لطفا در مورد مذهب حاکم حسکانی توضیح دهید. مثل اینکه اهل سنت او را به عنوان یک سنی قبول ندارند.

حاکم حسکانی

در پاسخ مناسب است اقوال برخی علما را درباره ایشان ملاحظه کنید:

نام ابو القاسم عبید الله بن عبد الله بن احمد بن محمد بن احمد بن محمد بن حسکان قرشی عامدی نیشابوری است که به ابن حذاء و حاکم حسکانی شهرت دارد. وی از خاندان امیر عبد الله بن عامر بن کریز است که در زمان خلافت عثمان خراسان را فتح کرد.) تذکرة الحفاظ، ذهبی، 3، 1200)

 ولادت و وفات وی به درستی روشن نیست. ذهبی در تذکرة الحفاظ آورده که تا سال 470 هجری زنده بوده و بعد از این تاریخ وفات نموده است‏. به همین خاطر وی را از اعلام و دانشمندان قرن پنجم هجری به حساب می‏آورند.

 وی بر مذهب اهل سنت بوده و ذهبی در تذکره الحفاظ به حنفی بودن او تصریح نموده و او را« ابو القاسم عبید الله... حنفی» معرفی نموده است. )تذکرة الحفاظ، ذهبی، 3، 1200)

 مولف کتاب ابو القاسم حاکم حسکانی از محدثان و حافظان بزرگ اهل سنت و اهل نیشابور بود و به گفته شاگردش عبد الغافر او پیرو مذهب ابو حنیفه بود. )سیمای امام علی( ع) در قرآن، یعقوب جعفری، ص 8)

 

حاصل این که، عبید الله حسکانی نیشابوری (حاکم حسکانی) از علمای به نام اهل تسنن و حنفی بوده است، از آنجایی که ایشان در مدح و تأیید اهل بیت علیهم السلام، مطالب فراوانی نقل نموده اند، گاهی برخی بزرگان اهل تسنن او را شیعه شمرده اند که اقوال ایشان استناد بر تأیید تشیع از زبان اهل تسنن به شمار نیاید.

در آخر لازم است بدانید که به اشخاصی از این قبیل، که ابراز عدم دشمنی یا علاقه به اهل بیت رسول الله صلی الله علیه و آله را می نمایند، متشیع گویند و پر واضح است شخص شیعه شرایط خاص خود از قبیل تولی و تبری را دارا می باشد.

منبع: حوزه

برچسب‌ها

افزودن دیدگاه جدید

.