آیا خوردن نان مقدس حرام است؟

پرسش
آیا خوردن نان مقدس حرام است؟ من در کتاب های اسلامی خواندم که خوردن غذاهایی که اسم غیر خدا بر آن خوانده شده باشد، جائز نیست. آیا چنین چیزی درست است؟

پاسخ اجمالی

۱. طبق فتوای بعضی از فقیهان معاصر: خوردن آب و غذایی کفار اهل کتاب در صورتی که تماس با بدن و دست آنها داشته باشد، نجس و حرام است.

البته برخی دیگر از مراجع تقلید (آیه الله تبریزی، آیه الله فاضل لنکرانی، آیه الله وحید خراسانی و …)،[۱] می فرمایند:

پیروان ادیان آسمانی (یهود و مسیحیت)، طهارت ذاتی بدن دارند و به غیر از گوشت حیواناتی که ذبح می کنند، سایر غذاهایشان پاک است، مگر آن که با نجاست دیگری مثل خون یا شراب، تماس داشته باشد[۲].

۲. خوردن “نان مقدس کلیسا” نیز تابع نظر فقهی است که قبلا بیان کردیم. مگر اینکه عناوین ثانویه ای مطرح گردند مثلا گرفتن نان از دست مبلغ مسیحی و… ترویج و تأیید عملی بدعت و باطل محسوب شود[۳]، یا تذلل مسلمین را در پی داشته باشد، یا گرایش به آداب و رسوم مسیحیت (به عنوان آئینی تحریف شده)، موجبات سستی اعتقادی در فرد مسلمان را فراهم کند که در این موارد از باب حکم ثانوی خوردن نان، حرام خواهد شد.

۳. آنچه در آیه ۱۱۹سوره انعام [۴]بیان شده است، مربوط به ذبیحه (حیواناتی که ذبح می شوند) است و شامل همه ی غذاها نمی شود؛ یعنی شما اگر بخواهید از گوشت گاو یا گوسفند بخورید باید این حیوان به وجه شرعی ذبح شده باشد و یکی از شرایط ذبح شرعی این است که در وقت ذبح باید نام خدا بر روی آن برده شود و آن گاه ذبح شود پس برای خوردن غذاهای غیر گوشتی چنین شرطی وجود ندارد.[۵]

[۱] ر.ک: توضیح المسائل مراجع یاد شده، باب طهارت، نجاسات و تعداد آنها، نجاست کافر ؛ الاحکام الواضحه، آیه الله فاضل، ص۹۵، المسائل المنتخبه، آیه الله سیستانی، ص۹۳.

[۲] نان مقدس نوعا با شراب مخلوط می شود.

 [3]در تعالیم اسلامی تأکید شده تا از ارتباط با بدعت آوران اجتناب کنیم.

حضرت علی (ع) فرمود: « هر که با بدعت آوران، ارتباط و پیوند برقرار کند، و او را احترام نماید؛ بی تردید در انهدام اسلام گام برداشته است قَالَ عَلِیٌّ ع مَنْ مَشَى إِلَى صَاحِبِ بِدْعَهٍ فَوَقَّرَهُ فَقَدْ سَعَى فِی هَدْمِ الْإِسْلَامِ»، من لا یحضره الفقیه، ج۳، ص۵۷۲.

منبع: اسلام کوئست نت

 

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.