جواز ازدواج دختر ۹ ساله با یک مرد بزرگتر از خودش را در حال کنونی با در نظر گرفتن مصالح چگونه می شود توجیه کرد؟

0 17

آنچه که در احکام اسلام بیان شده، این است که سن بلوغ دختران و ابتدای جواز عمل زناشویی با همسر پایان ۹ سالگی است. ولی به این معنی نیست که شوهر، بدون توجه به سایر شرایط و به محض اینکه سن همسرش ۹ سال کامل شد می‏تواند با او آمیزش جنسی داشته باشد. بلکه مراد این است که یکی از شرایط جواز زناشویی با همسر ۹ سال تمام داشتن اوست، به اضافه داشتن شرایط دیگر مخصوصا توانایی و قدرت بدنی دختران ۹ ساله که با توجه به شرایط آب و هوایی و جغرافیایی و …. در زمان­های مختلف متفاوت است.

توضیح اینکه یکی از شرایطی که اسلام در باره جا آوردن اعمال و مسائل شرعی از جمله ازدواج بسیار بر آن تأکید دارد شرط سلامتی و نداشتن ضرراست، این شرط تا آنجا اهمیت دارد که اسلام می‏فرماید عبادات واجب نظیر روزه در جایی که حتی فردی احتمال ضرر بدهد نه تنها بر او واجب نیست بلکه بر او حرام است. مثلا درباره وضو می‏فرماید اگر وضو برای شما ضرر داشت باید تیمم کنید.

وقتی که اسلام انجام عبادات واجب را چنانچه ضرری داشته باشند حرام می‏داند، چطور ازدواج و عمل زناشویی را که به حکم اولی امری غیر واجب است، در صورتیکه برای یکی از طرفین ضرر داشته باشد اجازه می‏دهد؟

روشن است که یکی از شرایط موکد اسلامی در چنین اعمال این است که مستلزم ضرر نباشد.

لازم به ذکر است اگر اسلام اجازه پدر را در ازدواج دختر شرط می‏داند، از این جهت است که پدر مهربانترین و نزدیکترین فرد به دختر خود می‏باشد و طبیعتا تا ازدواجی به مصلحت فرزندش نباشد آنرا اجازه نخواهد داد، یعنی اذن پدر در حقیقت یک فیلتر برای جلوگیری از ضرر و زیان و فساد احتمالی می‏باشد. و اگر در موردی پدری مصالح دختر خود را رعایت نکند و یا برخلاف آن عمل نماید،اجازه و عدم اجازه او هیچ اثری نخواهد داشت و اینجا حاکم شرع باید برای او مصلحت اندیشی نماید.

اینها از نقاط مثبت احکام اسلام است که در وضع احکام به تمامی جوانب نظر دارد و با دقت نظر معلوم می‏شود که اسلام چیزی را فروگذار نکرده است.

منبع: حوزه نت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.