من پدری بیمار و افتاده دارم؛ به حدی که قادر بر نشست و برخاست نیست. جهت امرار معاش مجبورم، از منزل خارج شوم. با پدرم چگونه رفتار کنم تا هم خدا از من راضی باشد و هم ایشان؟

سالمندان

کاربر محترم؛ قبل از بیان هر نکته ای در ارتباط با مسئله مطرح شده از سوی شما، باید گفت که ما مشکل شما را درک می کنیم و اگر مطالبی را از باب تذکر بیان می کنیم، این گونه نیست که از سر نصیحت باشد. چرا که این موضوعی است که همه به نوعی درگیر آن هستیم.

از این که تعبیر به مسئله می کنیم نه مشکل، تعمدی در آن نهفته است و آن این که اگر نگهداری از پدر و یا مادر را به مشکل تعبیر کنیم، آیا به نظر شما درست است؛ پدر و مادری که عمری برای ما تلاش کرده اند؛ هستی و زندگی خویش را وقف ما کرده اند و تمام مشکلات آن را به جان خریده اند؛ اما امروز که چند صباحی دچار ضعف جسمانی شده اند؛ کمک به آنها مشکل تلقی شود؟

به هر حال نکاتی را در این باره مرور می کنیم:

1. همان گونه که خود می دانید، پدر و مادر بهترین سرمایه های زندگی هستند که خداوند در باره آنها سفارش کرده است.

2. طبق صریح قرآن، خداوند هیچ کس را بیش از حد توانش تکلیف نمی کند: «لا یکلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلاَّ وُسْعَها لَها ما کَسَبَتْ وَ عَلَیْها مَا اکْتَسَبَتْ؛ خداوند هیچ کس را، جز به اندازه تواناییش، تکلیف نمی کند. هر چه نیک کرده مال اوست و هر چه بد کرده وبال اوست»(بقره،286 ) در نتیجه، انسان هر کار نیکی، انجام دهد، برای خود انجام داده است و هر کار بدی که کند به خودش کرده است.

بنابر این، اگر خداوند چنین مسئولیتی را متوجه شما نموده، قبل از آن قدرت و توان انجام این وظیفه را به شما داده است. لذا شما می توانید از این مسئولیت سربلند بیرون آیید.

 البته، در این راه باید همواره از خداوند کمک بخواهید. و جز رضایت او چیز دیگری را در نظر نداشته باشید که مؤمنان این گونه اند. آن جا که می فرماید: «ما شما را بخاطر خدا اطعام می کنیم و هیچ پاداش و سپاسی از شما نمی خواهیم! ما از پروردگارمان خائفیم؛ در آن روزی که عبوس و سخت است!(بخاطر این عقیده و عمل) خداوند آنان را از شرّ آن روز نگه می دارد و آن ها را می پذیرد، در حالی که غرق شادی و سرورند! و در برابر صبرشان، بهشت و لباس های حریر بهشتی را به آنها پاداش می دهد»(انسان، 9- 12)

3. اگر چه نگهداری از کهنسالان سخت است، اما صبر در مقابل این سختی، شما را در زمره صابران قرار خواهد داد که خداوند آن همه اجر و پاداش را برای صابران قرار داده است: «یا أَیهَا الَّذینَ آمَنُوا اسْتَعینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاةِ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرین؛ ای افرادی که ایمان آورده اید! از صبر و استقامت و نماز، کمک بگیرید! زیرا خداوند با صابران است»(بقره، 153)

«وَ اللَّهُ یحِبُّ الصَّابِرینَ؛ خداوند صابران را دوست دارد»(آل عمران، 146) خداوند با صابران است و یاور و مددکار آنان. خداوند در قرآن کریم، فراوان از صابران تجلیل کرده است و آن به جهت اهمیت کار و تلاشی است که آنان انجام می دهند.

کاربر گرامی؛ این را به یقین بدان که خداوند در مقابل کاری که انجام می دهید؛ به شما پاداشی را خواهد داد که هرگز انتظارش را نداشتید: «وَ یرْزُقْهُ مِنْ حَیثُ لا یحْتَسِبُ وَ مَنْ یتَوَکلْ عَلَی اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُ؛ و او را از جایی که گمان ندارد روزی می دهد و هر کس بر خدا توکل کند، کفایت امرش را می کند»(طلاق، 3)

منبع: حوزه

افزودن دیدگاه جدید

.