آیا برای حضرت زهرا(سلام الله علیها) همچون حضرت مریم(سلام الله علیها) از طرف خداوند غذای مخصوص قرار داده شد؟

فاطمه زهرا (س)

هنگامی که روح انسان قوی شود، و پرتوی از صفات الهی در جان او بیفتد، و به مقام قرب او نائل گردد، اراده اش به فرمان خدادر جهان تکوین اثر می گذارد و آنچه را او می خواهد همان می شود.

                  

این همان ولایتتکوینی است که اولیای خدااز آن برخوردار بودند، و همان چیزی است که سرچشمه کرامات مختلف می باشد و معجزات انبیا مرحله عالی آن است، فاطمه زهرا(علیها السلام) از عنایت الهی سهم وافری داشت و روایت زیر شاهد این مدعاست:

بسیاری از مفسّران اهل سنّت مانند زمخشری و سیوطی در ذیل آیهشریفه: «کُلَّمَا دَخَلَ عَلَیْهَا زَکَرِیَّا الْمِحْرَابَ وَجَدَ عِنْدَهَا رِزْقاً قَالَ یَا مَرْیَمُ اَنَّی لَکِ هَذَا قَالَتْ هُوَ مِنْ عِنْدِ اللهِ اِنَّ اللهَ یَرْزُقُ مَنْ یَشَاءُ بِغَیْرِ حِسَاب»(1)؛ (هر زمان زکریا وارد محراب او می شد غذای مخصوصی در آن جا می دید. از او پرسید: ای مریم! این را از کجا آورده ای؟ گفت: این از سوی خداست، خداوند به هر کس بخواهد بی حساب روزی می دهد).

از جابر بن عبدالله نقل کرده اند که: رسول خدا(صلی الله علیه وآله) چند روز بود غذایی نخورده بود و کار بر او مشکل شد، به منزل همسرانش سر زد هیچ کدام غذایی نداشتند، سرانجام به سراغ دخترش فاطمه(علیها السلام) آمد و فرمود: دخترم! غذایی داری من تناول کنم زیرا گرسنه ام؟

عرض کرد: نه بخدا سوگند! هنگامی که رسول خدا(صلی الله علیه وآله) از نزد او خارج شد، زنی از همسایگان دو قرص نان و مقداری گوشت برای فاطمه(علیها السلام) هدیه آورد و او آن را گرفت و در ظرفی گذاشت و روی آن را پوشاند و گفت: بخدا سوگند رسول الله(صلی الله علیه وآله) را بر خود و فرزندانم مقدم می دارم!

و این در حالی بود که همه گرسنه بودند.

حسن و حسین را به سراغ پیامبر(صلی الله علیه وآله) فرستاد و از او دعوت کرد به خانه بیاید.

عرض کرد: فدایت شوم، چیزی خداوند برای ما فرستاده و من آن را برای شما ذخیره کرده ام.

پیامبر(صلی الله علیه وآله) فرمود: بیاور. و او ظرف غذا را نزد حضرت آورد. هنگامی که پیغمبر سر ظرف را برداشت مملو از نان و گوشت بود، هنگامی که فاطمه آن را دید در تعجب فرو رفت و فهمید این نعمت و برکتی است از سوی خدا؛ شکرآن را بجا آورد و بر پیامبر(صلی الله علیه وآله) درود فرستاد.

پیغمبر(صلی الله علیه وآله) فرمود: دخترم! این را از کجا آورده ای؟

عرض کرد: «هُوَ مِنْ عِنْدِ اللهِ اِنَّ اللهَ یَرْزُقُ مَنْ یَشَاءُ بِغَیْرِ حِسَاب»(2)؛ (این از سوی خداست، خداوند به هر کس بخواهد، بی حساب روزی می دهد!).

پیامبر(صلی الله علیه وآله) شکر خدارا بجا آورد و این جمله را فرمود: «اَلْحَمْدُ للهِ الَّذِی جَعَلَکِ شَبِیهَهً بِسَیِّدَهِ نِساءِ بَنِی اِسْرائِیلَ»؛ (شکر می کنم خدایی را که تو را شبیه [مریم] بانوی زنان بنی اسرائیل قرار داد).

هنگامی که روزی خوبی نصیب او می شد از او سوال می کردند: این از کجاست؟ می گفت: از نزد خداست.

سپس پیغمبر(صلی الله علیه وآله) به سراغ علی(علیه السلام) فرستاد، او آمد، و همگی از آن غذا خوردند و بقیه همسران پیامبر نیز خوردند و همه سیر شدند، و هنوز ظرف غذا پر بود!

فاطمه(علیها السلام) می گوید: من از آن برای تمام همسایگان فرستادم و خدادر آن برکت و خیر زیادی قرار داد.(3)، (4)

 

پی نوشت:

(1). سوره آل عمران، آیه 37.

(2). سوره آل عمران، آیه 37.

(3). زمخشری در «کشاف» و سیوطی در «درّ المنثور» ذیل آیه 37 سوره آل عمران، و ثعلبی در «قصص الانبیاء» صفحه 513 آن را نقل کرده اند.

(4). گردآوری از کتاب: زهرا(ع) برترین بانوی جهان، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی، انتشارات سرور، قم، 1388 ه.ش، ص 91.

منبع: حوزه

افزودن دیدگاه جدید

.