من جوانی هستم که بدون آگاهی به استمنا مبتلا شدم. چهار سال این کار را ادامه دادم اما از عوارض آن بی خبر بودم.

0

من جوانی هستم که بدون آگاهی به استمنا مبتلا شدم. چهار سال این کار را ادامه دادم اما از عوارض آن بی خبر بودم. متأسفانه حافظه و چشم هایم، بسیار آسیب دیده و ضعف اعصاب شدید گرفتم. بسیار استرس دارم. دانش آموز بسیار زرنگی بودم؛ اما بخاطر همین، کنکور را از دست دادم. ای کاش زنا می کردم که دچار این حوادث نمی شدم. فکر می کنم خدا به من نظری نمی کند. لطفا کمکم کنید.

پاسخ

تمام اعمال ما در دنیا علاوه بر آثار تکلیفی(حلال و حرام و…) آثار وضعی نیز دارد. از این رو همان طور که پیروی معلول از علت، ذاتی و طبیعی است؛ همچنین برخی از آثار و عوارض گناهان نیز، ذاتی است؛ به عنوان نمونه اگر کسی خودش را از ساختمان مثلاً سه طبقه به زمین پرت کرد، اگر از دنیا نرود، به طور عادی استخوان هایش، می شکند و احیاناً فلج می شود و این بر عهدۀ کسی نیست مگر خودش و نمی تواند کسی را در این رابطه ملامت کند و گناه آن را بر گردن کسی بگذارد.

در مورد موضوع مورد سؤال نیز قضیه همین طور است؛ یعنی اگر کسی استمنا کند؛ برخی از عوارض این عمل همان است که شما به آن اشاره کردید و جا ندارد؛ بگویید اگر زنا می کردم این عوارض را نداشت. البته آن نیز عوارض دیگر و شاید بدتر از این را دارد. کار شما مثل این است: همان شخصی که خودش را از ساختمان سه طبقه پرت کرد؛ بگوید: ای کاش سمّ می خوردم و خوردن سم گر چه شکستگی افتادن از آن ساختمان را ندارد، ولی عوارض دیگر و مخصوص به خود را دارد.

نکتۀ مهم این است که دست کم الان به خود آمدید و متوجه شدید و اما ای کاش متوجه عوارض و آثار اخروی آن نیز می شدید و شما که از آثار دنیوی آن به هراس افتادید، پس در مقابل آثار اخروی آن چه کار می توانید بکنید.

بنابر این به نظر می رسد بهترین کاری که می توانید بکنید، عبارت است از:

أ. توبه و بازگشت به سوی خدا نه از جهتی که عوارض جسمانی دارد. بلکه به دلیل این که مرتکب گناه و نافرمانی از خداوند شده اید.

ب. سعی کنید در صدد جبران آن برآیید.

ج. از نظر غذایی نیز به خودتان برسید و با مراجعه به پزشک مربوطه ضمن مداوا، مواد غذایی که می تواند آن ضعف و مریضی را جبران کند؛ مصرف کنید.

بر اساس باور شیعه احکام، تابع مصالح و مفاسد هستند و آنچه را که خداوند متعال واجب نموده در آن مصلحتی هست و هر آنچه را که حرام کرده، در آن مفسده ای هست. استمنا علاوه بر مشکلاتی که به آن اشاره شد؛ عوارض روحی و روانی، مثل ضعف حافظه، حواس پرتی، بد بینی، گوشه گیری، احساس پوچی،بی اراده، تنبل، کمرو، پرخاشگر، خودخواه و عبوس و عوارض جسمانی، مثل ضعف بینایی، سیاهی افتادن اطراف چشم، قوس کمر، ضعف عمومی، انزال زودرس، احتلام مکرر و دفع بی اختیار منی و عوارض اجتماعی، مثل ناسازگاری خانوادگی، بی میل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانی در ارتباط با جنس مخالف و همسر، احساس طرد شدن، از بین رفتن عزت، پاکی، شرافت و جایگاه اجتماعی، دیر ازدواج کردن و لذت نبردن از زندگی مشترک و. .. دارد.

گرچه با شناختی که از عوارض آن پیدا کردید؛ از این عمل زشت تنفر حاصل شده و از آن دست کشیدید. ولی  در عین حال ما در این جا راه های ترک استمنا را بیان می کنیم که عبارتند از: 1- پر کردن اوقات فراغت 2- پرهیز از تنهایی 3- پرهیز از مشاهده فیلم ها و عکس های سکسی 4- انجام ورزش های سنگین 5- رابطه نداشتن با دوستانی که فکر و ذکرشان سکس است 5- روزه گرفتن و مدد خواستن از خداوند متعال 6- رفت و آمد با دوستان متدین.

خداوند متعال ارحم الراحمین است. اگر کسی واقعا به سوی او برگردد و از اعمال گذشته اش نادم باشد؛ قطعا او را یاری خواهد کرد. با انجام واجبات و پرهیز از محرمات، انسان می تواند؛ یکی از بندگان مقرب الاهی شود. 

منبع: حوزه

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.