علت وجود شهوت

شهوت

 با سلام تو رو خدا جواب این سوال رو بفرست به ایمیلم( آخه چند تا سوال دیگه هم کرده بودم اما جوابشو نتونستم تو سایتتون پیدا کنم ) من با اینکه سعی میکنم همه نمازهامو اول وقت بخونم و نماز شب رو ترک نکنم اما بازهم نمی تونم جلوی شهوتم رو بگیرم (استمنا و چشم چرونی رو ترک کردم و خداشاهده انجام نمیدم ) ولی حس شهوت هنوز تو وجودم هستش و اذیتم میکنه چکار کنم ؟؟( در ضمن من یک دانشجوی مجردم ). جواب:

پاسخ

دغدعه شما برای نظارت و کنترل نفس خویش، خصلتی ستودنی و نعمتی بزرگ است. البته این را بدان جهت نگفتیم که شما را معذور کنیم؛ بلکه واقعیت آن است که برخی به کلی از نفس خود غافل می‏شوند و آن را به فراموشی می‏سپارند. ولی برخی نیز این توفیق را می‏یابند اگر چه لغزش‏هایی دارند ولی همواره از طرف نفس خویش نگران و در جدال و کشمکش با آن هستند. این مطلب را بدانید که حس شهوت در وجود انسانها امر طبیعی است و هر انسانی دارای شهوت است اما فکر گناه زمینه آلودگی را در انسان فراهم می‏کند و شیطان با توجه به نفوذی که در انسان دارد با ایجاد وسوسه‏های ناپاک او را به گناه‏آلوده می‏کند. پس اندیشه گناه یکی از دام‏های شیطان است و باید برای مصون ماندن از آثار و عواقب وخیم آن از چنین اندیشه‏هایی‏خودداری کرد، یکی از بهترین راهها برای مبارزه با این حس شهوت و ترس از افتادن در گناه این است که در صورت امکان ازدواج کرده و همسری مناسب برای خود انتخاب کنید چرا که با وجود همسری مناسب و خوب این مشکل شما حل خواهد شد.

گاهی کسی دشمنی در خانه و یا بیماری در اندام خود دارد ولی از آن مطلع نیست و لذا اقدامی برای دفع آن نمی‏کند. این خطرناک ترین نوع دشمن و زیانبارترین نوع بیماری است.

جمله‏ای را به حضرت مسیح(ع) نسبت می‏دهند که فرموده است: بیمار کسی نیست که از دردی رنج می‏برد، بیمار حقیقی آن است که بیمار است ولی خود را سالم می‏پندارد.

بنابر این دغدغه و نگرانی را در خود حفظ و تقویت کنید، اگر چه نگرانی‏ها برای انسان مفید نیستند، ولی این نوع نگرانی سود محض است. تردیدی نیست که غریزه جنسی در شما بسیار نیرومند است و از همین رو با اندک چیزی عکس العمل نشان می‏دهد.

ممکن است رفتارهای دوران اوایل بلوغ در تقویت این انگیزه، و نیز بروز برخی از عادات، تأثیر داشته باشد ولی چه باید کرد؟ بنابراین :

1- با دوستان پاک و با تقوا رفاقت کنید.

2- از دوستانی که حریم حدود الهی را می‏شکنند به شدت پرهیز کنید.

3- در مجالس دعا و محافل موعظه و نماز جماعت شرکت کنید.

4- پرخوری و نیز از خوردن غذاهای چرب و پرانرژی و تحریک کننده پرهیز کنید.

5- حتی الامکان در جای گرم نخوابید.

6- از لباس‏های خشن و گشاد استفاده کنید.

7- از مشاهده صحنه‏های مهیج و تحریک کننده دوری کنید.

8- ورزش را در برنامه منظم و روزانه خود قرار دهید.

9- سعی کنید هیچ گاه تنها نشوید.

10- با آب سرد در فصول مناسب استحمام کنید.

11- برنامه منظم مطالعاتی برای خود قرار دهید و سعی کنید فرصت‏های خود را با تفکر و مطالعه مناسب پر کنید.

12- هفته‏ای یکی دو روز، روزه بگیرید.

13- سوره یوسف را زیاد بخوانید و در آن تدبّر کنید.

چه زیبا و دلنشین است سخن امیر مؤمنان علی(ع) در وصف فرشتگان که: هرگز عرصه اراده پولادینشان، جولانگاه کندی غفلت‏ها نشود و امکان ندارد شهوت‏ها تصمیم خلل ناپذیرشان را نشانه گیرند .[1] بنابر فرمایش حضرت علی علیه السلام عامل بسیار مهم و بازدارنده، «تقوای الهی» است. کسی که در صدد غلبه بر شهوت است، باید به جلال و عظمت و حساب خواهی پروردگار، نیک بیندیشید و به خاطر جلب رضایت خدا و ترس از عذاب و شراره‏های دوزخ،عفاف و پاکی را مراعات نماید.[2] در آخر لینکی برای اطلاعات بیشتر لینکی از همین پایگاه خدمتتان معرفی می گردد امید مثمر ثمر واقع شود:

متن پایه دو مخصوص مشترکین دوره دبیرستان/بررسی مشکلات جوانان(3) تعدیل غریزه جنسی

[1] . نهج البلاغه، خطبه 90.

[2] . برگرفته از سایت پاسخگو وابسته به نهاد رهبری.

منبع: حوزه نت

افزودن دیدگاه جدید

.