حریم خصوصی افراد چیست؟ و دولت تا چه حد می تواند در این حریم دخالت و اقدام به کنترل آن کند؟

0 27

۱- پیش از هر چیز می‏باید «حریم زندگی خصوصی» را تعریف کرد که آیا مراد فضای خانواده است یا چیزی اخص از این  که همان زندگی شخص فرد است و یا مراد هر دو است، زیرا هر یک حکم خاص خود را دارد. به نظر می‏آید که حتی در حریم خاص فردی گاه محدودیت‏هایی وجود دارد، مانند اینکه در امور مالی؛ شخص سفیه ، حق تصرف در مال شخصی خود را ندارد یا این که اگر کسی خواست خود کشی کند؛ قاضی برای پیشگیری از این ناهنجاری ، حق دخالت در زندگی خصوصی فرد را داراست یا این که اگر کسی خواست زیانی به افراد خانواده خود برساند؛ حاکم شرع می تواند برای حفظ حقوق افراد خانواده و جلوگیری از وقوع جرم اقدام لازم را بنماید، همچنین در مواردی که مربوط به منافع کل جامعه می‏باشد.

البته تعیین موارد فوق بر اساس مطالعات کارشناسانه است که به صورت ماده قانونی در می‏آید و بغیر از این موارد دولت حق دخالت در زندگی شخصی افراد را ندارد.

۲-  اشاره به چگونگی دخالت برای جلوگیری از وقوع جرم گذشت، اما این که پرسیده بودید به چه قیمتی؟ مسلم است که این اقدام باید با در نظر گرفتن تمام جوانب انجام یابد که اولین آنها حفظ حیثیت و آبروی اشخاص است.

۳- گاه برخی پدیده‏ها در عین داشتن جنبه فردی، جنبه ملی هم دارد.و جنبه ملی هم گاه امنیتی است و گاه فرهنگی که مربوط به هویت فرهنگی جامعه است. این دو جنبه از خطهای قرمزی است که نمی‏توان نادیده گرفت و اختصاص به کشور ما یا کشورهای اسلامی هم ندارد. شاید شنیده باشید که پس از حوادث یازده سپتامبر، دولت فرانسه دستور شنود تلفن‏ها را صادر کرد. همین کشور برای فیلم‏های آمریکایی به جهت این که خشونت و فساد اخلاقی را رواج می‏دهد، محدودیت هایی وضع کرد. چند سال پیش از این؛ گروهی از نویسندگان و فرهیختگان ایرانی با دبیر کل انجمن نویسندگان فرانسه دیدار کرده بودند، وی در این دیدار به شدت به فیلم‏های آمریکایی حمله کرده بود و گفته بود فیلم‏های آمریکایی کشتار می‏کند و جالب این که در همان سال‏ها؛ پارلمان فرانسه ماده‏ای برای مقابله با تهاجم فرهنگی تصویب کرد.

امروزه استعمار برای فتح برج و باروهای کشورهای جهان سوم و در هم شکستن هر گونه مقاومت و ستیزه جویی؛ به استحاله فرهنگی روی آورده است.  سالها پیش؛ کتابی ترجمه و انتشار یافت به نام «جنگ بی پایان آمریکا در کشورهای جهان سوم»در این کتاب در یکی از گزارش‏های وزارت دفاع آمریکا آمده بود:«برای تسلط بر یک منطقه بجای ارسال دوازده سرباز، یک مردم شناس بفرستید»!.

باز پس از حوادث یازده سپتامبر دولت آمریکا به مؤسسه فیلم سازی آمریکا هالیوود؛ دستور می‏دهد که:  فیلم‏هایی بسازد که ذهنیت مسلمانان نسبت به آمریکا را تغییر دهد.

با وجود این تلاشهای سازمان یافته و خانمان برانداز که امنیت ملی و هویت فرهنگی کشور ما را هدف قرار داده؛ نباید به مسائل کلان فرهنگی و موقعیت امنیت ملی از دید منافع شخصی و کامجویی‏هایی فردی نگاه کرد. البته هر گونه تصمیم در این موارد حساس و تعیین کننده؛ باید بر اساس مطالعات دقیق علمی و همه جانبه انجام یابد.
نتیجه: گاه یک پدیده همراه با جنبه شخصی، جنبه ملی نیز دارد؛ در این صورت نمی‏توان بخاطر حفظ منافع و حقوق افراد، منافع استراتژیک ملی را قربانی کرد ، البته طبیعی است که نمی‏باید به هر بهانه‏ای حقوق افراد را پایمال ساخت.

منبع: حوزه نت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.