ایه ای که پیشگویی کرده انسان به کرات و سیارات دیگر دست مییابد کدام است؟

آیه قرآنی

درباره سوال شما باید توضیحی پیرامون آیات تسخیر خدمتتان ارائه کنیم زیرا از این کلمه معنایی که بدان اشاره نمودید تبادر می شود. با مراجعه به کتاب های تفسیری نظیر تفسیر نمونه و تفسیر المیزان این نتیجه بدست می آید که" تسخیر" در فرهنگ قرآن به دو معنی آمده است، یکی در خدمت منافع و مصالح انسان بودن (مانند تسخیر خورشید و ماه) و دیگری زمام اختیارش در دست بشر بودن (مانند تسخیر کشتی‏ها و دریاها).

و اینکه بعضی پنداشته‏اند که این آیات [1]اشاره به اصطلاحی است که امروز برای تسخیر داریم (مانند تسخیر کره ماه بوسیله مسافران فضایی) درست به نظر نمی‏رسد، زیرا در بعضی از آیات قرآن می‏خوانیم وَ سَخَّرَ لَکُمْ ما فِی السَّماواتِ وَ ما فِی الْأَرْضِ جَمِیعاً مِنْهُ [2]که نشان می‏دهد همه آنچه در آسمانها و همه آنچه در زمین است مسخر انسان است، در حالی که می‏دانیم مسافرت فضانوردان به همه کرات آسمانی قطعا محال است. آری در قرآن بعضی آیات دیگر داریم که ممکن است اشاره به این نوع تسخیر باشدنظیر آیه 33 سوره الرحمن که آمده است : :" ای جمعیت جن و انس! هر گاه به راستی می‏خواهید از مجازات و کیفر الهی برکنار مانید اگر می‏توانید از مرزهای آسمانها و زمین بگذرید، و از حیطه قدرت او خارج شوید، ولی هرگز قادر بر این کار نیستید مگر با نیرویی الهی، و چنین نیروی الهی نیز در اختیار شما نیست" (یا مَعْشَرَ الْجِنِّ وَ الْإِنْسِ إِنِ اسْتَطَعْتُمْ أَنْ تَنْفُذُوا مِنْ أَقْطارِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ فَانْفُذُوا لا تَنْفُذُونَ إِلَّا بِسُلْطانٍ). بعضی با توجه به جمله" لا تَنْفُذُونَ إِلَّا بِسُلْطانٍ" (نمی‏توانید بگذرید مگر با قدرت و نیرو) آن را اشاره به مسافرتهای فضایی بشر دانسته‏اند که قرآن شرط آن را داشتن سلطه علمی و صنعتی بر این کار دانسته است.

این احتمال نیز داده شده که هم ناظر به رستاخیز باشد، و هم ناظر به دنیا، یعنی نه در اینجا قادرید بدون قدرت در اقطار آسمان نفوذ کنید، و نه در آنجا، منتها، در اینجا وسیله محدودی در اختیار شما قرار دارد، اما در آنجا هیچ وسیله‏ای نیست.

بعضی نیز تفسیر چهارمی برای آن گفته‏اند که منظور نفوذ فکری و علمی در اقطار آسمانها است که با قدرت استدلال برای بشر امکان‏پذیر است.

ولی تفسیر اول از همه مناسبتر به نظر می‏رسد و مؤید آن بعضی از اخباری است که در منابع اسلامی در این زمینه نقل شده از جمله در حدیثی از امام صادق ع می‏خوانیم:" روز قیامت خداوند بندگان را در محل واحدی جمع می‏کند و به فرشتگان آسمان پائین وحی می‏فرستد فرود آیید، آنها که دو برابر جمعیت روی زمین از جن و انس هستند فرود می‏آیند، سپس اهل آسمان دوم که آنها نیز دو برابر همه می‏باشند فرود می‏آیند، و به همین ترتیب فرشتگان هفت آسمان فرود می‏آیند و همچون هفت حجابی گرداگرد انس و جن را احاطه می‏کنند، اینجاست که منادی صدا می‏زند: ای جمعیت جن و انس اگر می‏توانید از اقطار آسمانها و زمین بگذرید، اما هرگز نمی‏توانید جز با قدرت الهی و در اینجا می‏بینند اطراف آنها را هفت گروه عظیم از فرشتگان فرا گرفته‏اند (و راهی برای فرار از چنگال عدالت نیست) [3]جمع میان تفاسیر نیز امکان‏پذیر است.برای مطالعه بیشتر به تفسیر نمونه جلد 23 صفحه 147 به بعد مراجعه نمایید.

[1] سوره رعد/2و3

[2] جاثیه- 13

[3] " تفسیر صافی" صفحه 517، تفسیر مجمع البیان جلد 9 صفحه 205.


منبع: حوزه نت

افزودن دیدگاه جدید

.