در آیه ۵۲ سوره ی احزاب خداوند به پیامبر می فرمایند همسرانت را نمی توانی به همسران دیگر بدل کنی

0 18

 در آیه ۵۲ سوره ی احزاب خداوند به پیامبر می فرمایند همسرانت را نمی توانی به همسران دیگر بدل کنی ولو جمال آنها مورد توجه تو واقع شود. در این آیه اگر هدف پیامبر از تعدد زوجات سیاسی اجتماعی بوده است چرا بحث زیبایی زنان مطرح شده است؟

قرآن هنگامی که می‏خواهد در مورد ازدواج پیامبرش محدودیت ایجاد کند می‏فرماید:

لا یَحِلُّ لَکَ النِّساءُ مِنْ بَعْدُ وَ لا أَنْ تَبَدَّلَ بِهِنَّ مِنْ أَزْواجٍ وَ لَوْ أَعْجَبَکَ حُسْنُهُنَّ إِلاَّ ما مَلَکَتْ یَمینُکَ وَ کانَ اللَّهُ عَلی‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ رَقیباً (احزاب/۵۲)

از این به بعد حق ازدواج جدید و جایگزین کردن همسرانت با همسر جدید را نداری، اگر چه [به فرض محال] از زنی هم خوشت بیاید.

در اینجا با آوردن حرف شرط «لو» (که امتناعی و محالی است) اعلام می‏کند که رسول خدا به هیچ زنی دلبسته نمی‏گردد و ازدواجش با هیچ زنی به خاطر عشق و دلدادگی نیست، زیرا دلبسته خداست و پروردگار همه قلبش را فرا گرفته، جز به خدا و اراده و امر او تعلق خاطر ندارد اما اگر از آن پس، به فرض محال به زنی متمایل شود، باز هم حق ازدواج با او را ندارد.

گذشته از این که در آیه واژه جمال نیامده، بلکه از کلمه حُسن استفاده شده که به معنای نیکو بودن است و نیکویی همیشه به معنای زیبایی نیست.(و لو اینکه زنی مومنه و صالحه هم باشد باز حق ازدواج با او نداری)

در ده ها آیه راجع به معصوم بودن چشم و گوش و زیان و..پیامبر صحبت شده و در آیات متعدد تمجیدی از پیامبر شده که از هیچ پیامبری نشده، پس قطعا مراد و منظور آیه آن چیزی که در ذهن شماست نیست.

منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.