علائم آلزایمر چیست و چگونه می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد؟

علامت هشدار خطر آلزایمر

تا به حال شده چيزي را فراموش كنيد و يادتان نيايد كجا بوده است؟ بعد چه اتفاقي مي‌افتد؟ اگر به هيچ وجه يادتان نيايد عصباني مي‌شويد؟ خاطرات چه طور؟
اگر كسي براي شما خاطره‌اي مشترك را مرور كند و شما ماجرا را به ياد نياوريد چه حالي پيدا مي‌كنيد؟ آيا ممكن است مغز روزي چگونه خوردن، چگونه خنديدن، چگونه گريه كردن و... را هم فراموش كند؟ دنيا براي مبتلايان به آلزايمر اين‌گونه است!

علائم بيماري آلزايمر معمولا آرام‌آرام پيش مي‌روند و به مرور زمان وخيم‌تر مي‌شوند و در انجام كارها و مسووليت‌هاي روزانه اختلال ايجاد مي‌كنند. آغاز اين بيماري با يك سري علائم هشداردهنده است كه تشخيص آنها سبب مي‌‌شود سريع‌تر براي كنترل عوارض آن به پزشك مراجعه كنيد. ايسنا درباره نشانه‌هاي اين بيماري گزارشي را به نقل از سايت انجمن جهاني آلزايمر منتشر كرده است كه ما آن را با تغييراتي براي شما مي‌آوريم.

10 نشانه هشداردهنده اين بيماري عبارتند از:

تضعيف حافظه و بروز حالت‌هاي فراموشي: يكي از شايع‌ترين علائم آلزايمر از دست دادن حافظه بويژه فراموش‌ كردن اطلاعاتي است كه فرد بيمار اخيرا آنها را به خاطر سپرده است. ساير موارد شامل فراموش‌ كردن تاريخ‌ها و رويد‌ادهاي مهم، پرسيدن مكرر اطلاعات مشابه و وابستگي به وسايلي مثل دفتر يادداشت و لوازم الكترونيكي براي به‌ياد‌آوردن موضوعات معمولي هستند.

چالش در برنامه‌ريزي يا حل مسائل: برخي افراد ممكن است تغييراتي را در توانايي‌شان براي برنامه‌ريزي يا كاركردن با اعداد و ارقام تجربه كنند. آنها اغلب رسيدگي به صورت حساب‌هاي ماهانه را فراموش مي‌كنند و در تمركز كردن و انجام كارهاي طولاني‌تر با مشكل مواجه مي‌شوند.

مشكل در انجام كارهاي معمول و ساده: مبتلايان به آلزايمر اغلب در انجام و تكميل كارهاي روزانه و معمول با مشكل مواجه مي‌شوند. آنها حتي براي رانندگي كردن تا يك مقصد آشنا، مديريت هزينه‌هاي كاري يا به يا‌دآوردن قوانين بازي‌هاي مورد علاقه‌شان دچار مشكل مي‌شوند.

سردرگم شدن در زمان و مكان: مبتلايان به آلزايمر نمي‌توانند تاريخ‌ها، فصول و گذر زمان را دنبال كنند. آنها گاهي فراموش‌مي‌كنند كه كجا هستند و چگونه خود را به اين محل رسانده‌اند.

مشكل در درك تصاوير: در برخي از افراد داشتن مشكل بينايي در واقع نشانه‌اي از آلزايمر است. آنها همچنين در خواندن، تشخيص مسافت و رنگ و تضاد نورها مشكل پيدا مي‌كنند. گاهي اوقات وقتي مقابل آيينه قرار مي‌گيرند، تصور مي‌كنند فرد ديگري مقابل آنها ايستاده و درك نمي‌كنند كه تصوير خودشان است.

پيدا كردن مشكلات تازه با واژه‌ها در گفتن يا نوشتن: مبتلايان به آلزايمر در دنبال كردن يا پيوستن به يك گفت‌وگو ناتوان مي‌شوند، آنها گاهي در حين گفت‌وگو متوقف مي‌شوند و براي ادامه صحبت‌هاي خود هيچ ايده‌اي ندارند و دائم جملات مشابهي تكرار مي‌كنند. همچنين در پيدا كردن واژه‌هاي مناسب بين مكالمه خود ناتوان مي‌شوند.

گذاشتن اشيا در جاي غيرمعمول: بيماران آلزايمري اغلب وسايل خود را در جاهاي غيرمعمولي مي‌گذارند و بعد جاي آنها را فراموش مي‌كنند. بعلاوه حتي توان آن را ندارند كه با رجوع به حافظه خود، جاي قرار دادن وسيله‌ مورد نظر را رديابي كنند.

ضعف‌ و ناتواني در قضاوت و تصميم‌گيري: بيماران مبتلا به آلزايمر اغلب در قضاوت و تصميم‌گيري دستخوش تغييراتي مي‌شوند كه توان‌ آنها را در اين زمينه‌ها كاهش مي‌دهد.

عقب‌نشيني از فعاليت‌هاي كاري و اجتماعي: اين بيماران بتدريج خود را از برنامه‌هاي گروهي و فعاليت‌هاي اجتماعي و ورزشي كنار مي‌كشند.
تغيير در خلق‌ و خو و شخصيت: ويژگي‌هاي شخصيتي و خلق‌ وخوي اين بيماران نيز تغيير مي‌كند. آنها دچار سردرگمي، ترديد و ظن، افسردگي، ترس و اضطراب مي‌شوند و بسادگي در شرايط مختلف آشفته و پريشان مي‌شوند.

بيشتر ما، آلزايمر را بلايي براي همسايه مي‌دانند و هرگز گمان نمي‌كنند اين بيماري روزي گريبان آنها يا خانواده‌هاي آنها را هم بگيرد، اما واقعيت اين است كه هم‌اكنون در كشور ما حدود 500 هزار نفر در كشور مبتلا به اين بيماري هستند و پزشكان مي‌گويند اين آمار در آينده بيشتر نيز خواهد شد و به همين علت از حالا بايد امكانات و تجهيزات مناسب براي مواجهه با اين بيماري را فراهم كنيم.

ديروز روز جهاني مبارزه با آلزايمر بود اما در كشور ما كه رشد جمعيت سالمند آن نسبت به بسياري از كشورهاي دنيا روند سريع‌تري دارد،‌مسلما مبارزه با آلزايمر نه فقط به يك روز بلكه به هفته‌ها نياز دارد.

افزايش شمار مبتلايان به آلزايمر فقط چالش پيش‌روي كشور ما نيست، بلكه جمعيت جهان به سرعت در حال پيرشدن است و دانشمندان پيش‌بيني كرده‌اند تا 4 دهه ديگر از هر4سالمند در جهان يكي به آلزايمر مبتلا مي‌شود و از آنجا كه جمعيت جهان در حال پير شدن است و آلزايمر هم معمولا يكي از عوارض بالارفتن سن است سال‌هاست همه كشورهاي توسعه يافته دنيا به فكر راهكارهايي براي كاهش موارد ابتلا به اين بيماري در وهله اول و سپس بسترسازي براي مراقب و نگهداري از مبتلايان به آن باشند. آلزايمر نوعي اختلال مغزي است كه بيمار مبتلا به آن دچار فراموشي شديد مي‌شود. ابتلا به اين بيماري دلايل زيادي دارد و برخي زمينه‌هاي ابتلا به آن قابل پيشگيري است، اما پزشكان مي‌گويند رايج‌ترين دليل اين بيماري رسوب پروتئين آميلوئيد در مغز است كه تغذيه سلول‌هاي مغزي را با مشكل مواجه مي‌كند.

پژوهش‌هاي علمي نشان مي‌دهند كساني كه ميوه و سبزيجات بيشتري مصرف مي‌كنند و تغذيه مناسب‌تري دارند، تابع برنامه‌ريزي مشخصي در زندگي هستند و خواب و كار آنها اندازه‌هاي معيني دارد، از استرس دور مي‌مانند و وزن و قندشان را كنترل مي‌كنند كمتر در معرض ابتلا به آلزايمر هستند.

منبع:جام جم آنلاين

افزودن دیدگاه جدید

.