منظور از خلفای راشدین در کتاب معراج السعادة چیست ؟

معراج السعاده

 پاسخ اجمالی:ملا احمد نراقی فرزند ملامهدی نراقی از عالمان معاصر شیعه بوده، و منظور ایشان در کتاب معراج السعادة از خلفای راشدین، جانشینان پیامبر (ص) یعنی امامان معصوم هستند.
 
پاسخ تفصیلی:برای روشن شدن مطلب توجه به نکاتی ضروری به نظر می رسد:
1. گفتنی است که کتاب "معراج السعادة" اثر ملا احمد نراقی، در واقع ترجمۀ کتاب "جامع السعادات" است. کتاب جامع السعادات اثر مرحوم ملا مهدی نراقی (پدر) است. این کتاب یکی از با ارزش ترین کتاب ها در علم اخلاق است که از گذشته تاکنون به عنوان یکی از متون اخلاقی در حوزه های علمیه شیعه از سوی علمای اخلاق تدریس می شود.
2. نراقیین (پدر و پسر) از عالمان معاصر شیعه بوده اند، و دارای آثار زیادی در فقه، اصول، فلسفه و ...، هستند که "جامع السعادات" و "معراج السعادة"، از جملۀ آنها است.
3.  اما در باره سؤال، آنچه در کتاب "جامع السعادات" آمده، چنین است: "او لا یستحیی من علام الغیوب أن ینصب نفسه قدوة لامة سید الرسل (صل الله علیه و آله و سلم) و یحل محل رسول الله (صل الله علیه و آله و سلم) و اوصیائه الراشدین (علیهم السلام) و ینوب عنهم...".[1] و آیا چنین شخصی از حضرت علام الغیوب حیا نمی کند که خود را مقتدای امت سید پیغمبران می کند و در جای رسول خدا و خلفای راشدین او می ایستد و نیابت ایشان را می کند ... .[2]
بدیهی است با توجه به متن کتاب قطعاً منظور ایشان از اوصیای رسول الله، ائمه هدا و امامان معصوم هستند. اما این که در ترجمه کلمه "اوصیائه الراشدین" به خلفای راشدین ترجمه شده است، که به ذهن می رسد منظور خلفای راشدین یعنی چهار خلیفه معروف باشند که قطعاً این گونه نیست.
4. شاید بدین جهت کلمۀ "اوصیائه الراشدین" به خلفای راشدین ترجمه شده است که مخاطب کتاب تمام مسلمانان هستند و نماز جماعت از آداب و دستورات اسلام است و امام جماعت هم در مذهب شیعه و هم در اهل سنت به نماز می ایستد، بنابراین با این واژه، مرادش تمام ائمه جمعه اعم از اهل سنت و شیعه باشند.


[1] نراقی، مهدی، جامع السعادات، ج 2، ص 507، قم، انتشارات اسماعیلیان، چاپ هفتم، 1379.

[2] نراقی، احمد، معراج السعادة، ص 683، تهران، انتشارات امین و رشیدی.

منبع: حوزه نت

افزودن دیدگاه جدید

.