آیا دوستی های قبل از ازدواج برای شناخت بیشتر یکدیگر اشکال دارد؟

دوستی های پیش از ازدواج، افزون بر مشکلاتی که برای دختر و پسر ایجاد می کند و سبب اختلال در نظام زندگی آنان می شود، اشکالات جدی دیگری را نیز دارد:

1- خطرهایی را به ویژه برای دختر پدید می آورد. با توجه به این که دو جوان، سرشار از عواطفند و در اوج غرایز جنسی قرار دارند (به گونه ای که وقتی کنار هم قرار می گیرند، فعل و انفعالات هورمونی در وجودشان شکل می گیرد و کشش فراوانی در آنها ایجاد می شود)، احتمال بسیاری وجود دارد که به هم نزدیک شوند و گوهر عفت دختر در معرض خطر قرار گیرد.

دلیل مخالفت قرآن، روایات دینی و فقه اسلامی با این گونه دوستی ها همین است. خداوند در قرآن کریم، دختران و پسران را از ملاقات های پنهانی نهی می فرماید:

وَ لکنْ لا تُواعِدُوهُنَّ سِرًّا[1]

وَ لا مُتَّخِذِی أَخْدانٍ[2]

وَ لا مُتَّخِذاتِ أَخْدانٍ[3]

در روایات دینی ما با خلوت زن و مرد نامحرم مخالفت شده است.

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:

لا یخلُوَنَّ رَجُلٌ بِامرَأَةٍ فَما مِن رَجلٍ خَلا بِامرأةٍ الا کانَ الشَّیطانُ ثالِثَهُمَا[4]

هیچ مردی با زنی (نامحرم) خلوت نکند؛ زیرا هیچ مردی با زنی خلوت نمی کند، مگر آن که نفر سوم شیطان است.

بر اساس فتاوای فقیهان، اگر مرد و زن نامحرم در محل خلوتی باشند که کسی آن جا نباشد و دیگری هم نتواند وارد شود، چنانچه بترسند که به حرام بیفتند، باید از آنجا بیرون روند و ماندن آنها در آن مکان حرام است. [5] و نیز گفت وگوی بیش از حد ضرورت با نامحرم کراهت دارد.[6] این به جهت ایجاد زمینه آبروریزی ها، ارتباطات گناه آلود و در نتیجه لطمه به کانون ارزشمند خانواده است.

2- موضع تهمت است؛ زیرا دیگران در صورت مشاهده دختر و پسر با هم نمی دانند که ارتباط آن دو برای شناخت ازدواج است و گمان می کنند رابطه نامشروع دارند و این مطلب بر ازدواج آنان به ویژه دختر (در صورت منتهی نشدن این رابطه به ازدواج) اثر منفی خواهد داشت.

3- در این گونه ارتباطات، شناخت جدی امکان پذیر نیست زیرا دو طرف مراقب خود هستند و طبیعی است که فهرستی از معایب خود را در اختیار دیگری قرار نمی دهند.

4- اگر این دوستی ها به ازدواج بینجامد، با توجه به ویژگی غیرت در مرد، ممکن است سؤالاتی در ذهن او شکل گیرد که چرا همسرم پیش از محرمیت با من رابطه برقرار کرد و نکند مشابه این رابطه را با دیگران نیز داشته است و اعتمادش از وی سلب می شود و هرقدر رابطه دوستی تنگاتنگ تر بوده باشد، میزان این سؤالات و سلب اعتماد نیز افزون تر خواهد شد.

5- در صورتی که این دوستی ها به ازدواج منتهی نشود که در موارد بسیاری هم به دلیل تغییر شرایط طرفین یا مخالفت خانواده ها چنین می شود، آثار منفی بسیاری به ویژه بر دختر خواهد داشت که احساس سرخوردگی و شکست روحی، افسردگی، نفرت از جنس مخالف و ازدواج گریزی و در مورد دختران، از دست دادن خواستگاران، برخی از این آثار است. پس توصیه می شود برای دوری از این مشکلات و پیامدهای منفی، همسر آینده خود را در فرایند خواستگاری بشناسید.

پی نوشت ها

[1] . بقره/ 235.

[2] . مائده/ 5.

[3] . نساء/ 25.

[4] . دعائم الاسلام، ج 2، ص 214.

[5] . احكام روابط زن و مرد، ص 159 و 160.

[6] . همان، ص 173.

منبع: حوزه