آیا می شود بدون اعتقاد به ائمه سلوک داشت؟

0 23

۱. با توجه به اینکه صراحتاً حضرت رسول اکرم(ص)، ائمه اطهار (ع را به عنوان جانشینان خود و به عنوان عالمان و مرجع علمی و دینی معرفی نموده اند [طبق نقل اهل سنت و شیعه] و به طرق عقلی و نقلی ثابت شده که این بزرگواران انسانهای کامل و به خصوصیات انسانها و راههای تکامل و وصول آنها به حق تعالی، مرشدان واقعی هستند. قطعاً طی طریق و سلوک بدون همراهی و استمداد آن بزرگواران و وصول به حضرت حق بدون  راهنمائیها و ارشادات آن معصومین غیر ممکن است و بی چراغ و روشنائی در تاریکی قدم برداشتن است.

۲. معرفت از موارد ذات التشکیک است نه متواطی، یعنی ذومراتب است. آنچه که بدون ولایت اولیاء کامل خداوند در معرفت حاصل می شود، نمی تواند معتبر و قابل اتکال باشد. ولی مراتب عالی و کامل آن جز با دستگیری و هدایت اولیاء کامل الهی یعنی ائمه اهل البیت علیهم السلام میسور نیست.

۳. ائمه اهل البیت علیهم السلام هم، ولی از نوع والیان هستند و هم ولی از نوع اولیاء و بلکه کاملترین اولیاء هستند و به تعبیر دیگر هم ولایت تشریعی دارند و هم ولایت تکوینی. ولایت تکوینی آنان قائم به شخص و غیر قابل غصب یا واگذاری است و براساس این شأن تکوینی، هدایت باطنی اعمال و دیگر شئون معنوی انسانها و کمال بخشی به اعمال انسانها به عهده آنان است و کسانی که اعتقاد و ارتباط با آن بزرگواران نداشته باشند، ضمن آنکه ایمان آنان کامل نیست از مراحل عالی معرفت هم محروم هستند.

منبع: حوزه نت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.