آشنایی با بیماری‌های پا

0 24

برخی افراد برای رفع مشکلات پا، از رفتن نزد پزشک خودداری می‌کنند، این درحالی است که کوچک‌ترین عارضه در پا ممکن است باعث مشکلات عمده در سیستم بدن فرد شود.
به گزارش برنا، سلامت و بهداشت پا به عنوان یکی از اعضای پر کار بدن، از بدو تولد تا لحظه مرگ، مورد توجه هر فرد قرار گرفته و در واقع بیمار بودن این عضو می تواند مشکلات عمده ای را برای دیگر اعضای بدن ایجاد کند.
در اینجا به برخی مشکلاتی که ممکن است سلامت پاهای ما را تهدید کند، اشاره می کنیم:

مطالب مرتبط

سرد بودن پا

اگر انگشتان پاهایتان همیشه سرد هستند، یکی از دلایل آن می‌تواند گردش خون ضعیف در این ناحیه باشد، مشکل گردش‌خون که ممکن است با سیگار کشیدن، فشارخون بالا یا بیماری قلبی در ارتباط باشد. تخریب عصبی دیابت کنترل‌ نشده هم ممکن است باعث سرد بودن پاهایتان شود. همچنین دیگر دلایل این عارضه می تواند کم‌کاری تیروئید و کم‌خونی باشد که پزشک با بررسی های لازم، دلیل سرد بودن پاهایتان را به شما اطلاع دهد.

قرمز، سفید یا آبی شدن انگشتان پا

بیماری رینود می‌تواند موجب شود انگشتان پاهایتان سفید و آبی رنگ و قرمز شده و سپس به رنگ طبیعی خود برگردد. علت آن باریک شدن ناگهانی رگ‌های خونی است که اسپاسم عروق نامیده می‌شود. استرس یا تغییر دما می‌تواند موجب تحریک اسپاسم عروق شود که معمولاً به مشکل دیگری منجر نمی‌شود. بیماری رینود می‌تواند به آرتروز روماتوئید، بیماری شوگرن یا مشکلات تیروئید هم مربوط باشد.

درد پاشنه پا

یکی از مهمترین دلایل درد پاشنه پا التهاب “پلانتار فاسیلا” که التهاب قسمتی از پا است که وقتی از خواب بیدار می‌شوید و به پاشنه‌تان فشار می‌آورید این درد تیزتر می‌شود. آرتروز، ورزش زیاد، و کفش نامناسب هم ممکن است موجب درد پاشنه پا شود و همچنین التهاب تاندون ایجاد زائده استخوانی در انتهای پاشنه، عفونت پاشنه، تومر یا شکستگی است.

کشیدن پا

گاهی‌اوقات اولین نشانه ایجاد تغییر در نحوه راه رفتن شماست، قدم‌های عریض‌تر و کمی کشیدن پا روی زمین از جمله عواملی است که دلیل آن می‌تواند از دست رفتن کند حس پا باشد که به‌خاطرتخریب عصب محیطی است. حدود ۳۰درصد از این موارد با دیابت در ارتباط هستند. تخریب عصبی می‌تواند به‌خاطر عفونت، کمبود ویتامین و اعتیاد به الکل نیز باشد. در بسیاری از موارد، هیچ کس از دلیل تخریب عضلانی مطلع نیست.

تورم پاها

این عارضه معمولا مشکلی موقتی است که به‌خاطر زیاد سر پا ایستادن یا پروازهای طولانی مدت ایجاد می‌شود،خصوصا اگر باردار باشید. درمقابل، ماندن این تورم روی پاها می‌تواند نشان دهنده یک مشکل جسمی باشد. دلیل آن می‌تواند ضعف گردش خون، مشکل سیستم لنفاوی یا لخته شدن خون باشد. اختلال کلیوی یا کم‌کاری تیروئید نیز می‌تواند موجب تورم پاها شود. اگر تورم پاهایتان طولانی مدت ادامه یافت حتما به پزشک مراجعه کنید.

سوزش پاها

ایجاد حس سوزش در پاها در بین بیماران دیابتی که دچار تخریب عصب محیطی هستند، مسئله‌ای شایع است. همچنین می‌تواند به‌خاطر کمبود ویتامین B، مرض قارچی انگشتان به نام پای ورزشکار، بیماری کلیوی مزمن، گردش خون ضعیف در پاها یا کم‌کاری تیروئید ایجاد شود.

خارش پا

این مشکل می‌تواند مشکل پای ورزشکار که یک عفونت قارچی متداول در مردان بین ۲۰ تا ۴۰ سال است، باشد. همچنین واکنش به موادشیمیایی یا محصولات آرایشی نیز می‌تواند موجب ایجاد خارش به همراه قرمز و خشک شدن پوست شود. اگر پوست ناحیه‌ای که خارش دارد ضخیم یا جوش مانند شود ممکن است پسوریازیس که واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن است باشد. کرم‌های درمانی می‌تواند این علائم را از بین ببرند.

اسپاسم پا

یک درد ناگهانی تیز در پا نشاندهنده اسپاسم است که می‌تواند چند دقیقه طول بکشد. کار زیاد و خستگی عضلانی دلایل اصلی آن هستند. دلایل دیگر آن گردش خون ضعیف، کم آب شدن بدن، عدم توازم پتاسیمریال منیزیم، کلسیم، ویتامین D در بدن است. تغییر سطح هورمون‌ها، باردای یا اختلالات تیروئید نیز ممکن است در این زمینه نقش داشته باشند. اگر اسپاسم زیاد یا جدی اتفاق بیفتد حتما به پزشک مراجعه کنید. تمرینات کششی می‌تواند به از بین بردن درد عضلانی کمک کند.

لکه تیره روی پا

معمولا می‌گویند که سرطان پوست به‌خاطر آفتاب ایجاد می‌شود و کسی ایجاد لکه روی پاهای خود را بررسی نمی‌کند. اما ملانوم که یکی از خطرناک‌ترین سرطان‌های پوست است، ممکن است در نواحی ایجاد شود که معمولا در معرض تابش آفتاب نیستند. ملانوم حتی ممکن است زیر ناخن هم ایجاد شود که مثل یک لکه تیره به نظر می‌رسد.

پا چنبری

در پا چنبری، شکل پا و انگشتان آن تغییر می‌کند. سر و ته ناخن‌ها گردتر می‌شود. بیماری ریوی یکی از متداول‌ترین علل این مشکل است اما بیماری‌های قلبی، کبد و اختلالات گوارشی و برخی عفونت‌ها نیز می‌تواند از عوامل ایجاد آن باشد. گاهی اوقات نیز این مشکل ارثی است.

منبع:سلامت نیوز

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.