اینجانب دچار ریا هستم. چگونه می توانم این بلا را از خود دور نمایم؟

0 49

 ریا در مقابل اخلاص و به معنی انجام کار و عبادت برای غیر خداست. [i]زیرا محو کننده ارزش و پاداش اعمال انسان است و در روایات ما از ریا به عنوان شرک خفی تعبیر شده است. [ii]

همه ما انسان ها، کارهایی را که انجام می دهیم برای رسیدن به نتیجه و اثر و پاداش آن انجام می دهیم و اگر دوست داریم که دیگران از کارهای ما با خبر شوند، این است که فکر می کنیم آنها می توانند اجر و پاداش و فایده ای به ما برسانند.

اگر انسان به این نکته توجه داشته باشد که تنها این خداوند متعال است که غنی و بی نیاز است و هر چه که غیر اوست همگی به او نیازمند هستند؛ از خود چیزی ندارند و اگر چیزی دارند خداوند به آنها بخشیده است!

اگر انسان متوجه باشد که همه چیز و همه کس در حال فنا و نابودی است و تنها ذات پروردگار است که فنا ندارد، حاضر نخواهد شد که برای غیر خدا کاری انجام دهد! و اعمال خود را با اخلاص تمام برای خداوند انجام خواهد داد.

البته این مطالب را همه می دانند، اما آن چه که می تواند تاثیر داشته باشد و ریا را از بین ببرد و اخلاص را در سراسر زندگی، و در اعمال و عبادات و حتی نیت ما جاری سازد، یقین است. یقین به اینکه غنی حقیقی، قدرت حقیقی، ارزش واقعی، زنده واقعی و… خداوند متعال است و همه چیز غیر از او موجوداتی هستند ضعیف و نیازمند و آنچه را دارند خداوند به آنها بخشیده است.

اگر چنین یقینی در زندگی ما پیدا شد، دیگر ریا جایی در زندگی ما نخواهد داشت. مخصوصا اگر یقین داشته باشیم که ریا نابود کننده کارهای خوب ماست!

پس برای از بین بردن ریا، باید به دو نکته یقین پیدا کنیم:

۱- ریا نابود کننده اعمال انسان است و باعث می شود که خداوند اعمال ما را بدون پاداش بگذارد.

۲- کسی جز ذات پروردگار، قدرت و توانایی و غنایی ندارد تا بتواند پاداش کارهای ما را بدهد.

[i] – نراقی، جامع السعادات، ج ۲، ص ۲۵۹.

[ii] – محمدی ری شهری، میزان الحکمه، ج ۴، ص ۲۷، روایات ۶۷۹۲ به بعد.

منبع: حوزه نت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.