تشخیص عشق از هوس

0 22

عشق واقعی به زمان نیاز دارد و یک‌شبه اتفاق نمی‌افتددر زیر به سه چیزی اشاره می‌کنیم که اکثر افراد آنها را با عشق اشتباه می‌گیرند.

 

شهوت

شهوت حسی است که معمولاً با عشق در نگاه اول اشتباه گرفته می‌شود. حس شدید و ناگهانی جذب شدن به سمت کسی است که او را خوب نمی‌شناسید. به این دلیل با عشق اشتباه گرفته می‌شود که جاذبه آن بسیار زیاد است.

احساساتی که با شهوت در فرد ایجاد می‌شود، واقعی به نظر می‌رسد اما برمبنای خیال است. برای اینکه عاشق کسی باشید، باید او را خوب بشناسید اما خیلی‌ها بااینکه برای هم کاملاً غریبه هستند، در دام شهوت گرفتار می‌شوند. چیزی که در شهوت افراد را اسیر خود می‌کند، خیال این است که چه خواهد شد و فرد در آن هیجان گم می‌شود.

این افراد که شدیداً گرفتار جاذبه فیزیکی شده‌اند به هیچ وجه نمی‌توانند از هم دور شوند. مدام به هم فکر می‌کنند و همیشه درمورد هم حرف می‌زنند. شهوت احساسی شاد است که با شور و جاذبه همراه می‌شود. اگر درمورد اینگونه مسائل کم‌تجربه هستید، احتمال اینکه شهوت را با عشق اشتباه بگیرید بسیار زیاد است.

تفاوت عشق با شهوت دقیقاً مثل تفاوت روز و شب است. شهوت در مراحل اولیه یک رابطه اتفاق می‌افتد که افراد هنوز خوب همدیگر را نمی‌شناسند. شهوت برمبنای خیال پایه‌گذاری می‌شود و خیال و واقعیت هیچوقت با هم جور نمی‌آید.

بااینکه جاذبه جسمی یکی از مولفه‌های اصلی هر رابطه عاشقانه است، اما عشق فقط به آن محدود نمی‌شود. اگر رابطه‌ای فقط بر مبنای جاذبه فیزیکی باشد، پس بر مبنای شهوت است. اینکه واقعاً عاشق همدیگر باشید زمان می‌برد و فقط نمی‌تواند بر پایه جذابیت فیزیکی باشد.
هوس در روایات

الإمامُ علیٌّ علیه السلام : العَقـلُ صاحِبُ جَیـشِ الرَّحمنِ ، و الهَوى قائدُ جَیشِ الشَّیطانِ ، و النَّفسُ مُتَجاذِبَهٌ بَینَهُما ، فأیُّهُما غَلَبَ کانَت فی حَیِّزِهِ .
امام على علیه السلام : خرد، سردار سپاه رحمان است و هوس، فرمانده لشکر شیطان و هر یک نفس را به سوى خود مى کشاند. پس، هر کدام پیروز شود، نفْس در طرف او قرار مى گیرد.غرر الحکم : ۲۰۹۹.
 
عنه علیه السلام : العَقلُ و الشَّهوَهُ ضِدّانِ ، و مُؤَیِّدُ العَقلِ العِلمُ ، و مُزَیِّنُ الشَّهوَهِ الهَوى ، و النَّفسُ مُتَنازِعَهٌ بَینَهُما ، فأیُّهُما قَهَرَ کانَت فی جانِبِهِ .
امام على علیه السلام : خرد و شهوت دو دشمنند. یاورِ خرد، دانش است و آراینده شهوت، هوس. میان این دو بر سر نفْس کشمکش است و هر کدام چیره شود، نفس در جانب او قرار مى گیرد.غرر الحکم : ۲۱۰۰.

رسول اللّه صلی الله علیه و آله : مَن کانَ أَکثَرُ هَمِّهِ نَیلَ الشَّهَواتِ نُزِعَ مِن قَلبِهِ حَلاوَهُ الإِیمانِ .
پیامبر خدا صلی الله علیه و آله : آن که بیشتر همّتش رسیدن به هوس ها باشد ، شیرینى ایمان از دلش کَنْده مى شود .تنبیه الخواطر : ج ۲ ص ۱۱۶ .

رسولُ اللّه ِ صلى الله علیه و آله : ما تَحَت ظِلِّ السَّماءِ مِن إلهٍ یُعبَدُ مِن دُونِ اللّه ِ أعظَمَ عِندَ اللّه ِ مِن هَوىً مُتَّبَعٍ .
پیامبر خدا صلى الله علیه و آله : در زیر این آسمان ، هیچ معبودى که به جاى خداوند پرستیده شود، نزد خدا منفورتر از هواى نفْس نیست.الدرّ المنثور : ۶/۲۶۱.

الإمامُ علیٌّ علیه السلام  الجاهِلُ عَبدُ شَهوَتِهِ .
امام على علیه السلام : نادان، بنده شهوت خویش است.غرر الحکم : ۴۴۹.

الإمام علی علیه السلام : کَم مِن شَهوَهِ ساعَهٍ أورَثَت حُزنا طَویلاً .
امام على علیه السلام : چه بسا یک ساعت هَوسرانى که اندوهى طولانى به جاى مى گذارد!الکافی : ج ۲ ص ۴۵۱ ح ۱ .

عنه علیه السلام : إیّاکُم وغَلَبَهَ الشَّهَواتِ عَلى قُلوبِکُم ؛ فَإِنَّ بِدایَتَها مَلَکَهٌ ، ونِهایَتَها هَلَکَهٌ .
امام على علیه السلام : از غلبه کردن شهوت بر دل هایتان بپرهیزید؛ چرا که آغازش پادشاهى و پایانش تباهى است .غرر الحکم : ح ۲۷۴۶ .

 علیه السلام : الهَوى صَبوَهٌ .
امام على علیه السلام : هوس، جهالت جوانى است. غرر الحکم : ۱۴۲.

علاقه وسواسی

علاقه وسواسی معمولاً به این دلیل با عشق اشتباه گرفته می‌شود که مردم معمولاً احساسات بی اساس خود را تحلیل منطقی می‌کنند. آنها تصور می‌کنند که اگر فردی مدام در ذهنشان است پس حتماً عاشقش هستند. علاقه وسواسی شبیه به شهوت است اما خیلی از آن گمراه‌کننده‌تر و مخرب‌تر. بااینکه شهوت وقتی افراد کم‌کم با هم آشنا می‌شوند، محو شده و از بین می‌رود اما علاقه وسواسی همچنان می‌ماند.

هرچه زمان و تلاش بیشتری را صرف یک علاقه وسواسی ناسالم کنید، این علاقه بیشتر و بیشتر خواهد شد. افرادیکه گرفتار این حس می‌شوند معمولاً تا جایی پیش می‌روند که کم‌کم خودشان را فراموش می‌کنند. از دست دادن هویت فردی چرخه شومی از رفتار ایجاد می‌کند که باعث می‌شود فرد بیشتر و بیشتر به طرف‌مقابل خود وابسته شده و خود را نابود کند.

حتی عشق یکطرفه هم می‌تواند به علاقه وسواسی تخریب‌کننده تبدیل شود. وقتی فردی باور دارد در رابطه‌ای است که اصلاً وجود ندارد، یا فردی انرژی بیشتری را نسبت به دیگری در رابطه صرف می‌کند، پایه و اساس علاقه وسواسی شکل می‌گیرد.

عشق واقعی به افراد کمک می‌کند رشد کنند اما علاقه وسواسی تضعیف‌کننده است. اگر تصور می‌کنید خودتان را گم کرده‌اید، اگر همیشه سعی دارید طرفتان را خوشنود کنید درحالیکه او مثل شما رفتار نمی‌کند. و اگر می‌بینید که همه تصمیمات زندگی‌تان را براساس احساسات و نیازهای آن فرد می‌گیرید، احتمالاً گرفتار علاقه وسواسی شده‌اید.

روابط برگشتی

رابطه برگشتی رابطه‌ای است که خیلی زود بعد از تمام شدن یک رابطه دیگر شروع می‌شود. چنین روابطی ندرتاً براساس عشق هستند و افراد برای از بین بردن حس تنهایی بعد از تمام شدن رابطه قبلی به سراغ آن می‌روند.

رابطه برگشتی به این دلیل حسی شبیه به عشق دارد که فردی که آن را تجربه می‌کند، دوست دارد عاشق باشد. آنها به امن بودن در یک رابطه عاشقانه عادت کرده‌اند و دوست دارند دوباره آن امنیت را احساس کنند. خودشان را متقاعد می‌کنند که عاشق هستند درحالیکه درواقعیت امنیت و راحتی رابطه قبلی را از دست داده‌اند.

اگر یک رابطه قدیمی مدام جلو پیشرفت یک رابطه جدید را می‌گیرد می‌تواند به این معنا باشد که آن رابطه درحال برگشتن است. وقتی کسی درگیر برگشت رابطه شده است، به طور کامل رابطه قبلی را تمام نکرده است. هنوز هم سعی در حل مسائل و مشکلات حل‌نشده رابطه قبلی دارد. روابط برگشتی حسی شبیه به عشق دارند اما هنوز تحت‌تاثیر احساسات ناراحت‌کننده رابطه قبلی است.

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.