آیا درست است که در عهد ائمه(ع)، اجازه زیارت کربلا مشروط به قطع دست و گردن بود، و با این حال ائمه اجازه می دادند؟

در هیچ منبعی نیامده است که با وجود خطر قطعی، ائمه اطهار(ع)، برای زیارت کربلا، تشویق کرده باشند و یا دستوری داده باشند. در زمان متوکل عباسی که متعرض زائران حسینی می شدند امام هادی(ع) به ایرانیان دستور دادند که به زیارت حضرت عبدالعظیم الحسنی مشرف شوند. «عَنْ رَجُلٍ عَنْ أَبِی الْحَسَنِ الْعَسْکرِی(ع) قَالَ دَخَلْتُ عَلَیهِ فَقَالَ أَینَ کنْتَ فَقُلْتُ زُرْتُ الْحُسَینَ(ع) قَالَ أَمَا لَوْ أَنَّک زُرْتَ قَبْرَ عَبْدِ الْعَظِیمِ عِنْدَکمْ لَکنْتَ کمَنْ زَارَ الْحُسَینَ بْنَ عَلِی؛ شخصی می گوید: محضر امام هادی(ع) مشرف شدم. حضرت پرسیدند: کجا بودید؟ گفتم: زیارت قبر امام حسین(ع). فرمودند: مگر نمی دانی هرگاه در سرزمین خودتان قبر حضرت عبدالعظیم را زیارت کنید، مثل کسی هستید که امام حسین(ع) را زیارت کرده باشد»(بحارالأنوار، ج۹۹، ص۲۶۸)

البته از زمان شهادت امام حسین تا به امروز زیارت قبر آن حضرت، غالباً همراه با خوف و هراس بوده است. که این مسئله هشداری است به زائرین که با احتیاط به کربلا مشرف شوند.

گفتنی است اگر شخصی با وجود همۀ این خطرها باز هم عاشقانه برای زیارت قبر پاک آن حضرت، حرکت کند این کار او نه تنها بی اجر و مزد نخواهد بود بلکه اجر مضاعفی خواهد داشت.

محمد بن مسلم می گوید: «حضرت ابو جعفر محمّد بن علی علیهما السّلام به من فرمودند: آیا به زیارت قبر حسین علیه السّلام می روی؟ عرض کردم: بلی ولی با خوف و هراس. فرمودند: هر قدر در زیارتت خوف بیشتر باشد ثواب در آن به مقدار خوف و هراس تو می باشد و کسی که در زیارتش خائف و بیمناک باشد، در روزی که مردم برای حساب پروردگار عالمیان به پا می خیزند، حق تعالی او را در امان قرار داده و خوف و وحشت او را برطرف می کند و با آمرزش گناهان برگشته و فرشتگان بر او سلام نموده و نبی اکرم صلّی اللَّه علیه و آله و سلّم به زیارتش آمده و برای او دعا می فرمایند و به واسطه نعمت الهی، حالش دگرگون شده و فضلی که هیچ مکروه و بدی با آن همراه نیست شاملش شده و به دنبال آن رضوان خدا نصیبش می گردد».(کامل الزیارات، ترجمه ذهنی تهرانی، ص۴۱۴)

چه بسا افرادی که به دلیل عشقی که به حسین بن علی(ع) داشتند با جان و دل، مصائب و مشکلات زیارت را می پذیرفتند. بله در حال خوف و هراس دستور به زیارت تربت امام حسین داده شده است.

امّا در مورد قطع دست برای زائران آن حضرت در زمان متوکّل، ما این قضیه را در منابع روایی دست اول نیافتیم، اما معروف است که زائران عاشق امام حسین، تن به این کار می دادند تا به زیارت قبر امام حسین نائل شوند.

منبع: حوزه