معیار و ملاک انتخاب همسر چیست؟ چگونه در انتخاب همسر آینده گزینش صحیحی داشته باشیم؟

ازدواج

دین داری و التزام همسر به دستورات پروردگار متعال، منشأ برکات و ویژگی هایی است که هر یک از آنها نقش فراوانی در رضایت خاطر از زندگی، گرمی روابط زناشویی و صمیمیت کانون خانوادگی دارد. به طور اجمال می توان شروط زیر را ذکر کرد.

1.دین داری

دین داری گوهری است که همه انسان ها آن را جست وجو می کنند. همۀ افراد علاقه مندند همسری دین دار و آراسته به ارزش های اسلامی داشته باشند. همسری که آموزه های اخلاقی و اسلامی را باور دارد و متعهد به آن است، وظایف همسری را به طور شایسته انجام می دهد و حریم اخلاقی و انسانی و الهی را در منزل رعایت کرده، هیچ گاه به همسر خود، ظلم، خیانت، توهین و... روا نمی دارد. اگر احیاناً مرتکب اشتباه یا خطایی شود، زود متنبّه شده، آن را جبران می کند.

دین داری، مرواریدی قیمتی است که حتی اشخاص تهی از کمالات، به دنبال آن هستند و آن را دوست می دارند. در یکی از سفرهای فرهنگی که به یکی از دانشگاه های بزرگ کشور کرده بودم، با دانشجویی آشنا شدم که تعهد اندکی به ارزش های دینی داشت و بی بندوبار و اهل انحرافات بود. به او گفتم: «چرا ازدواج نمی کنی تا بلکه مقداری از انحرافات جنسی ات کاهش یابد!» ایشان در جواب من گفت: «استاد! همسر مناسب پیدا نمی کنم... همسری که دین دار، باحیا و متعهد باشد.»

در زمان رسول خدا (صل االه وعلیه وآله) جوانی برای گرفتن مشورت و راهنمایی دربارۀ انتخاب همسر، خدمت حضرت شرفیاب شد. حضرت به او فرمودند: «بر تو باد که همسر دین دار و با ایمان برگزینی.»

آثار دین داری همسر

دین داری و التزام همسر به دستورات پروردگار متعال، منشأ برکات و ویژگی هایی است که هر یک از آنها نقش فراوانی در رضایت خاطر از زندگی، گرمی روابط زناشویی و صمیمیت کانون خانوادگی دارد. همسری که آراسته به تقوا و دین مداری است، هرگز به بی عفتی، بی حجابی، خیانت، ناسپاسی و. .. که همگی از عوامل سردی و بی ثباتی خانواده است، روی نمی آورد و همسر دین دار، با التزامی که به دستورات شرع مقدس دارد، وظایف همسری خود را به نحو مطلوب انجام می دهد.

 2.اخلاق نیکو

اخلاق نیکو و برخورد مؤدبانه، یکی از ویژگی های ارزشمند انسانی است، که هر کس به این خصوصیت آراسته باشد، از جایگاه ارزشی والایی برخوردار بوده، در سایۀ این صفات اخلاقی می تواند در زندگی فردی و اجتماعی به پیشرفت مادی و معنوی بیشتری دست یابد. علاوه بر این، چنین افرادی از جایگاه ایمانی خاصی برخوردار بوده، محبوبیت بیشتری دارند. بر این اساس در انتخاب همسر و شریک پایدار زندگی، توصیه بسیاری شده است تا همسری خوش اخلاق اختیار شود. یکی از مسلمانان، به نام حسین بن بشّار باسطی، نامه ای به امام رضا (علیه السلام) نوشت و دربارۀ خواستگاری که برای دخترش آمده بود، مشورت خواست. امام رضا (علیه السلام) در جواب نامۀ او نوشت: «اگر خواستگار، فردی بد اخلاق است، دخترت را به او نده.»

اگر زن یا شوهر بدخلق باشند، زندگی را به سان جهنم، و عرصه را بر اعضای خانواده تلخ خواهند کرد و شادکامی و سرور را از آنان خواهند گرفت.

مصادیق خوش خلقی

نمودها و مصادیق خوش اخلاقی را می توان در موارد ذیل دانست: خوش زبانی، بزرگواری، حق پذیری، تواضع منطقی، راست گویی، وقار و متانت، بردباری، حسن ظن، عواطف و محبت، گذشت و فداکاری، مثبت اندیشی، مؤدب بودن، نرم خویی در مقابل همسر، وفاداری، قناعت و مدارا.

3.شرافت خانوادگی

در جریان انتخاب همسر، یکی از معیارهای اساسی و مهم، اصالت و شرافت خانوادگی است. شرافت خانوادگی که مفهومش خوش نامی، نجابت، پاکیزه بودن، دین داری و بزرگواری است، نقش تعیین کننده ای در بهروزی و تعالی همسران دارد؛ هم چنین زمینه ساز تولد و تربیت فرزندانی سالم، صالح، بانشاط و مؤمن است.

4.عقل و فهم

عقل همانند نور افکنی است که جادۀ زندگی را روشن می کند و فراز و نشیب ها را می نمایاند تا انسان با خاطری آسوده و مطمئن گام بردارد و به خاطر ظلمانی بودن مسیر، به انحراف نرود. برخورداری زن و شوهر از عقل سلیم، برای داشتن زندگی سالم و تربیت فرزندان، از امور ضروری و حتمی است و منهای آن، کاروان زندگی به لنگرگاه آرامش و موفقیت نمی رسد.

 5.سلامت جسمانی و روانی

سلامتی جسمانی و ظاهری همسر، همچنین سلامتی روانی او، از اموری است که در ازدواج باید مورد توجه قرار گیرد. برخی بیماری های جسمانی و روانی مثل نابینایی، فلج بودن، سبک سری، سفاهت، وسواس شدید، افسردگی و. .. نقش تعیین کننده ای در رضایت و نارضایتی از زندگی دارند و باعث آسیب های جدی در خانواده و فرزندان خواهند شد.

منبع: حوزه

افزودن دیدگاه جدید

کلمه «یا مهدی» را تایپ نمایید