آیا به پس انداز حساب قرض الحسنه مسکن خمس تعلق می گیرد یا نه؟

0 17

پرسش
جوانی ۲۶ ساله هستم قصد ازدواج دارم تازه شروع به کار کرده ام می خواهم مبلغ ۹ میلیون تومان در بانک مسکن بگذارم تا وام بگیرم ولی وام گرفتن مشروط است به این که این مبلغ ۱ سال در حساب بماند با وضعیت موجود تورم آیا طبق نظر مراجع تقلید به این پول خمس تعلق می گیرد؟

پاسخ اجمالی

مقام معظم رهبری در پاسخ به این سؤال که: شخصى خانه‏اى براى سکونت ندارد و براى خرید مسکن یا تهیه ما یحتاج زندگى، مالى را پس‏انداز کرده است، آیا این مبلغ خمس دارد؟ فرمودند: مال پس انداز شده از منفعت کسب اگر براى تأمین هزینه‏هاى زندگى باشد، سر سال خمسى، خمس دارد مگر این که پس انداز براى تهیّه لوازم ضرورى زندگى و یا تأمین هزینه‏هاى لازم باشد که در این صورت اگر بعد از سال خمسى در آینده نزدیک (مثلًا دو سه ماه پس از سال خمسى) در راه‏هاى مذکور مصرف شود، خمس ندارد [۱] .

بنابر این طبق نظر ایشان، به پس انداز حساب قرض الحسنه مسکن شما، در صورتی که از منفعت کسب تان باشد و بعد از سال خمسی در آینده نزدیک جهت مسکن مصرف نکنید خمس تعلق می گیرد. [۲]

همچنین آیات عظام تقلید، در پاسخ به این پرسش که، آیا به پولی که جهت گرفتن وام مسکن، در بانک گذاشته می شود و چندین سال از آن می گذرد، خمس تعلق می گیرد؟ فرموده اند:

امام راحل (ره)، خامنه ای، سیستانی، تبریزی (ره)، مکارم و وحید: آری، خمس دارد. [۳]

فاضل (ره)، بهجت و نوری: اگر برای تهیه خانه مورد نیاز، راهی جز این ندارد، به پول پس انداز شده خمس تعلق نمی گیرد. [۴]

صافی: اگر خانه مسکونی در حال حاضر مورد نیاز او و در شأنش باشد و راهی جز طریق مذکور ندارد، به آن خمس تعلق نمی گیرد. [۵]

توجه به این نکته در پایان ضروری است: مراجعی که معتقدند پول مزبور خمس ندارد، فرموده اند چنان چه در آینده، صرف خرید منزل نشود، خمس آن را باید بدهد.

[۱]    توضیح المسائل مراجع، ج‏۲، ص: ۷۹، سؤال۹۰۹.

[۲]     نک: نمایه: خمس پس انداز ، شماره ی ۶۹۶ (سایت: ۷۴۴).

[۳]    مکارم، استفتائات، ج ۲، س ۵۳۳؛ تبریزی، استفتائات، س ۸۸۹؛ خامنه ای، اجوبه س ۹۰۸؛ سیستانی، sistani.org ، خمس، ش ۱۰؛ دفتر: امام و وحید.

[۴]    فاضل، جامع المسائل، ج ۱، س ۶۷۷؛ بهجت، توضیح المسائل، م ۱۳۹۱؛ نوری، استفتائات، ج ۲، ص ۳۲۸.

[۵]    صافی، جامع الاحکام، ج ۱، س ۷۰۶.

منبع: اسلام کوئست نت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.