ابوبکر فدک را از اهل بیت (علیهم السلام) گرفت اما چرا حضرت علی علیه السلام آن را در زمان خلافتش به اهل بیت (علهیم السلام) برنگرداند؟

0 21

اینکه فدک در عصر حکومت امیرالمؤمنین علیه السلام چه وضعیتی داشته است اندکی ابهام دارد ولی قول اقوی آن است که امام آن را پس نگرفت چون اولاً پس گرفتن فدک دستاویزی می شد که دیگران در مورد امام اینگونه قضاوت کنند که انجام اصلاحات امام و بازگرداندن اموال غصب شده به صاحبان آنان مقدمه ای بوده است تا امام چیزی را بدست آورد که در زمان خلفاء گذشته محل و مورد دعوا بوده است و لذا امام با بزرگواری از کنار آن مسئله گذشتند و به همگان این درس را داد که امام برای گرفتن حقوق مردم زمامداری را پذیرفت نه برای حقوق شخصی و طبعاً فرزندان فاطمه (س) هم به این امر راضی بوده اند. و ثانیاً وقتی از امام کاظم (ع) سؤال شد که چرا مولا علی (ع) فدک را تصرف نکرد فرمود:

“َ فَقَالَ لِأَنَّا أَهْلُ بَیْتٍ وَلِیُّنَا اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لَا یَأْخُذُ لَنَا حُقُوقَنَا مِمَّنْ یَظْلِمُنَا إِلَّا هُوَ، وَ نَحْنُ أَوْلِیَاءُ الْمُؤْمِنِینَ، إِنَّمَا نَحْکُمُ لَهُمْ وَ نَأْخُذُ حُقُوقَهُمْ مِمَّنْ یَظْلِمُهُمْ، وَ لَا نَأْخُذُ لِأَنْفُسِنَا.” [i]
“ما اهل البیت جز خداوند کسی حقوقمان را از کسانی که بر ما ظلم کرده اند پس نمی گیرد و اولی و سرپرست مؤمنین هستیم و به نفع آنان حکم می کنیم و حقوق آنان را از کسانی که بر آنان ستم کرده اند پس می گیریم ولی حقوق خودمان را برای خودمان پس نمی گیریم”. خلاصه وقتی حقوق شخصی ائمه علهیم السلام ربطی به حقوق مؤمنین نداشته باشد در مورد آن اقدام نمی کنند و مسأله فدک از این قبیل است. در نامه ای که حضرت به عثمان بن حنیف نوشته در نهج البلاغه نیز فرموده که حکومت درباره فدک را به خدا وا می گذارم [ii] .

[i] بحارالأنوار، جلد ۲۹، ص۳۹۶

[ii] صبحی صالح، نامه ۴۵، صفحه‏ی ۴۱۸

منبع: حوزه نت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.