکه اين تجمع، اعلام آمادگي در پيروي از سيدالشهداء(ع) در عرصه‌هاي خطير دفاع از دين است. مردم عراق بعضا از نان شب خود مي‌گذرند تا از زائران پذيرايي کنند. گرچه دشمن اينها را ناديده مي‌گيرد، ولي نمي‌تواند حقيقت آن را از بين ببرد  و يکپارچگي بين شيعيان را نظاره گر خواهند بود. بايد به تمام دنيا اطلاع رساني گردد که تجمع عظيم اربعين براي عاشقان اهل بيت(عليهم السلام) است لذا مساله اربعین تبليغ بسيار خوبي براي عالم تشيّع خواهد بود و همه جهانيان مشاهده خواهند کرد که شيعيان اين چنين مقتدايي دارند.

پاسخ مختصر (2):
اربعین بزگترین تجمع در جهان است که اختصاص به شیعیان داشته و جلوه قدرت شیعیان است که موجب ناامیدی دشمنان خواهد بود، و از طرفی می تواند موجب تمایل غیر مسلمانان به مطالعه و اندیشه در واقعه عاشورا و عقائد شیعه شود. ما کسانی که حتی سیاهی لشکر عمر سعد بودند را لعنت می کنیم، طبیعتا کسانی که سیاهی لشکر در جبهه حق بوده و مایه جلوه و قدرت نمایی جبهه حق هستند نیز مورد رحمت الهی خواهند بود. این حرکت عظیم اگر در راستای اهداف جبهه باطل و استکبار می بود تمام رسانه هایشان به بازتاب آن می پرداختند، بنابراین سکوت معنادار ایشان، خود دلالتی تامّ بر کارآمدی این اجتماع عظیم دارد.

پاسخ تفصیلی:
تاثيرات زيارت اربعين سالار شهيدان(ع) در برابر دشمنان از چند جهت حائز اهميت مي باشد:
"نمايش قدرت شيعيان و يأس دشمنان" اين حضور عظيم خيل عاشقان مي تواند نمايش قدرتي باشد که دشمنان را نسبت به شيعيان و محبان اهل بيت مايوس کند و ترس در دل آن ها ايجاد کند، علاوه بر اين مي‌تواند آن‌ها را نسبت به محبان اهل بيت حساس کند. برادر محترم حتما اذعان خواهيد داشت که راهپيمايي اربعين همين چند سال اخير بود که بساط خطرناک داعش را در عراق و سوريه دارد جمع مي‌کند و انسجام اجتماعي که به شيعيان و حتي سني هاي مقاومت در سطح منطقه داد، باعث موفقيت هاي جبهه مقاومت در سال اخير شده است. اين مقاومت در برابر وحشي هاي امريکايي-عربستاني داعش اگر نبود، امروز  جان و ناموس ايراني و عراقي و لبناني در خطر بود.
"تمايل ديگر ملتها نسبت به مطالعه و انديشه در عقايد شيعه"  حساس شدن مردم دنيا به چنين جمعي در آنها انگيزه ايجاد مي‌کند که نسبت به افکار و انديشه ها و عقايد شيعيان آگاهي بيشتري داشته باشند و ما معتقديم هر کسي راجع به اين حقيقت موجود مطالعه کند به آن تمايل پيدا مي‌کند. يعني يک ابزار تبليغي براي جذب مردم دنيا به تشييع و محبان اهل بيت و هم چنين مجذوب ساختن و ايجاد انگيزه در کساني که سفر مي‌روند نسبت به الگوهاي ديني است.
"معرفي اسلام راستين در تجمع اربعين" به بيان ديگر و به نقل يکي از اعضاي خبرگان رهبري اين حضور و تجمع، اعلام آمادگي اعتقادي و رفتاري در پيروي از سيدالشهداء(ع) در عرصه‌هاي خطير دفاع از دين است.در شرايطي که دشمن حقيقت و محتواي اسلام را دگرگون ساخته و به تعبير اميرالمؤمنين(ع)، اسلام همچون پوستيني وارونه شده بود، امام حسين(ع) به همراه اصحاب و ياران خود با تمام وجود قيام کردند و چون مي‌دانستند که با شهادت، رسالت ايشان به پايان نرسيده و نداي اسلام حقيقي به گوش جهانيان نمي‌رسد و تداوم اين رسالت با اسارت اهل‌بيت(ع) امکان‌پذير است، آنها را نيز با خود همراه کردند و علي‌رغم اهتمام دشمنان اسلام به نابودي تشيع، مراسم پياده‌روي اربعين هر سال به سمت رشد و کمال است و با توجه به اينکه رسانه‌هاي دنيا اين صحنه را مي‌بينند، گروهي از آنها مغرض نيستند و اين مراسم را انعکاس مي‌دهند ولي تعدادي از آنها دشمني دارند و اين مراسم را ناديده گرفته و يا به صورت کامل منعکس نمي‌کنند.(1)
برادر ارجمند اين راهپيمايي اثر جهاني دارد و همين اثر جهاني است که سال به سال به آن وسعت مي‌دهد و باعث مي‌شود تا عاشقان امام حسين(ع) لبيک خود به نداي امام را در صحنه مقاومت در برابر دشمنان اسلام نشان دهند. بيشترين جمعيت دنيا را در يک زمان و يک مکان در راهپيمايي اربعين حسيني مي‌توان ديد. مردم عراق بعضا از نان شب خود مي‌گذرند تا از زائران امام حسين(ع) پذيرايي کنند. گرچه دشمن اينها را ناديده مي‌گيرد، ولي نمي‌تواند حقيقت آن را از بين ببرد  و يکپارچگي بين شيعيان را نظاره گر خواهند بود.
حضرت آيت الله العمي مکارم شيرازي از مراجع بنام تقليد نيز در قالب يادداشتي به همين منظور مرقوم  داشتند: اربعين حسيني موضوعي است که در همه دنيا بي‌نظير است، اربعين را خداوند نصيب شيعيان کرده تا به اين وسيله عظمت تشيع را به جهانيان نشان دهد از اين رو ما بايد به خاطر جريان عاشورا شاکر خدا باشيم چرا که به وسيله اين نهضت در برابر دشمنان ايستادگي مي‌ کنيم و موجب عظمت و بزرگي شيعيان سراسر جهان شده‌ايم. اينجانب هنگامي که صحنه تکان دهنده حرکت زوّار را مي‌بينم که با پاي برهنه و همراه کودکان خردسال و شيرخوار به سوي آن مقصد عاشقان در حرکتند، آرزو مي‌ کنم که اي کاش من هم در ميان آنها بودم و اي کاش ما هم در اين سن و سال مي‌توانستيم در اين مسير باشيم.
تقويت کيان شيعه در گرو تبيين رسانه‌اي تجمع عظيم اربعين؛ همچنين معظم له در بخش ديگري آورده اند بديهي است اربعين امام حسين(عليه السلام) همانند گنج بوده که هرساله مقداري از آن کشف مي‌شود و بايد قدر اين گنج را دانست، بايد به تمام دنيا اطلاع رساني گردد که تجمع عظيم اربعين براي عاشقان اهل بيت(عليهم السلام) است؛ اين تجمع عظيم بسيار مهم بوده و کيان شيعه را تقويت و تثبيت مي‌ کند. زيرا هرساله با تجمع عظيم اربعين خون تازه‌اي در رگ‌هاي شيعه جريان پيدا مي‌کند، چنين تجمعي در طول تاريخ سابقه ندارد و از نظر زمان و مکان منحصر به فرد است. لذا انجام راهپيمايي اربعين حسيني در دنيا مورد توجه قرار خواهد گرفت و تبليغ بسيار خوبي براي عالم تشيّع و عالم اسلام خواهد بود و همه جهانيان به خوبي مشاهده خواهند کرد که شيعيان اين چنين مقتدايي دارند. از اين رو پياده روي اربعين را بايد به عنوان بکي از مبلّغ‌هاي استراتژيک اسلام مورد اشاره قرار داد.(2)
پي نوشت ها:
1.    آيت‌الله محمود عبداللهي6آبان96خبرگزاري ايکنا
2.    خبرگزاري دانشجويان ايران9آذر94
 

منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سوالات اربعین

 

افزودن دیدگاه جدید

.