ماساژ درمانی چگونه اثر می‌کند؟

برای ماساژ درمانی اثرات مثبت زیادی از بهبود گردش خون تا بهبود متابولیسم بدن ذکر شده است.

معمولاً انواع ماساژ با یک مکانیسم مشابه بر روی بدن اثر می‌گذارند.
زمانیکه ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسید لاکتیک می‌تواند باعث درد، گرفتگی و حتّی اسپاسم عضلات شود.
 ماساژ بطور عام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده، مواد غذایی و اکسیژن تازه را به بافت‌های مزبور می‌رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی کمک می‌کند. عضلات در حال کشش می‌توانند به رگهای خونی و اعصاب فشار آورده و با محدود کردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند. برای ماساژ درمانی اثرات مثبت زیادی از بهبود گردش خون تا بهبود متابولیسم بدن ذکر شده است.
 بخصوص در مورد ماساژ سوئدی نشان داده شده که در کاهش درد عضلانی، کاهش استرس و بهبود ایمنی مؤثر بوده است. با ماساژ منطقه مورد اثر، بتدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر کاهش یافته و درد کم می‌شود.
همین مکانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده انجام می‌شود. علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین‌ها (نابود کننده‌های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل کننده خلق و خوی) می‌شود. همچنین ثابت شده که هورمون استرس (کورتیزول) را آزاد می‌نماید. به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یک درمان تکمیلی برای افرادی که سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه می‌شود.

برای ماساژ درمانی اثرات مثبت زیادی از بهبود گردش خون تا بهبود متابولیسم بدن ذکر شده است. بخصوص در مورد ماساژ سوئدی نشان داده شده که در کاهش درد عضلانی، کاهش استرس و بهبود ایمنی مؤثر بوده است.
همچنین در افزایش عملکرد تنفسی، جلوگیری از انسداد رگها و کمک به بهبود صدمات وارد به بافت‌های نرم بدن بسیار مؤثر است.

منبع مقاله :
خدادادی، سلمان؛ (۱۳۹۵) ماساژدرمانی، ساری: پارسی سرا، چاپ اول