سند مصحف حضرت فاطمه(س) چیست؟ ممکن است سند آن را بیان فرمایید؟

0 17

۱- مصحف حضرت فاطمه(س) از مسلمات در نزد شیعه است و در کتب حدیث از آن سخن به میان آمده است و همین طور در کتب اعتقادی و غیر آن هم بحث می شود.

اما بحث در مورد سند آن در ضمن مطالب ذیل روشن می شود:

الف- ما عقیده داریم که طبق قاعده و حدیث، سلسله الذهب(سلسله طلایی) هر کدام از ائمه علیهم السلام از ائمه پیشین خود نقل می کنند تا این سند به امیرالمؤمنین و از او به پیامبر(ص) و از پیامبر(ص) به جبرئیل و از جبرئیل به حضرت حق جل و اعلی می رسد. و با این حساب هر امامی به پیامبر(ص) و خدا وصل است، کأنه خود خداوند یا پیامبر اکرم(ص) آن حدیث را نقل کرده است.

ب – بسیاری از کتب روایی ما این حدیث را به طریق قطعی از اصحاب ائمه علیهم السلام برای ما نقل کرده اند مثل کتاب کافی مرحوم کلینی و غیر آن.

ج – وقتی روایتی صحیح در این کتب مشاهده کردی معنایش آن است که تمام رجال این سند، امامیه و موصوف به وثاقت هستند.

د – حال این سؤال را طرح می کنیم که آیا روایت صحیح و درستی یافت می شود که این مصحف فاطمه(س) را بیان کرده و تأیید کرده باشد؟ جواب ما این است که آری روایت صحیح که به صحیحه ابن عبیده الحدء معروف است و از امام صادق(ع) نقل کرده است. [۱] واین روایت برای تأیید مصحف حضرت فاطمه زهرا(س) کافی است این در حالی است که اخبار دیگری این روایت را تأیید می کنند. مثلاً حماد بن عثمان از امام صادق(ع) این را نقل کرده است [۲] و همین طور ابی حمزه از امام صادق(ع) نقل کرده است [۳] و عفیه بن مصعب از امام صادق(ع) نقل کرده است [۴] و روایات دیگر، که کم هم نیستند.

[۱] کافی، ج ۱ ص ۲۴۱.

[۲] کافی، ج ۱ ص ۲۴۰.

[۳] بصائر الدرجات، ص ۱۵۰.

[۴] بحارالأنوار، ج ۲۶ص۳۸ .

منبع: حوزه نت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.