قفل آسمانها چیست؟

0 29

مقصود حقیقی از آسمان در این جمله که: “فقط خدای آسمان است که قفل و کلید آن را می تواند به ما بیاموزد” یقینا فضای نیلگون که زمین را احاطه کرده و متشکل از گازهای مختلف است نیست و آسمان به معنای باطن و ملکوت و غیب این عالم ظاهر و ماده است.

مطالب مرتبط

قفل آسمانها چیست؟

لَهُ مَقالیدُ السَّماواتِ وَ اْلأَرْضِ وَ الَّذینَ کَفَرُوا بِآیاتِ اللّهِ أُولئِکَ هُمُ الْخاسِرُونَ.

کلیدهای آسمانها و زمین از آن اوست؛ و کسانی که به آیات خداوند کافر شدند زیانکارانند .[i]

وَ عِنْدَهُ مَفاتِحُ الْغَیْبِ لا یَعْلَمُها إِلاّ هُوَ وَ یَعْلَمُ ما فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ ما تَسْقُطُ مِنْ وَرَقَهٍ إِلاّ یَعْلَمُها وَ لا حَبَّهٍ فی ظُلُماتِ اْلأَرْضِ وَ لا رَطْبٍ وَ لا یابِسٍ إِلاّ فی کِتابٍ مُبینٍ.

کلیدهای غیب، تنها نزد اوست؛ و جز او، کسی آنها را نمی‏داند. او آنچه را در خشکی و دریاست می‏داند؛ هیچ برگی (از درختی) نمی‏افتد، مگر اینکه از آن آگاه است؛ و نه هیچ دانه‏ای در تاریکیهای زمین، و نه هیچ تر و خشکی وجود دارد، جز اینکه در کتابی آشکار  (در کتاب علم خدا) ثبت است . [ii]

و از طرفی دیگر قرآن کریم در سوره مبارکه اعراف آیه ۹۶ می فرماید:

وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُری‏ آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَیْهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ اْلأَرْضِ وَ لکِنْ کَذَّبُوا فَأَخَذْناهُمْ بِما کانُوا یَکْسِبُونَ.

و اگر اهل شهرها و آبادیها، ایمان می‏آوردند و تقوا پیشه می‏کردند، برکات آسمان و زمین را بر آنها می‏گشودیم؛ ولی (آنها حق را) تکذیب کردند؛ ما هم آنان را به کیفر اعمالشان مجازات کردیم .[iii]

و هچنین در آیه ۴۰ سوره اعراف می فرماید:

إِنَّ الَّذینَ کَذَّبُوا بِآیاتِنا وَ اسْتَکْبَرُوا عَنْها لا تُفَتَّحُ لَهُمْ أَبْوابُ السَّماءِ وَ لا یَدْخُلُونَ الْجَنَّهَ حَتّی یَلِجَ الْجَمَلُ فی سَمّ‏ِ الْخِیاطِ وَ کَذلِکَ نَجْزِی الْمُجْرِمینَ. [iv]

کسانی که آیات ما را تکذیب کردند، و در برابر آن تکبّر ورزیدند، (هرگز) درهای آسمان به رویشان گشوده نمی‏شود؛ و (هیچ گاه) داخل بهشت نخواهند شد مگر اینکه شتر از سوراخ سوزن بگذرد! این گونه، گنهکاران را جزا می‏دهیم !
پس قفل آسمان تکذیب آیات الله و تکبر در برابر پذیرش آیات الهی یعنی عدم ایمان و تقوی است( از باب اینکه تعرف الاشیاء باضدادها).

[i] سوره الزمر،آیه ۶۳

[ii] سوره انعام، آیه ۵۹

[iii] سوره اعراف، آیه ۹۶

[iv] سوره اعراف، آیه ۴۰

منبع: حوزه نت

ارسال یک پاسخ

توجه داشته باشید: آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظر شما پس از تایید مدیر منتشر خواهد شد.