چشمه های بهشتی که نامشان در قرآن آمده است؟

0 72

فقط یک نام در قرآن است که به نام چشمه ای در بهشت است، چشمه‏ای در بهشت که نامش سلسبیل است» پر می‏شود (عینا فیها تسمی سلسبیلا)[۱]. «سلسبیل» نوشیدنی بسیار لذیذی را می‏گویند که به راحتی در دهان و گلو جاری می‏شود و کاملا گواراست. البته اوصاف زیادی برای چشمه در قرآن ذکر شده است از جمله: «همان چشمه‏ای که مقرّبان از آن می‏نوشند» (عینا یشرب بها المقربون).[۲]

«از چشمه‏ای که بندگان خاص خدا از آن می‏نوشند، و از هر جا بخواهند آن را جاری می‏سازند»! (عینا یشرب بها عباد الله یفجرونها تفجیرا).[۳] «از چشمه‏ای بسیار داغ به آنها می‏نوشانند» (تسقی من عین آنیه).[۴] «در آن چشمه‏ای جاری است» (فیها عین جاریه).

چشمه‏ای که مطابق میل بهشتیان به هر طرف که بخواهند جریان پیدا می‏کند، و نیازی به شکافتن نهر و ساختن بستر ندارد[۵]. قرآن کریم می فرماید:« عَیناً یشرَبُ بِها عِبادُاللّهِ یفجِّرونَها تَفجِیراً؛ چشمه هایی که بندگان خاص و مخلص خدا از آن می نوشند و از هر کجا بخواهند آن را جاری می گردانند». درباره نوشیدنی دو گروه ممتاز ابرار و نیکان که به مقام قرب الهی رسیده اند خداوند فرموده است:ابرار و نیکان، از جایی می نوشند که نوشیدنی آن ها با عطر خوشمزه ای آمیخته شده است[۶].

قرآن کریم، درباره ی چشمه سار نوشیدنی«مقرّبان» فرموده است:«عَیناً یشرَبُ بِها المُقرَّبونَ»[۷].

[۱] سوره انسان/آیه۱۸

[۲] سوره مطففین/آیه ۲۸

[۳] سوره انسان/آیه ۶

[۴] سوره غاشیه/آیه۵

[۵] سوره غاشیه/آیه۱۲

[۶]سوره ی دهر،آیه / ۶ و ۷  

[۷] سوره ی مطففین،آیه /۲۸

منبع: حوزه نت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.