عذابهای مخصوص هر گناه چه میباشد. به طور مثال عذاب مخصوص دروغ در دنیا و آخرت بر اساس قران و احادیث و روایات چیست

 گناه دل را سیاه می کند و لذت مناجات و عبادت را از ذائقه روح انسان دور می کند چرا که معرفت حق تعالی با دل تاریک ممکن نیست.گناه آثار و پیامدهای خاصی هم در دنیا و هم در آخرت به همراه دارد و این غیر عذابهای دنیوی و اخروی هر گناه است. در قرآن و روایات اسلامی به بعضی از این امور اشاره شده است، به طور مثال دروغگو در قرآن ملعون خوانده شده است[۱]. پیامبر اکرم – صلی الله علیه وآله و سلم – می فرماید: از دروغ بپرهیز زیرا که روی دروغگو را سیاه می کند[۲]. بعضی از آثار دروغگویی از این قرار است:
– دروغگو بواسطه دروغ بوی دهانش در قیامت گندیده است.
– حَمَله عرش (ملائکه مقربین) دروغگو را لعنت می کنند.
– دروغ خراب کننده ایمان است.
– خداوند دروغگو را هدایت نمی کند.
– دروغ صاحبش را هلاک می کند.
– دروغ سبب گرفته شدن صورت انسانی از دروغگو است. و …[۳]
دروغگو به عذاب مخصوصی معذب می باشد. رسول خدا – صلی الله علیه و آله و سلم – در ضمن مشاهدات خود در شب معراج می فرماید: دیدم مردی را که بر پشت خوابانیده شده و دیگری بر سرش ایستاده و در دستش مانند عصایی از آهن که سرش کج باشد، بود. پس بر یک طرفش  می آمد و با آنچه در دستش بود بر رویش می زد، از طرف دهان تا قفایش را قطعه قطعه می کرد و همچنین به بینی و چشمش می زد تا قفای آن، آن گاه به طرف دیگرش می آمد و همین کار را تکرار می کرد و هنوز از این طرف فارغ نشده، طرف دیگر صحیح و به حال اول بر می گشت و با او همان کار اول را می کرد.
پرسیدم علت عذاب این شخص چیست؟ به من گفتند: این مردی است که صبح که از خانه اش بیرون می رود، دروغی می گوید که زیانش به آفاق می رسد و تا روز قیامت با او چنین عذابی می کنند.[۴]
برای آگاهی بیشتر از آثار و تبعات دروغ و همچنین عذابهای دنیوی و اخروی سایر گناهان به کتاب گناهان کبیره، تألیف شهید محراب آیت الله سید عبد الحسین دستغیب،میزان الحکمه، تألیف حجه الاسلام و المسلمین محمد محمدی ری شهری  مراجعه نمایید.
 

[۱] . ان لعنه الله علیه ان کان من الکاذبین (سوره ۲۴ آیه ۷)

[۲] . گناهان کبیره، شهید آیت الله دستغیب، صفحه ۲۸۴

[۳] . همان، صفحه ۲۸۶

[۴] . همان، صفحه ۲۸۷

منبع: حوزه نت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.