اولین کسی که با تربت امام حسین مهر درست کرد و با آن نماز خواند که بود؟

آیه قرآنی

 اولین کسی که با تربت امام حسین مهر درست کرد و با آن نماز خواند که بود؟ هنگامی که سر امام حسین بر بالای نیزه بود چه آیاتی و از چه سوره قرآن تلاوت می فرمودند؟

پاسخ

یکی از نشانه‏های خشوع برای خدا این است که انسان بر خاک سجده کند و خود را در مقابل حق خوار و ناتوان بداند. و امام صادق علیه السّلام همین کار را می‏کرد و بر تربت امام حسین علیه السّلام سجده می‏نمود.[1] اما اینکه اولین کسی که اینکار را نموده آیا ایشان بوده اند یا کس دیگر، اطلاعی نداریم.

اما در مورد قسمت دوم سوال، با توجه به تفسیر قرآن، امام حسین(ع) این آیه را تلاوت فرمودند:

أَمْ حَسِبْتَ أَنَّ أَصْحابَ الْکَهْفِ وَ الرَّقِیمِ کانُوا مِنْ آیاتِنا عَجَباً-[2]

آیا چنان گمان می‏کنی که آنچه بر اصحاب کهف و رقیم از آیات ما گذشت شگفت‏انگیز بود؟» مورخان گفته‏اند که: چون یزید بن معاویه نواده پیامبر (ص)، حسین بن علی (ع) را کشت، سر او را بر بالای نیزه گذاشت و فرمان داد تا برای عبرت مردم آن را در شهرها بگردانند، و آن سر در این مسیر پیوسته همین آیه مبارکه را قراءت می‏کرد. آیا می‏دانی که چرا مخصوصا به تلاوت این آیه مبارکه ادامه می‏داد؟

شاید برای این معادله جهانی بود، و برای آن که مردمان از این دچار شگفتی نشوند که آن سر شریف قرآن می‏خواند.

بدین گونه آن سر مبارک به این امر اشاره می‏کند که جهان در ضمن معادله‏ای حکیمانه جریان می‏کند که یکی از جمله‏های آن حمایت کردن خداوند متعال از مظلومان و ستمدیدگان است، بدان جهت که یاری دادن به ستمدیدگان جزئی از آن معادله به شمار می‏رود که پروردگار ما سبحانه و تعالی در همه ابعاد جهان به جریان انداخته بوده است.

معنی این آیه آن است که: ای انسان! آیا چنان گمان می‏کنی که آنچه بر آنان گذشت چیزی عجیب و غریب است؟ هرگز چنین نیست.[3]

موفق باشید.

[1] . ارشاد القلوب-ترجمه سلگی، ج‏1، ص: 297

[2] . سوره الکهف (18): آیه 9

[3] . تفسیر هدایت، ج‏6، ص: 363

 منبع: حوزه نت

افزودن دیدگاه جدید

.