چرا دین اسلام طلاق را منع نکرده است و آن را حلال دانسته است؟

0 18

خداوند انسانها را آفریده است تا پله های ترقی را طی کرده و به تکامل برسند و به همین منظور امکاناتی که لازمه این راه است را در اختیار او قرار داده است که یکی از آنها تشکیل خانواده می باشد و هم چنین خداوند همسر را مایه آرامش قرار داده است.

ولی گاهی هدف فوق تحقق پیدا نمی کند یعنی یک خانواده که مایه تکامل است در اثر اختلافاتی که در خانواده به وجود می آید نه تنها رو به تکامل نمی رود بلکه سیر نزولی را در پیش می گیرد، در یک چنین مواردی اسلام اجازه ی جدایی بین مرد و زن را داده است تا گناهانی که در اثر اختلافات خانوادگی به وجود می آید نظیر: فحاشی و زد و خورد از بین برود.

نکات قابل ذکر این که:

۱- اسلام گرچه طلاق را حلال کرده است ولی در متون اسلامی از آن به عنوان مبغوض ترین حلال خداوند تعبیر شده است.

۲-گاهی امکان ادامه ی زندگی اصلاً وجود ندارد، اختلافات زن و شوهر به حدی است که حتی یک روز آرامش در خانواده حاکم نمی شود، یا در اثر نفرت یکی از زوجین و یا سوء رفتار یکی از زوجین، ادامه ی زندگی غیر ممکن می شود که در این صورت خانه تبدیل به جهنمی از عذاب برای زوجین می شود در چنین مواردی جدایی تنها راه حل بلکه بهترین راه حل است. و چه بسا الزام کردن آنان به ادامه ی زندگی مفاسد غیر قابل جبرانی را به دنبال داشته باشد.

۳- ازدواج قراردادی است که زوجین خود را متعهد به یک سری تعهداتی می کنند و در صورت عدم پایبندی یکی از زوجین به تعهدات زناشویی، این قرارداد قابل فسخ است.

منبع: حوزه نت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.