ممکن است در مورد عقد دائم و موقت و احکام و شرائط مربوط به آن توضیح دهید؟

0 27

عقد ازدواج بر دو نحو است:۱. عقد دائم ۲. عقد موقت.صیغه هر یک از این دو یا توسط وکیل اجرا می شود و یا توسط طرفین بدون وکالت و یا این که یکی از طرفین مستقیما و دیگری با وساطت وکیل.

الف) عقد دائم

۱- در صورتی که عقد را اصالتا هر دو نفر یعنی زوج و زوجه می خوانند ابتدا زوجه باید بگوید( انکحتک نفسی علی الصداق المعلوم ) و بعد زوج بلافاصله بگوید ( قبلت النکاح لنفسی علی الصداق المعلوم)

۲- در صورتی طرفین اجراء عقد را به یک وکیل وگذارده اند ابتدا وکیل از طرف زوجه می گوید( انکحت موکلتی، لموکلی علی الصداق المعلوم ) و بعد بلافاصله از طرف زوج می گوید ( قبلت النکاح لموکلی علی الصداق المعلوم )

۳- در صورتی که هر یک از زوج و زوجه برای خود وکیلی دارند یعنی الفاظ باید از طرف وکیل هر یک با رعایت ترتیب گفته شده اجرا می شود.

ب) عقد موقّت:

۱. در صورتی که هر دو نفر یعنی زوج و زوجه اصالتا صیغه را اجرا می کنند ابتدا زوجه می گوید ( متعتک نفسی فی المده المعلومه علی المهر المعلوم ) و بعد زوج می گوید( قبلت التمتیع و المتعه لنفسی فی المده المعلومه علی المهر المعلوم )

۲. و در صورتی که صیغه عقد منقطع وکالت اجرا می شود وکیل ابتدا از جانب زوجه می گوید ( متعت موکلتی لموکلی فی المده المعلومه علی المهر المعلوم ) و بعد از جانب زوج می گوید( قبلت التمتیع و المتعه لموکلی علی المهر المعلوم )

۳. و در صورتی که هر یک وکیلی جداگانه گرفته اند همین الفاظ را با رعایت ترتیب و عدم فاصله از جانب وکیلها اجرا می شود.

تذکر چند نکته ضروری به نظر می رسد:

۱- این که اکثر علماء و فقها اجازه پدر و یا جد پدری را در عقد نکاح شرط می دانند البته برای دختر  باکره، اما زنی که قبلا شوهر کرده و الان نداشته باشد و در عده هم نباشد خود می تواند تصمیم بگیرد و نیازی به اجازه کسی نیست.

۲- قبل از اجراء عقد رضایت طرفین نسبت به اصل ازدواج و اعطاء وکالت باید محرز گردد.

۳- طرفین باید به تمامی اجزاء مانند مقدار مهر و در عقد موقت زمان و مقدار مهر کاملا آگاه باشند.

۴- در صورتی که از توانائی اجراء صیغه عاجزید این کار را به اهلش واگذار نمائید.

۵- در صورتی که صیغه را خودتان اجرا می کنید خوب است به زبان فارسی هم جاری شود و البته اجرا صیغه فقط به زبان فارسی کفایت نمی کند. [۱]

 [1] برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط ازدوج دائم و موقت و نحوه اجراء صیغه و احکام آن به رساله توضیح المسائل مراجع ، احکام و دستور خواندن عقد ، ص ۳۸۱ مراجعه نمائید. با توجه به اختلاف نظر مراجع تقلید در بعضی از فروعات مسأله، حتما به نظر مرجع تقلید خود رجوع نمائید.

منبع: حوزه نت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.