چگونه حالت وسواس را درمان کنیم؟

0 24

مدتی است که دچار وسواس شده ام به طوری که اوایل در نمازو وضو وسواسی شده بودم و بعد از اینکه در وضو و نماز؛ مشکلاتم بر طرف شد، حالا در طهارت و غسلم، دچار وسواس شده ام به طوری که غسلم به تنهایی دو ساعت طول می کشد ودر موقع غسل مدام فکر می کنم که آب به قسمت هایی که میِ شویم، نرسیده است . این وضع مرا خیلی ناراحت کرده و از شما می خواهم که مرا راهنمایی و اگر کتابی در این مورد است به من معرفی کنید؟

پاسخ

وسواس یک نوع مریضی است که باید علاج گردد و در روایات هم راه علاج بیان شده است.شخص وسواس باید به شک خودش اعتنایی نکند یعنی بگوید من در غسل یک بار می‏شویم اگر هم آب به اعضاء بدن نرسید که نرسید، خدا خودش فرموده که من همین غسل را قبول می‏کنم و انسان هم بیش از این تکلیف ندارد و در بعضی موارد خداوند فرموده عملی که با وسواس باشد موجب بطلان عمل می‏شود.

امام خمینی(ره) در یکی از کتابهایش فرموده است : آنهایی که وسواسی‏اند چرا در دادن خمس وسواس به خرج نمی‏دهند و فقط در طهارت و نجاست و ….؟ پس می‏شود این مریضی را کنترل کرد و لذا در طهارت باید بگویید: همان جوری که در توضیح المسائل به من گفته‏اند بشویم، شسته‏ام و اگر هم پاک نشد بر من تکلیفی نیست.

ضمنا در این زمینه می‏توانید به کتاب آقای دکتر علی قائمی و کتاب وسواس آقای مصطفی زمانی مراجعه نمایید.

منبع: حوزه نت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.