منظور از “عصر اسلام“ چیست؟ و آیا “عصر مسیحیت“ وجود دارد؟

0 24

ویل دورانت در تقسیم بندی خود از تاریخ تمدن، دوره های مختلف را بر اساس شاخصهای مختلف نامگذاری کرده است که یکی از مهمترین مجلدات آن “عصر ایمان“ است و بخش عمده آن به بررسی تاریخ تمدن اسلامی و نقش عظیم آن در تمدن بشری اختصاص یافته است. در این مجلد، عصر تمدن اسلامی تحت عنوان عصر اسلام نیز مورد بررسی قرار می گیرد و بیان می گردد که چرا این دوره عصر ظهور و عظمت تمدن اسلامی است.

 از دیدگاه ویل دورانت عصر ایمان، عصر نفوذ سه کتاب آسمانی قرآن، انجیل و تورات است که پیروان قرآن سهم بسیار بزرگتری در تمدن سازی ایفاء کرده اند.

 او یادآور می شود که تنها در دورانهای طلایی تاریخ بوده است که جامعه ای می توانسته، مانند جامعه اسلامی، در مدتی کوتاه، اینهمه دانشمندان و آثار بزرگ در زمینه حکومت، تعلیم و آموزش ادبیات، لغت شناسی، جغرافیا، تاریخ، ریاضیات، نجوم، شیمی، فلسفه و پزشکی به وجود آورد. [i]

اسلام طی پنج قرن، از سال ۸۱ تا ۵۰۷ ه ق (۷۰۰ تا ۱۲۰۰ میلادی) از لحاظ نیرو، نظم، بسط قلمرو، حکومت، اخلاق و رفتار، سطح زندگانی، تساهل دینی، ادبیات، دانشوری، طب و فلسفه، پیشاهنگ جهان بود و بر جهان مسیحی نفوذ گوناگون و بسیار داشت. [ii]

 در واقع در این دوره، تمدن اسلامی فروغ چشمگیر و خیره کننده ای داشت، حال آن که دنیای مسیحی در این دوره در وضعیتی به سر می برد که از آن تحت دوران قرن وسطی یاد می شود و از لحاظ علم و اندیشه از سیاهترین دوره های تاریخی است.

 بنابراین عصر اسلام، عصر ظهور و درخشش تمدن اسلامی طی سالهای مذکور است که با دوران تاریکی دنیای مسیحیت همزمان بوده است.

 با وجود این باید گفت که ویل دورانت در کتاب تاریخ تمدن بسیار کمتر از حد و اندازه های واقعی به “تمدن اسلامی“ پرداخته است.

 
اما دوره ای که در تاریخ تمدن؛ از آن تحت عنوان “عصر مسیحیت“ بحث شود، دیده نشده است. و تمدن جدید غرب هم به تمدن غربی یا اروپایی مشهور است نه “عصر مسیحیت“.

[i] تاریخ تمدن ج ۴، ص ۴۳۵

[ii] همان ص ۴۳۲

منبع: حوزه نت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.