چرا موسیقی لهو و لعب در اسلام حرام شمرده شده است؟

0 27

۱-هر حکم شرعی دارای الف: ادله ب: حکمتها ج: علتها می باشد. سؤال شما اگر از ادله باشد باید گفت که ادله حرمت لهو و لعب آیات قرآن کریم و روایات رسیده از پیامبر اکرم(ص) و ائمه اهل البیت علیهم السلام می باشد.

۲-اگر مقصود شما از علت حرمت این اعمال باشد باید گفت هیچ حکمی بدون دلیل و به گزاف حرام یا واجب نمی شود و قهراً و قطعاً دارای ملاکات خاصی است که مفاسد و مصالح آن احکام موجب حرمت و وجوب آنها می شود اگر حکمی مصالحی لازم داشته باشد که شارع راضی به ترک آن نباشد واجب و اگر مفاسدی داشته باشد که شارع راضی به انجام آن نباشد حرام می شود اما این که این مفسده عیناً کدام است یا آن مصلحت کجاست ظاهراً مصالح و مفاسد که ملاکات احکام هستند جملگی در اختیار ما نیستند اگر چه اجمالاً علم به وجود آنها داریم.

۳-اگر مقصود شما حکمت حرمت موسیقی است باید گفت که انسان ذاتاً موجودی دارای کرامت و شرافت است و هر فعلی که متناسب با کرامت ذاتی او نباشد و موجب سبکی و بی بند و باری او شود و با عقل و متانت او ناسازگار باشد امری ناپذیرفتنی و نامطلوب است خاصه اگر فعلی موجب تحریک شهوات جنسی و اموری از این دست شود و مایه گناه و آلودگی انسان شود. و البته ممکن است حکمتهای دیگری در تحریم موسیقی لهوی دریابیم چنان که می گویند موجب وهن و سستی اراده انسان می شود و او را از جدّیّّّت در انجام تکالیف وظایف و رسیدن به اهداف دور می کند.

منبع: حوزه نت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.