در عصر غیبت قوانین الهی باید توسط چه کسانی اجرا شود؟

یا مهدی

سئوال اصلی این است که در عصر غیبت قوانین الهی باید توسط چه کسانی اجرا شود؟ امام خمینی(ره) در این رابطه فرمودند: «ولی فقیه وظیفه دارد اجرای قوانین اسلامی در جامعه را بر عهده بگیرد، او خلیفه امام معصوم (علیه السلام) است و اختیارات او را در امر حکومت دارد و موظف است احکام الهی را اجرا کند».

حضرت امام خمینی (ره) تئوری پرداز دقیق و مجری فعال ولایت فقیه در عصر حاضر به شمار می رود. ایشان خود پرچم مبارزه را برداشت و قبل از امتش حرکت کرد، چون ولایت فقیه را سِمت نمی دانست، بلکه وظیفه ای می دانست همانند وظیفه پیامبر (صلوات الله علیه) که خودش به میدان مبارزه وارد شد. امام خمینی (ره) در حوزه علمیه نجف اشرف در سیزده ذی القعده 1389 مطابق با اول بهمن 1348 وارد بحث ولایت فقیه شد و تا دوم ذی الحجة 1389 مطابق با 20 بهمن 1348 طی سیزده جلسه موازین دقیق و محکمی از ولایت فقیه را یکجا بحث نمود، که شالوده اصلی حکومت اسلامی را با همان بحث پایه ریزی کرد.

امام خمینی (ره) در کتاب «ولایت فقیه» چنین می گوید: «قانون برای اصلاح جامعه کافی نیست، برای اینکه قانون مایه اصلاح و سعادت بشر بشود، باید قوه مجریه باشد تا آن را اجرا کند، بنابراین خداوند در کنار ارسال قوانین شرعی، رسولی فرستاد تا آن را در جامعه بشری اجراء کند. رسول اکرم (صلوات الله علیه) در جامعه اسلامی در رأس تشکیلات اجرایی قرار داشت و در کنار ابلاغ قوانین اسلام آنها را اجرا می کرد. مثلاً دست دزد را قطع می کرد، در مواردی تازیانه می زد و در مواردی رجم می کرد. بعد از رسول اکرم (صلوات الله علیه) خلیفه و جانشینش همین وظیفه را بر عهده داشت، او نیز علاوه بر تبلیغ و تبیین اسلام باید قوانین الهی را در جامعه پیاده می کرد...

همه علمای اسلام قبول دارند که اسلام دین جاودانه و آخرین دین الهی است و احکام الهی اسلام منحصر به زمان آن حضرت نبود، قوانین اسلام تعطیل بردار نیست و برای اجرای قوانین الهی به اقتضای عقل و شرع احتیاج به تشکیل حکومت است.

منبع: حوزه

افزودن دیدگاه جدید

.