همه چیز درباره ماساژ صورت و چشم

پیش از ماساژ صورت دسته های خود را با آب و صابون کاملاً بشویید و پوست صورت خود را کاملاً پاک کنید.

همه چیز درباره ماساژ صورت و چشم

۱-با بهبود حالت عضلانی و پوست صورت، پوست نرم تر و با قوام تر می شود. ۲-ریلکس شدن عضلات صورت و چشم ها ۳-تسکین سردردها و درهای ناحیه صورت ۴-کاهش چین و چروک ریز و کم عمق روی پوست ۵- تحریک جریان خون ۶-کاهش استرس و تنش
نکته: پیش از ماساژ صورت دسته های خود را با آب و صابون کاملاً بشویید و پوست صورت خود را کاملاً پاک کنید. چنانچه پوست صورت شما دچار آکنه و یا زخم است، از ماساژ دادن آن خودداری کنید.
می توانید در ماساژ صورت از روغن های مخصوص نیز استفاده کنید. کف دست های خود را به روغن آغشته کرده و به آرامی روی صورت خود بمالید (البته به غیر از چشم ها)

ماساژ صورت
 
۱-چشمان خود را ببندید و کف دست ها را روی چشم ها قرار دهید. به روی چشم ها فشار ملایمی وارد کرده و به آهستگی دست ها را بردارید.
۲-شست خود را وسط چانه قرار دهید و با حرکات چرخشی آن را ماساژ دهید. ۳- با کف دست ها، یکی به دنبال دیگری، روی پیشانی از رأس بینی تا خط رویش موها بکشید. ۴-از رأس بینی شروع کرده و از ابتدا تا انتهای ابروها را با انگشتان شست و اشاره نیشگون وار بکشید. ۵-زیر استخوان های گونه را با ملایمت به سوی بالا فشار دهید و به مدت ۳۰ ثانیه نگه دارید. ۶-انگشت اشاره و انگشت میانی را دو طرف سوراخ های بینی قرار داده و در جهت زیر استخوان های گونه، سپس بالاتر از گوش ها بکشید و در انتها در ناحیه شقیقه ها یک حرکت دایره وار انجام دهید. ۷-نوک سه انگشت خود را بر روی بخش فوقانی پیشانی قرار داده و با کمی فشار به سمت شقیقه ها و پایین بکشید. ۸-انگشتان را روی نقطه شروع ابروها گذاشته و به سمت شقیقه ها بکشید. ۹-انگشت اشاره را از وسط لب ها به سمت گوشه لب ها و بالا بکشید و ۳۰ ثانیه نگه دارید. ۱۰-از چانه شروع کنید و کف دستانتان را روی استخوان های گونه و خط فک به سمت شقیقه ها و گوش مالش دهید. ۱۱- نوک انگشتان سبابه را روی چانه قرار داده و به سمت بالا تا پایین استخوان های گونه بالا بکشید و ۳۰ ثانیه نگه دارید.

ماساژ چشم ها
 
۱-کف دست خود را روی چشم ها گذاشته و با اعمال فشاری ملایم به صورت چرخشی ماساژ دهید. ۲-شست و انگشت اشاره خود را روی پلک های پایین و بالا قرار داده و با ملایمت به مدت ۳۰ ثانیه ماساژ دهید. در این ماساژ باید کره چشم ها را نیز احساس کنید. ۳-دو انگشت خود را در دو طرف کره چشم قرار داده و با حرکات ملایم رو به بالا و پایین بدون اعمال فشار ماساژ دهید. ۴-با چشمان کاملاً باز و یا نیمه بسته، انگشت اشاره را در قسمت راست چشم قرار داده و سپس چشم را به سمت راست بچرخانید و درمقابل فشار انگشت روی کره چشم اندکی مقاومت کنید.
برای چشم چپ نیز عکس این حرکت را تکرار کنید. این تمرین را در قسمت گوشه های داخلی چشم نیز انجام دهید.

چند ماساژ ژاپنی بر پایه طب سوزنی
 
۱-با ضربات ریتمیک و نرم با برآمدگی های انگشتان دست به سر خود ضربه وارد کنید ( تأثیر: آرامش بخش، رفع کننده اضطراب)
۲-با شست خود روی برآمدگی وسط بینی، میان دو ابرو را فشارداده و نگه دارید، سپس فشار را بردارید. این عمل را چند بار تکرار کنید. ( تأثیر: آرامش بخش و رفع کننده بی خوابی)
۳-سر را میان دو دست قرار داده و با ملایمت فشار دهید. شست ها را نیز در ناحیه شقیقه ها به صورت چرخشی حرکت داده و نفس عمیقی بکشید (تأثیر: رفع تنش و ریلکس کردن عضلات)
۴-انگشت اشاره را به طور افقی زیر بینی قرار داده و به چپ و راست حرکت دهید. این کار را ۱۲ بار تکرار کنید ( تأثیر: تنظیم متابولیسم و افزایش اعتماد به نفس)
منبع: کانون خانواده ۲۲۹