لطفاً در مورد آیه ای که درباره استراق سمع اجنه صحبت می کند توضیح دهید.

درباره استراق سمع جنیان، قرآن می­فرماید: « إِنَّا زَیَّنَّا السمَاءَ الدُّنْیَا بِزِینَةٍ الْکَوَاکِبِ*وَ حِفْظاً مِّن کلّ‏ِ شیْطنٍ مَّارِدٍ*لا یَسمَّعُونَ إِلی الْمَلا الأَعْلی وَ یُقْذَفُونَ مِن کلّ‏ِ جَانِبٍ [i] ما آسمان نزدیک [= پایین‏] را با ستارگان آراستیم، تا آن را از هر شیطان خبیثی حفظ کنیم ! آنها نمی‏توانند به (سخنان) فرشتگان عالم بالا گوش فرادهند، (و هرگاه چنین کنند) از هر سو هدف قرارمی‏گیرند ! .»

 نظیر همین مطلب در سوره جن نیز آمده است که خداوند سخن جنینان را چنین نقل می فرماید: «وَ أَنَّا کُنَّا نَقْعُدُ مِنهَا مَقَعِدَ لِلسمْع  فَمَن یَستَمِع الاَنَ یجِدْ لَهُ شهَاباً [ii] و اینکه ما پیش از این به استراق سمع در آسمانها می‏نشستیم؛ امّا اکنون هر کس بخواهد استراق سمع کند، شهابی را در کمین خود می‏یابد ! »

نتیجه اینکه جنیان و شیاطین نمی­توانند از اخبار غیبی که بر عالم زمینی پوشیده است مانند حوادثی که در آینده در زمین رخ می­دهد و اسرار پنهانی، اطلاع پیدا کنند.

البته ظاهر همین آیه و پاره­ای از روایات این است که ممنوعیت کامل جنیان و شیاطین از گوش دادن به عالم فرشتگان، مقارن بعثت رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله اتفاق افتاده است.

[i] – سوره صافات آیات 6 تا 8.

[ii] – سوره جن آیه 9.

منبع: حوزه نت