رضایت زن و شوهر از یکدیگر تا چه اندازه در ایمان آنان موثر است؟

 رضایت زن و شوهر

پاسخ :
زن و شوهرى که به هم محبت نداشته باشند و نیازهاى جنسى و کامیابى یک‌دیگر را تأمین ننمایند نسبت به هم نیز رضایتى ندارند. مى‌ گویند اگر شوهرى از همسر خود راضى نباشد بر عبادت‌ هاى وى مانند نماز و روزه ‌ى او ثأثیر مى‌ گذارد و پاداش آن را تقلیل مى‌ دهد.

البته از این طرف نیز چنین مى ‌باشد و اگر مردى ستم‌گر باشد و زن از او رضایتى نداشته باشد، کردار وى کم ‌ارزش مى گردد.

در واقع این خانواده است که بنیان اصلى بندگى خدا را پى‌ ریزى مى ‌نماید و بر تمامى کردار حتى نماز که ستون دین شمرده مى‌ شود تأثیر مى ‌گذارد.

بنابراین نه مرد و نه زن نباید سرگشته و معلق باشند. اگر آموزه‌ هاى دینى در این زمنیه به‌ درستى تحقیق و شکوفا گردد، فرهنگ عوامانه‌ ى موجود را به‌ کلى کنار مى‌ زند.

البته این فرهنگ نسبت به آن تاب فهم ندارد و چه بسا با صاحبان این اندیشه درگیر شوند؛ به ‌ویژه آن که عامیانه ‌گران و مانعان صاحبان قدرت و نفوذ نیز مى ‌باشند. بسیارى از امور رایج و ناآگاهانه از دین نیست و اسلامى نمى ‌باشد.

بسیارى از مسلمین نیز در دین خدا اهمال دارند و دین نقش اول را در زندگى آنان ندارد. چنین مسلمانانى تنها تصویرى بسیار ناقص، تاریک و پرپیرایه از دین دارند نه چیزى بیش از آن. به هر روى رضایت زن و شوهر از هم خیابان دو طرفه است نه یک ‌طرفه و هر دو باید از هم راضى باشند. بسان رضایت خداوند از بنده ‌ى مؤمن خود که رضایت بنده‌ ى مؤمن از خداوند را در آن سوى خود دارد و ایمان با هر دو جهت است که شکل مى ‌گیرد.

خداوند مى‌ فرماید: «قَالَ اللَّهُ: هَذَا یَوْمُ یَنْفَعُ الصَّادِقِینَ صِدْقُهُمْ، لَهُمْ جَنَّاتٌ تَجْرِی مِنْ تَحْتِهَا الاْءَنْهَارُ، خَالِدِینَ فِیهَا أَبَدا، رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ، ذَلِکَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ»؛ خدا فرمود این روزى است که راست‌گویان را راستى‌شان سود بخشد.

براى آنان باغ‌ هایى است که از زیر درختان آن نهرها روان است. همیشه در آن جاودان‌اند. خدا از آنان خشنود است و آنان نیز از او خشنود هستند.

این است رستگارى بزرگ. مؤمنان کسانى هستند که هم خداوند از آنان راضى است و هم آنان از خداوند خشنود مى‌باشند. از پایه‌ هاى ایمان این است که فرد مؤمن از خداوند راضى باشد؛ هرچند رضایت وى از خداوند متأخر است؛ به این معنا که نخست خداوند از بنده ‌ى مؤمن خود راضى مى‌ شود سپس او از خداوند راضى و خشنود مى ‌گردد.

خانه ‌اى که بهشت مى‌ گردد و خانه‌ ى عشق و محبت است خانه ‌اى است که محبت و رضایت در آن دو سویه باشد و زن و شوهر هر دو از هم راضى باشند و هر دو یک‌دیگر را دوست داشته باشند.

منبع: پایگاه حضرت آیت الله العظمی نکونام (دامت برکاته)

افزودن دیدگاه جدید

.